Home staging, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży lub wynajmu za pomocą odpowiedniego wystroju?
- Czym jest i jak działa home staging?
- Home staging krok po kroku
- Skuteczne przygotowanie mieszkania do sprzedaży
Pierwsze wrażenie, jakie na potencjalnym kupującym sprawi oglądane przez niego mieszkanie, ma niebagatelny wpływ na jego decyzję. Czasami wystarczy bowiem jedno spojrzenie, by przyszły właściciel zakochał się w Waszych czterech kątach lub wręcz przeciwnie – zdecydowanie wykluczył je z kręgu branych pod uwagę ofert. Z myślą o osobach, które chcą skutecznie sprzedać swój lokal, opracowano ideę oraz wytyczne home stagingu. Na czym polega takie działanie oraz jak zwiększyć atrakcyjność mieszkania za pomocą odpowiedniego wystroju i oświetlenia?
Czym jest i jak działa home staging?
Home staging to praktyka mająca na celu przygotowanie lokalu, oferowanego na sprzedaż bądź wynajem. Pozwala ona podnieść poziom atrakcyjności wnętrza, podkreślając jego zalety oraz możliwości. Dzięki temu mieszkanie zyskuje w oczach oglądających je osób, a cały proces sprzedaży przebiega szybciej i korzystniej dla obecnego właściciela. Choć inwestowanie w remont, wymianę lamp czy urządzenie domu może wydawać się niepotrzebne i nieopłacalne, zdaniem specjalistów odpowiednio przygotowana przestrzeń znacząco podnosi szansę na sprawne zrealizowanie transakcji. Proponując potencjalnym kupującym zadbane i pozbawione usterek wnętrza, łatwiej osiągniemy także pożądaną przez nas cenę sprzedaży. Home staging warto przeprowadzić z pomocą profesjonalnej firmy wykonującej tego typu usługi; możemy również samodzielnie podjąć się optymalnego zaaranżowania lokalu. Czasami wystarczy bowiem niewielka suma pieniędzy i kilka drobnym poprawek, by oferowane przez nas wnętrze znacząco zyskało na atrakcyjności. Jak zatem przygotować je do sprzedaży zgodnie z ideą home stagingu?
Home staging krok po kroku
Wbrew pozorom home staging wcale nie polega na kompleksowym, generalnym remoncie wnętrza. Jego główną zasadą jest przeznaczenie stosunkowo niedużej kwoty na delikatne odświeżenie i przearanżowanie mieszkania, które zaowocuje spektakularnymi efektami. Przygotowując lokal do sprzedaży, powinniśmy usunąć wszelkie widoczne usterki – cieknący kran, przepaloną żarówkę w lampie, zacinające się drzwi czy wyrwane gniazdko elektryczne. Jeżeli ściany są przybrudzone – pomalujmy je, najlepiej na biały, szary lub kremowym kolor. Wskazane jest także zlikwidowanie starych, odpadających tapet czy przykręcenie odstających listew przypodłogowych. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych, niezbędne będzie staranne posprzątanie mieszkania. Wszystkie pomieszczenia – zarówno sypialnie, jak i kuchnia czy łazienka – muszą lśnić czystością i przyjemnie pachnieć. Ostatnim zadaniem będzie nadanie wnętrzu neutralnego, a zarazem atrakcyjnego charakteru. Jak tego dokonać? Przeczytacie w kolejnym akapicie.
Skuteczne przygotowanie mieszkania do sprzedaży
Lekkie odświeżenie oraz posprzątanie mieszkania już za nami? Nadszedł czas, by nadać wnętrzu ostateczny, ciekawy wizualnie wygląd. W tym celu możemy wykorzystać zarówno już posiadane, jak i nowo zakupione przedmioty – meble, kwiaty oraz lampy. Pomogą nam one stworzyć interesujący klimat w każdym pomieszczeniu, który zaprezentujemy zarówno na zdjęciach, jak i w trakcie osobistego oprowadzania kupujących po lokalu. Na jakie aspekty powinniśmy zwrócić uwagę?
- Przede wszystkim pochowajmy wszystkie osobiste przedmioty – zdjęcia, dyplomy, dokumenty, ubrania i leki. Posprzątajmy także dziecięce zabawki oraz wszelkie elementy, które będą psuły ogólną estetykę wnętrza. Dzięki temu potencjalny nabywca poczuje się jak u siebie, łatwiej podejmując decyzję o zakupie mieszkania.
- W miarę możliwości przemeblujmy wybrane pomieszczenia. Przesuńmy kanapę, ustawmy stół pod innym kątem, a zapomnianą lampę stojącą umieśćmy w bardziej wyeksponowanym miejscu. Prowadząc takie prace dopilnujmy, by efektem końcowym było przestronne i uporządkowane, sprawiające dobre wrażenie wnętrze.
- Zadbajmy o staranne oświetlenie i rozjaśnienie lokalu. W oknach zawieśmy przejrzyste firany, które wpuszczą dużo promieni słonecznych. Pamiętajmy również o zastosowaniu lamp o optymalnej barwie światła. W pokojach przeznaczonych do wypoczynku wykorzystajmy żyrandole lub lampy stojące z żarówką o ciepłej temperaturze, które zachęcą nabywcę do relaksu. W kuchni, łazience czy gabinecie umieśćmy oświetlenie w neutralnym kolorze, które uwydatni praktyczne cechy tych pomieszczeń. Dobór atrakcyjnych wizualnie lamp sprawi, że całe wnętrze zyska modny i prestiżowy charakter. Jednocześnie będą one odpowiedzialne za skuteczne doświetlenie pokoi w chwili, gdy będziemy wykonywać zdjęcia potrzebne do ogłoszeń, zamieszczanych w Internecie.
- Postawmy na dodatki – żywe kwiaty, dekoracyjne poduszki czy sprawiającą komfortowe wrażenie pościel w sypialni. Jeżeli wnętrzu brak jest wyrazu, wyposażmy je w wybrany, przyciągający wzrok akcent – niebanalną lampę, interesujący wazon czy niepowtarzalny dywan. Pamiętajmy jednocześnie, że całość powinna współgrać ze sobą, a zarazem być neutralna, trafiając w gust kupujących o zróżnicowanych potrzebach i zainteresowaniach.
- Zwróćmy uwagę na zapach – w mieszkaniu nie powinno być czuć papierosów czy aromatów z gotowania. Z tego względu przed zaproszeniem oglądających osób starannie wywietrzmy cały dom. W razie potrzeby zastosujmy zapachowe świece lub odświeżacze powietrza, nie zapominając jednocześnie o zachowaniu niezbędnego umiaru. Zbyt mocny zapach może niepotrzebnie drażnić nabywców, wywierając na nich niemiłe wrażenie.
Staranne przygotowanie oferowanego mieszkania sprawi, że z dużym prawdopodobieństwem sprzedamy je szybciej i za lepszą cenę. Wprowadzając w życie podstawowe zasady home stagingu sprawimy, że nasze cztery kąty staną się bardziej atrakcyjne, a potencjalni kupujący spojrzą na nie łaskawszym wzrokiem. Pamiętajmy więc o skrupulatnym posprzątaniu i odświeżeniu wnętrza oraz zastosowaniu odpowiednich dodatków – kwiatów, dekoracji czy lamp. Dzięki temu bez większego trudu podkreślimy atuty i potencjał swojej nieruchomości, podnosząc jej wartość przy jednoczesnych niewielkich nakładach budżetowych.