Barwy światła i barwy szczęścia
- Oświetlenie sztuczne i naturalne a samopoczucie człowieka
- Wpływ barwy światła na ludzki nastrój
- Kolor lampy a charakter wnętrza – sprytne sztuczki ułatwiające życie
Czy nie jest prawdą, że w okresie wiosenno-letnim mamy większy zapał do pracy oraz czujemy się lepiej? Jak twierdzą fizjolodzy, niebagatelny wpływ na ludzi mają nie tylko promienie słoneczne, ale także sztuczne oświetlenie stosowane w każdym domu. Jak zatem polepszyć swój nastrój za pomocą odpowiedniej lampy używanej w kuchni, salonie czy sypialni?
Oświetlenie sztuczne i naturalne a samopoczucie człowieka
Promieniowanie słońca mają olbrzymi wpływ na pracę mózgu. Naturalne światło stymuluje produkcję hormonu szczęścia – serotoniny oraz melatoniny, odpowiedzialnej za głęboki, regenerujący sen. Kapryśny polski klimat sprawia jednak, że możliwość korzystania z dobroczynnego działania słońca mamy jedynie przez niewielką część roku. Dlaczego więc nie zastąpić jego wpływu odpowiednim sztucznym oświetleniem? Lampa sufitowa czy stojąca o właściwej barwie doda wnętrzom przytulnego charakteru oraz będzie oddziaływać na nasz mózg, sprzyjając wydzielaniu endorfin.
Aby uzyskać optymalny wpływ sztucznego światła na organizm, warto zwrócić uwagę na najważniejsze wytyczne dotyczące jego rozmieszczenia oraz barwy. O czym należy pamiętać? W każdym pomieszczeniu powinien znajdować się przynajmniej jeden główny model wiszący, uzupełniony o dodatkowe oświetlenie. Sufitowy żyrandol czy plafon warto skomponować z bocznym kinkietem lub lampą stojącą, dzięki czemu skutecznie rozjaśnimy każdy zakamarek, jednocześnie nadając pokojom ciepły klimat. Wszystkie lampy powinny być rozmieszczone w mniej więcej równych odstępach. Sprawi to, że będziemy mogli korzystać ze zdrowego wpływu światła niezależnie od obszaru pokoju, w którym aktualnie przebywamy. Niezwykle istotna jest także sama barwa światła. Ciepłe odcienie sprawdzą się w salonie i sypialni, natomiast chłodny kolor przy biurku lub w gabinecie skutecznie ułatwi koncentrację.
Wpływ barwy światła na ludzki nastrój
Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że ciepłe, zimne i neutralne oświetlenie ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Lampa z odpowiednio dobraną żarówką może wprowadzić nas zarówno w relaksujący nastrój, jak i wzmocnić nasze skupienie. Aby sztuczne oświetlenie efektywnie oddziaływało na ludzki organizm, powinno być maksymalnie zbliżone do światła dziennego. Warto pamiętać o tym, planując i kupując modele do poszczególnych pomieszczeń. Jak zatem barwy światła wpływają na szczęście i wydajność człowieka?
Barwa światła jest wyrażana w Kelwinach, oznaczanych symbolem K. Im będzie ona wyższa, tym światło będzie chłodniejsze. Ogólna zasada mówi, że zimniejsze odcienie są dedykowane do pracy i nauki, natomiast cieplejsze – do wypoczynku i relaksu. Jaką żarówkę wybrać do kuchni i łazienki, a jaką do sypialni czy salonu?
- Światło zimne o wartości 4600-6500K wykazuje działanie pobudzające i sprzyjające koncentracji. Zazwyczaj jest ono stosowane jako precyzyjne oświetlenie punktowe, zlokalizowane nad biurkiem czy blatem roboczym. Będzie wskazane także przy fotelu do czytania, kąciku do szycia, nad lustrem w łazience, gdzie ułatwi ono wykonanie perfekcyjnego makijażu oraz w kuchni nad deską do krojenia czy kuchenką.
- Światło neutralne o zakresie 4000-4500K wykazuje nieco słabsze właściwości aktywizujące, a zarazem nie przekłamuje kolorów – jak ma to miejsce w przypadku lampy o zimnej barwie. Najlepiej nadaje się jako oświetlenie ogólne, dedykowane do biur i budynków użyteczności publicznej.
- Światło ciepłe o wartości 2700-3500K jest najchętniej stosowane w domach, gabinetach SPA i wszystkich miejscach służących do relaksu. Sprzyja regenerującemu wypoczynkowi, zapewnia przytulną atmosferę oraz wzmaga produkcję melatoniny, ułatwiając zasypianie i spokojny sen. W pomieszczeniach mieszkalnych będzie ono idealnie wpisywać się w klimat sypialni, salonu i jadalni.
Prócz samej barwy światła, spory wpływ na klimat pomieszczenia i nastrój jego mieszkańców mają także klosze, abażury i podstawy lamp. Dostępne w sklepach z oświetleniem w niemal nieograniczonej kolorystyce mogą pobudzać lub wręcz przeciwnie – nadawać wnętrzu stonowany, poważny charakter. Jak odcień lampy może wpłynąć na wygląd mieszkania czy biura?
Kolor lampy a charakter wnętrza – sprytne sztuczki ułatwiające życie
Wiemy już, że barwa światła ma olbrzymi wpływ na skupienie i relaks każdego człowieka. Wybierając lampę do swojego domu czy pracy warto także starannie dobrać wygląd jej obudowy. Jej odcień może bowiem odmieniać nasz stan umysłu i emocje, wpływać na dokonywane wybory, wzmacniać wybrane cechy osobowości, a nawet przyspieszać proces powrotu do zdrowia.
Lampa o czerwonym kloszu będzie działać pobudzająco, podnosząc ciśnienie krwi, tętno i temperaturę ciała. Pomarańczowy abażur natomiast doda nam energii i chęci do działania, wspierając w dążeniu do celu, a zarazem nieco osłabiając naszą cierpliwość. Czerwień i pomarańcz skutecznie wzmagają także apetyt, stąd są one często wykorzystywane w domowych kuchniach, jak i restauracjach. Lampa o zielonym lub niebieskim odcieniu – która znajdzie zastosowanie głównie w sypialni – będzie wpływać na nas uspokajająco, wyciszając, zwalczając bezsenność oraz obniżając ogólną aktywność ciała. Modele o fioletowej barwie skutecznie pobudzą intuicję, wspierając podejmowanie trafnych decyzji w życiu zawodowym – stąd warto wykorzystać je w miejscu swojej pracy. W pomieszczeniach przeznaczonych do nauki i codziennych obowiązków sprawdzi się także lampa o neutralnym kolorze – bieli, beżu, brązie czy szarości. Opóźni ona procesy zmęczenia, umożliwiając dłuższe utrzymanie pełnej koncentracji w czasie pracy umysłowej.
Barwy oświetlenia mają niebagatelny wpływ na nasze szczęście. Mogą podnosić naszą wydajność, poprawiać samopoczucie i wrażenia estetyczne, a zarazem sprzyjać odprężeniu. Prócz temperatury barwowej – ciepłej, neutralnej bądź zimnej, duże znaczenia ma także sam kolor lampy. Czerwone, zielone i białe klosze mogą pobudzać lub uspokajać, wspierając także oddziaływanie barwy żarówki na nasz organizm. Choć takie właściwości oświetlenia są często pomijanie i niedoceniane, warto o nich pamiętać, wybierając kinkiet lub żyrandol do swojego mieszkania lub pracy.