Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaką lampę do kuchni wybrać?

2023-03-10
Jaką lampę do kuchni wybrać?

Światło odgrywa bardzo ważną rolę we wszystkich pomieszczeniach. W kuchni zazwyczaj przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale też równie często prowadzimy długie rozmowy. Z tego powodu oświetlenie kuchenne musi być zróżnicowane i dopasowane do konkretnych czynności. Wybór odpowiedniej lampy, która będzie spełniać swoją funkcję może być początkowo kłopotliwy. Warto wiedzieć, że do kuchni można wybrać różne rodzaje oświetlenia, dzięki czemu stanie się przytulna i praktyczna.

Często nasuwa się pytanie, jaka lampa do kuchni jest najlepsza. Rodzaj oświetlenia kuchennego zależy w dużej mierze od sposobu urządzenia i wybranego stylu, a także mebli.

Światło odgrywa bardzo ważną rolę we wszystkich pomieszczeniach. W kuchni zazwyczaj przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale też równie często prowadzimy długie rozmowy. Z tego powodu oświetlenie kuchenne musi być zróżnicowane i dopasowane do konkretnych czynności. Wybór odpowiedniej lampy, która będzie spełniać swoją funkcję może być początkowo kłopotliwy. Warto wiedzieć, że do kuchni można wybrać różne rodzaje oświetlenia, dzięki czemu stanie się przytulna i praktyczna.

h2>Oświetlenie do kuchni – rodzaje

Oświetlenie wpływa na nasze samopoczucie. Od właściwego rozmieszczenia światła w pomieszczeniu zależy, czy będziemy czuć się zrelaksowani, czy pobudzeni do działania. Kuchnia kojarzy się z miejscem ciepłym i przytulnym, jednak wykonujemy w niej różne czynności, które wymagają od nas pełnego skupienia. Z tego powodu nie sprawdza się jeden rodzaj oświetlenia. Klasyczne i niezbędne oświetlenie sufitowe jest ważne i korzystamy z niego zawsze, wchodząc do kuchni. Nie jest jednak wystarczające, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo domowników.

Światło ogólne

Lampy sufitowe spełniające funkcję światła głównego, mogą być wiszące takie jak np. model ASTRO, lub w formie plafonów – tu polecamy model ARIZONA o nowoczesnym designie. Centralnie umiejscowione oświetlenie rozjaśnia całe pomieszczenie i umożliwia wykonywanie w nim podstawowych czynności. 

Wybór stosownej lampy zależy od metrażu wnętrza. Jaka lampa do małej kuchni sprawdzi się najlepiej? Warto postawić na oświetlenie dające chłodniejszą barwę, dzięki czemu optycznie zwiększy ona swoja wielkość. Dobrze prezentują się w mniejszych kuchniach lampy typu plafon jak np. DISC S KASPA, które nie zajmują dodatkowego miejsca. Jaka lampa do kuchni klasycznej spełni swoją funkcję? W tym przypadku panuje pełna dowolność co do wzoru i wyglądu oświetlenia.

Punktowe oświetlenie zadaniowe

Ten typ światła pełni ważną rolę w kuchni. Dzięki punktowemu rozmieszczeniu mamy możliwość skierowania światła na miejsca, w których wykonujemy konkretne czynności. Krojenie i posługiwanie się nożem podczas przygotowania potraw czy zmywanie wymagają dodatkowego oświetlenia ze względów bezpieczeństwa. Lampy LED to dobre rozwiązanie w każdym rodzaju wnętrza, a w kuchni można je wygodnie zamontować w wybranym miejscu. Sprawdzą się również jako nienachalne oświetlenie nad kuchennym stołem czy wyspą.

Lampy dekoracyjne

Światło tworzy we wnętrzu wyjątkowy klimat. Dzięki oświetleniu można podkreślić charakter pomieszczenia. Kuchnia to przestrzeń, gdzie warto umieścić też lampy o przeznaczeniu dekoracyjnym. To właśnie one sprawią, że zaakcentujesz mocniej wybrany wystrój i styl. Ten rodzaj oświetlenia można rozmieścić punktowo i korzystać z niego w wybranych momentach. 

Jeśli ważnym miejscem w kuchni jest stół, można umieścić nad nim przyciągające wzrok lampy. Polecamy m.in. model SATURNO, a wyeksponowanie poszczególnych detali ułatwi lampa do oprawy podtynkowej MERCANTA.  

Lampy kuchenne a barwa światła

Temperatura barwowa światła wpływa na nasze samopoczucie. Światło główne w kuchni powinno być barwy ciepłej, budzącej pozytywne odczucia. Wyjątek stanowią kuchnie mniejsze, które chcemy optycznie powiększyć. Z kolei światło zadaniowe powinno być barwy białej, by stymulować nasz mózg do większej uważności podczas pracy.

Podsumowanie

Wybór lampy do kuchni podyktowany jest więc wieloma czynnikami. Ważna jest wielkość pomieszczenia i efekt, jaki chcemy osiągnąć za pomocą światła. Nie bez znaczenia jest również stylistyka wnętrza – inne lampy będą pasować do kuchni w stylu industrialnym, a inne do kuchni w stylu glamour. Przy wyborze oświetlenia kuchennego dobrze kierować się poszczególnymi strefami aktywności w kuchni. Warto pamiętać, że światło odgrywa rolę funkcjonalną, ale też może budować nastrój.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel