Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Harmonia i spokój- styl Hampton

2022-04-28
Harmonia i spokój- styl Hampton
  1. Czym charakteryzuje się styl Hampton?
  2. Połączenie drewna i bieli
  3. Dodatki w kolorach morza
  4. Oświetlenie w stylu Hampton

Oglądaliście kiedyś Lepiej późno, niż Później? To historia o Erice (Diane Keaton), spełnionej zawodowo kobiecie po 50-tce, która pisze sztuki zdobywające uznanie na Broadway'u. Jest to film, który urzeka wspaniale zbudowanymi bohaterami, błyskotliwym poczuciem humoru i cudowną francuską ścieżką dźwiękową, ale przede wszystkim to właśnie dom jest elementem, którego nie da się zapomnieć. Ta posiadłość wyznaczyła ponadczasowe trendy stylu Hampton i istnieje naprawdę (576 Meadow Lane, Southampton), a jej wartość to 18 mln dolarów.

Czym charakteryzuje się styl Hampton?

Dom z filmu to przestronna i otwarta przestrzeń z nutą elegancji, utrzymana w bezpretensjonalnym klimacie. Oczywistym jest, że nie każdy będzie mógł odtworzyć dokładnie ten klimat w swoim wnętrzu, bowiem główna bohaterka może pochwalić się domem naprawdę pokaźnych rozmiarów, pełnym naturalnego światła, z bardzo wysokimi sufitami.

Styl Hampton lubi przestrzeń i duże okna - te aspekty naturalnie wydobędą jego potencjał, ale nie jest powiedziane, że nie można go wykorzystać w mniejszych mieszkaniach. Sprawdź, jakimi wytycznymi należy się kierować, aby stworzyć w mieszkaniu styl będący połączeniem ekskluzywnego, nowojorskiego designu z sielskim nadmorskim klimatem.

Połączenie drewna i bieli

Forma mebli powinna być klasyczna, ale jednocześnie prosta. Do takiego wnętrza można pokusić się o jeden lub dwa antyki, ale warto utrzymać ich jasne kolory, żeby nie stworzyć muzealnej scenografii.

Styl Hampton lubi także regały na których można zaprezentować elementy podkreślające naszą ulubioną, nadmorską stylistykę, bo to właśnie dodatkami nadamy mu wyrazu.

Wybierając meble do mieszkania w nadmorskim stylu należy kierować się zasadą, że niezależnie od tego, jak zdobne są wybrane przez nas meble, powinny one stanowić tło, uzupełnienie wnętrza - czyli powinny być możliwie jak najbielsze. Chodzi bowiem o to, aby biel zdominowała optycznie pomieszczenie, dodała mu przestrzeni i światła (co jest szczególnie ważne w przypadku mniejszych pomieszczeń). Jako uzupełnienie wnętrza można dodać nieco wikliny, bądź rattanu w postaci na przykład koszy do przechowywania gazet lub poduszek.

 Dodatki w kolorach morza

A skoro o kolorach mowa, paleta kolorów w stylu Hampton jest kwintesencją harmonii nadmorskiego klimatu - oscyluje w szarościach, gołębich błękitach, oraz beżach. Taka paleta kolorystyczna to klucz do sukcesu urządzania wnętrza w stylu Hampton.

Pamiętajmy także o detalach, które w gustowny sposób dopełnią swobodny, nadmorski styl. Warto uzupełnić wnętrze świecznikami umieszczonymi na komodach, czy stolikach, które dodadzą wnętrzu przytulności i odrobiny luksusu. Podobnie jak wazony ze świeżymi kwiatami, kaszmirowe lub wełniane pledy w błękitnych kolorach, a także niewielkie koszyki i szklano-metalowe puzderka na drobiazgi leżące na konsoli czy pod stolikiem kawowym.

muszle

Nie zapomnijmy też o balansie - dekoracje w tym stylu nie muszą być kosztowne. Warto przeplatać dodatki z dobrych jakościowo materiałów z elementami znalezionymi przez nas samych nad brzegiem morza. Tytułowa Erika kolekcjonuje białe kamienie zebrane z pobliskiej plaży, które umieszcza w różnych częściach domu w szklanych naczyniach. Ty również możesz zainspirować się swoimi ostatnimi wakacjami i wyeksponować zebrane muszle, fantazyjnie wygięte konary, czy piękne kamienie.

Kwintesencją Hampton jest dostęp do dziennego światła, którego musi być w pomieszczeniu jak najwięcej, dlatego warto zrezygnować z ciężkich zasłon na rzecz długich, lekkich i przepuszczających światło. Po zmroku wnętrze dopełnią lampy w stylu Hampton.

Oświetlenie w stylu Hampton

Efektowne, ale nie krzykliwe, zachwycające ponadczasową elegancją i jakością materiałów - takie właśnie powinny być lampy w stylu Hampton.

 Jeśli chcemy wzbogacić nasze wnętrze o lampy stołowe w stylu Hampton, wybierzmy lampę o ceramicznej, lub szklanej podstawie, a do kompletu materiałowy abażur. Pamiętajmy przede wszystkim, że lampa stołowa w stylu Hampton powinna być sporych rozmiarów. Wybierając abażur nie musimy obawiać się wzorów, jeśli podstawa w postaci naszych mebli jest biała - dobrym pomysłem jest użycie wzorów w odcieniach niebieskiego, czy w bardziej eleganckiej formie - zawierające złote, lub srebrne wstawki.

lor

Oświetlenie Hampton łączy ze sobą cechy oświetlenia klasycznego i nowoczesnego, dlatego lampa wisząca w stylu Hampton może przyjąć nawet formę żyrandola. Jeśli nasze wnętrze jest przestronne i przestrzenne, śmiało możemy pokusić się o żyrandol w odcieniach złota, lub srebra.

Lampa sufitowa może zostać wyposażona w standardowy, beżowy klosz, jak i w pleciony, rattanowy abażur, który idealnie wpisze się w klimat naturalnych materiałów. Wybierając abażur czy klosz do lampy w stylu Hampton, warto unikać wszelkich form w stylu origami, czy mocno geometrycznych - mogą być zbyt nowoczesne, aby dobrze współgrać ze swobodnym stylem Hampton. Całości oświetlenia idealnie dopełnią kinkiety. To drugoplanowe oświetlenie buduje nastrój i podkreśla klimat chwili.

Wnętrze w stylu Hampton i odpowiednio dobrane lampy gwarantują nam elegancką scenerię mieszkania, w którym, poza dobrym stylem, króluje też wyjątkowo przytulna atmosfera, w której aż chce się wypoczywać. Jak na wakacjach!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel