Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gdzie warto zastosować oświetlenie natynkowe?

2021-08-03
Gdzie warto zastosować oświetlenie natynkowe?
  1. Oprawy natynkowe – co to takiego?
  2. Oświetlenie natynkowe i podtynkowe – różnice
  3. Gdzie można zamontować lampy natynkowe?
  4. Oświetlenie natynkowe do domu i firmy

To rozwiązanie jest chętnie wybierane przez osoby, które poszukują produktów nowoczesnych i minimalistycznych, a zarazem funkcjonalnych. Czym są oprawy natynkowe, gdzie można je zamocować oraz czym różnią się one od modeli podtynkowych?

Oprawy natynkowe – co to takiego?

Lampy natynkowe to propozycja stworzona dla miłośników praktycznego oświetlenia o nietuzinkowym wyglądzie. Ich nowoczesny i nienarzucający się design sprawia, że pasują one do wnętrz w każdym stylu. Z uwagi na ich uniwersalny charakter, można z powodzeniem zastosować je w loftowym salonie, minimalistycznej kuchni czy klasycznym pokoju młodzieżowym. Dużą zaletą oświetlenia natynkowego jest niezwykle prosty montaż. Wystarczy podpiąć je do instalacji elektrycznej oraz przykręcić do sufitu lub ściany za pomocą odpowiednich kołków. Ze względu na kształt opraw, są one niezwykle łatwe do utrzymania w czystości – nie wymagają tak częstego odkurzania, jak tradycyjne żyrandole czy kinkiety. Szeroki wybór tego typu lamp sprawia również, że każdy bez trudu dobierze model idealnie pasujący do własnego gustu, metrażu oraz przeznaczenia pomieszczenia.

Oświetlenie natynkowe i podtynkowe – różnice

Lampy natykowe i podtynkowe – choć podobne nazwą – nieco różnią się od siebie. Ich najważniejszą cechą jest sposób montażu. Wersje podtynkowe najczęściej mocuje się w zabudowie kartonowo-gipsowej – podwieszanych sufitach, półkach i obudowach. Niektórzy decydują się także na umieszczenie ich pod tradycyjnym tynkiem. W wykończonych domach wiąże się to jednak z koniecznością wykuwania otworów w już istniejących ścianach. Lampy podtynkowe są niemal całkowicie zlicowane z płaszczyzną, świecąc jedynie w określonym kierunku – na dół, do góry bądź w bok.

Oprawy natynkowe natomiast montuje się bezpośrednio na ścianie bądź suficie. Nie wymagają one przygotowania otworów, a ich prosta forma umożliwia łatwe zintegrowanie z okoliczną przestrzenią.

Gdzie można zamontować lampy natynkowe?

Oświetlenie natynkowe to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym miejscu i wnętrzu. Będzie odpowiednie do pomieszczeń, w których niezbędne jest skuteczne rozjaśnienie, a zarazem przestrzeń na lampę jest dość ograniczona. Gdzie możemy umieścić oprawy natynkowe?

  • Lampy natynkowe są chętnie stosowane w wiatrołapach i korytarzach – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest staranne doświetlenie ciągów komunikacyjnych.
  • Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w kuchni – modele w formie cylindrów lub prostopadłościanów można umieścić nad blatem mebli czy wyspą kuchenną, gdzie będą one gwarantować doskonałe rozjaśnienie całej powierzchni roboczej.
  • Nieduże egzemplarze warto umieścić pod wiszącą szafką bądź we wnętrzu garderoby, gdzie doświetlą one strefy, do których nie dociera główne światło.
  • W niewielkich pomieszczeniach lampy natynkowe mogą stanowić główne źródło światła – są one w stanie skutecznie rozjaśnić każdy zakamarek.
  • W nowoczesnych wnętrzach oprawy natynkowe ułożone w ciekawej kombinacji dobrze spiszą się jako oświetlenie salonu, gabinetu czy pokoju nastolatka.
  • Warto także rozważyć ich zamocowanie na ścianie, gdzie doświetlą obrazy, galerię zdjęć czy dekoracyjne bibeloty umieszczone na półkach i komodach.

Oświetlenie natynkowe do domu i firmy

Oprawy natynkowe doskonale nadają się do zastosowania we wnętrzach mieszkalnych. Można zamontować je w dowolnym pomieszczeniu, gdzie będą pełnić funkcję głównego lub dodatkowego źródła światła. Sprawdzą się zarówno we wcześniej wymienionych miejscach, jak i jako oświetlenie obiektów firmowych.

Lampy natynkowe są często stosowane w sklepach – spożywczych, odzieżowych czy kosmetycznych. Możliwość regulowania kąta padania światła sprawia, że oprawy te skutecznie rozjaśniają półki i eksponują obecny na nich towar. Dzięki temu klienci łatwiej zwracają uwagę na oferowane produkty oraz częściej decydują się na ich zakup. Oprawy natynkowe można wykorzystać w pomieszczeniach biurowych, w których optymalne doświetlenie ułatwi wypełnianie dokumentacji i obsługę komputera. Będą one odpowiednie do poczekalni, gabinetów i miejsc dla klientów, gdzie pożądane jest jak najlepsze zaprezentowanie firmy. Warto wybrać je również do punktów gastronomicznych bądź obiektów użyteczności publicznej, w których niezbędne jest dyskretne, funkcjonalne i łatwe w konserwacji oświetlenie wnętrza.

Zewnętrzne i wewnętrzne lampy natynkowe

Oprawy natynkowe można z powodzeniem stosować w każdym miejscu – salonie lub kuchni w mieszkaniu, firmowym gabinecie, poczekalni czy rozległym biurze. Aby zachować spójny charakter aranżacji całego budynku, warto rozważyć zastosowanie oświetlenia natynkowego także na zewnątrz. Użyte do tego celu lampy musza posiadać co najmniej klasę szczelności IP44. Dzięki temu nie będą one wrażliwe na działanie wilgoci, nie psując się pod wpływem opadów deszczu czy śniegu. Oprawy natynkowe możemy zamontować na elewacji budynku – w pobliżu drzwi wejściowych, na tarasie, a także na wszystkich zewnętrznych ścianach w celu podkreślenia bryły obiektu. Sprawdzą się one także w przydomowej altanie czy też jako oświetlenie furtki i bramy wjazdowej na posesję. Podobnie, jak egzemplarze do domu, będą zachwycać prostotą i optymalną funkcjonalnością, stając się ciekawą ozdobą przestrzeni w każdym stylu.

Nowoczesne oprawy natynkowe to rozwiązanie chętnie wybierane przez właścicieli mieszkań i obiektów firmowych. Zapewniają one optymalną ilość światła, a ich minimalistyczny design sprawia, że są także dyskretną dekoracją każdego wnętrza. Zamontowane na suficie bądź ścianie podkreślają atuty pomieszczenia oraz ułatwiają jego codzienną eksploatację. Eleganckie oprawy w stonowanych barwach – choć niewielkie rozmiarem – pozwolą nam stworzyć wymarzony efekt w każdym domu i biurze, dodając mu prestiżu i niebanalnego charakteru.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel