Jak oświetlić klatkę schodową?

06 lipca 2021
Jak oświetlić klatkę schodową?

Kojarząca się ze żmudnym pokonywaniem schodów, często jest traktowana po macoszemu podczas urządzania i codziennej eksploatacji. Tymczasem jest to przestrzeń, z której korzystamy wielokrotnie każdego dnia. Dlaczego więc nie zadbać o dodanie jej nieco bardziej atrakcyjnego wyglądu? Skutecznym i funkcjonalnym rozwiązaniem będzie udekorowanie tej strefy za pomocą lamp. Zapewnią one skuteczne doświetlenie, zarazem w ciekawy sposób zdobiąc ją i dodając uroku. Jakie lampy warto zastosować na klatce schodowej?

Istotna rola lamp na klatce schodowej

Każdego dnia przynajmniej kilka razy pokonujemy schody pomiędzy piętrami. Niejednokrotnie czynność tą wykonujemy niemal automatycznie, nie zwracając uwagi na mijaną przestrzeń. Nie zawsze zdajemy sobie przy tym sprawę, jak ważną rolę w bieżącej eksploatacji klatki schodowej odgrywają lampy. Sufitowy żyrandol, niewielkie punkty świetlne wzdłuż linii schodów czy kinkiety ścienne są niezbędne, abyśmy mogli w bezpieczny i wygodny sposób korzystać z takiego łącznika między parterem a wyższymi kondygnacjami. Najwięcej wypadków wydarza się bowiem na zbyt słabo oświetlonych schodach – gdy nie zauważymy krawędzi stopni lub końca ich biegu. Nie bez znaczenia jest również komfort użytkowania wnętrza. Optymalnie dobrane lampy poprawią nasze samopoczucie, sprawiając, że nawet pokonywanie nielubianej klatki schodowej będzie dla nas przyjemne. Jeżeli już przekonaliśmy się, jak istotną funkcję pełnią lampy w tej strefie, czas przystąpić do wyboru najlepszego modelu. Możemy zdecydować się na niewielki kinkiet lub plafon – idealne do niewysokich przestrzeni, lub też okazały żyrandol, który będzie przepięknie prezentował się na schodach z wysokim sufitem. Na jakie egzemplarze warto zwrócić uwagę?

Kinkiet – najmodniejsza lampa na klatkę schodową

Kinkiety to chyba najpopularniejsze lampy, umieszczane na klatkach schodowych. Dzięki niewielkim wymiarom nie zajmują wiele przestrzeni, ułatwiając przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Łączą one w sobie wiele zalet, spośród których warto wymienić:

  • Oszczędność miejsca – nieduże lampki ścienne świetnie sprawdzą się w małych i niewysokich strefach. Nie zabierają cennej powierzchni podłogi, której potrzebują modele stojące oraz nie przytłaczają swym wyglądem na niskim suficie.
  • Wszechstronny wybór – w sprzedaży znajdziemy kinkiety różniące się wielkością, rozmiarem, designem i kolorystyką. Dzięki temu bez trudu dopasujemy je do istniejącej aranżacji i pozostałych elementów wyposażenia.
  • Uniwersalny charakter – zależnie od wielkości klosza oraz mocy zastosowanej żarówki, kinkiet może pełnić funkcję zarówno podstawowego, jak i uzupełniającego oświetlenia.

Planując zakup kinkietu, warto zdecydować się na lampy o świetle skierowanym do dołu i otwartym kloszu. Dzięki temu starannie rozjaśnią one powierzchnię schodów, zapewniając maksimum bezpieczeństwa w trakcie ich pokonywania już po zmroku. Możemy także wyposażyć je w nowoczesne i praktyczne czujniki ruchu. Takie światło automatycznie uruchomi się, gdy pojawimy się w zasięgu czujki, a następnie wyłączy w momencie, gdy opuścimy klatkę schodową. W konsekwencji nie będziemy musieli pamiętać o samodzielnej obsłudze lamp, a rachunki za nasz prąd ulegną obniżeniu. Jeżeli jednak wolimy tradycyjne rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchamiać kinkiety na klatce schodowej za pomocą ręcznego włącznika.

Żyrandol – lampa idealna na wysoką klatkę schodową

W wielu nowoczesnych domach klatka schodowa posiada otwarty strop. Oznacza to, że jest ona wysoka niekiedy aż po sam dach, oferując nam wyjątkowo przestronny ciąg komunikacyjny. W takich miejscach doskonale sprawdzą się żyrandole posiadające długi kabel. Wskazane, by przewód był wyposażony w regulację wysokości – dzięki temu precyzyjnie dopasujemy położenie klosza do naszych potrzeb oraz wymiarów klatki schodowej. Z uwagi na ograniczoną przez ściany przestrzeń, warto postawić na lampy o stosunkowo prostej budowie i niewielkiej rozłożystości. Nowoczesny żyrandol z powodzeniem rozjaśni całą okolicę, a zarazem nie przytłoczy nas swoim wyglądem.

Niska klatka schodowa? Postaw na plafon

Niekiedy zdarza się, że klatka schodowa w domu jest stosunkowo niska. Za taką możemy uznać strefę, w której odległość między podłogą a sufitem oscyluje w granicach 200-230 cm. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie rozjaśnienie jej za pomocą wspomnianego wcześniej kinkietu lub plafonu. Taka lampa ścienna w prostej obudowie stanie się dyskretną dekoracją wnętrza, rozjaśniając je i zwiększając jego funkcjonalność. Na prostokątnej klatce schodowej możemy zastosować plafon z kloszem w kształcie kwadratu, który zapewni spójny charakter całej aranżacji. Jeśli w naszym domu posiadamy kręcone schody, lepiej będzie umieścić nad nimi okrągłą lampę, która doskonale wpisze się w łagodne linie poręczy.

Lampki schodowe – praktyczny dodatek pomiędzy piętrami

Jeżeli w naszym domu dopiero planujemy wykonanie instalacji elektrycznej bądź rozważamy generalny remont ścian, możemy rozważyć montaż lampek schodowych. To niewielkie punkty świetlne mocowane tuż nad powierzchnią stopni, które ułatwią nam przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Będą one szczególnie pomocne nocą, skutecznie i w ciekawy sposób zaznaczając przebieg kolejnych stopnic. Warto jednak mieć na uwadze, że są one jedynie dodatkowym źródłem światła, które samodzielnie nie rozjaśni całej klatki schodowej. Z tego względu konieczne będzie zastosowanie dodatkowej lampy – żyrandola lub kinkietu.

Choć dobieranie poszczególnych elementów aranżacji klatki schodowej może wydawać nam się nudne lub zbędne, w rzeczywistości warto poświęcić nieco czasu na zakup lamp i dodatków. Ciekawie urządzona i optymalnie doświetlona strefa komunikacyjna między piętrami będzie dla nas komfortowa i przyjazna, a zarazem bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo stanie się ona ozdobą całego wnętrza, świadczącą o naszym dobrym guście i dbałości o wszystkie szczegóły mieszkania.

Sprawdź następny artykuł:

Prowadzisz agroturystykę? Poznaj lampy w rustykalnym stylu