Jak pogodzić pracę zdalną z oświetleniem?
- Jak wygląda właściwe oświetlenie stanowiska do pracy zdalnej?
- Oświetlenie miejsca pracy a normy
- Jakie lampy warto wybrać do pracy zdalnej?
Praca zdalna jest wygodna dla wielu ludzi, umożliwiając im pracę w komfortowych warunkach. Nie możemy jednak zapominać, że uzyskanie optymalnej wydajności w czasie home office jest bezpośrednio uzależnione od odpowiednio rozjaśnionego stanowiska. Jakie lampy najlepiej sprawdzą się w czasie zdalnego wypełniania obowiązków oraz jakie normy powinno spełniać oświetlenie do telepracy?
Jak wygląda właściwe oświetlenie stanowiska do pracy zdalnej?
Bez względu na fakt, czy pracę zdalną wykonujemy regularnie, czy okazjonalnie, w miarę możliwości starajmy się korzystać z naturalnego światła dziennego. Promienie słoneczne dobrze wpływają na naszą gospodarkę hormonalną, poprawiają nasze samopoczucie oraz zapobiegają przedwczesnemu zmęczeniu. Najlepiej umieścić biurko z laptopem w sąsiedztwie okna – w taki sposób, by rażące światło nie padało nam bezpośrednio na twarz. Mebel warto postawić przy ścianie wschodniej, zachodniej lub północnej, gdzie panują optymalne warunki świetlne.
Niekiedy zdarza się, że nasza praca przeciąga się do godzin wieczornych, a nawet nocnych. Niebieskawe światło padające z komputera może nadmiernie nas pobudzać, utrudniając późniejsze zrelaksowanie się przed snem. Ponadto sam blask z ekranu jest niewystarczający, aby w optymalny sposób rozświetlić strefę naszej pracy. Z tego względu konieczne będzie zastosowanie odpowiednio dobranego sztucznego oświetlenia. Zmniejszy ono negatywny wpływ światła emitowanego przez monitor, zarazem ułatwiając nam wypełnianie obowiązków już po zmroku.
Oświetlenie miejsca pracy a normy
Przygotowując swoje stanowisko do pracy zdalnej, powinniśmy mieć na uwadze pewne standardy. Dzięki nim prowadzone działania będą dla nas bezpieczne i wygodne, a nasza wydajność zostanie zoptymalizowana. Co mówią normy o oświetleniu stanowiska pracy?
- Natężenie światła powinno być dopasowane do rodzaju wykonywanych obowiązków. Praca z dokumentacją, obsługa komputera czy pisanie ręczne wymagają oświetlenia na poziomie 500 luksów, natomiast kreślenie – 700 luksów.
- Luks jest jednostką natężenia światła. Na opakowaniach żarówek częściej spotkamy jednak oznaczenie lumen (lm). 1000 lumenów skierowanych na 1 m2 biurka oświetli je z natężeniem 1000 luksów. Jeżeli więc do pracy zdalnej potrzebujemy oświetlenia na poziomie 500 luksów, kupujmy źródła światła, które na opakowaniu mają wymienioną wartość około 500 lumenów. Zazwyczaj będzie ona odpowiadać żarówce LED o mocy 5-7 W.
- W trakcie zdalnej pracy o charakterze biurowym, lampa powinna oświetlać całe nasze stanowisko, oferując zarazem rozproszoną poświatę w jego pobliżu. Zalecane jest stosowanie kinkietów zamocowanych centralnie ponad blatem biurka lub lampek stojących, umieszczonych po stronie przeciwległej niż nasza ręka wiodąca używana do pisania.
Jakie lampy warto wybrać do pracy zdalnej?
Aby móc efektywne wykonywać obowiązki zawodowe, musimy zadbać o zdrowe i higieniczne warunki na swoim stanowisku pracy. Ważny wpływ na nie ma między innymi rodzaj zastosowanego oświetlenia. Istotne jest zarówno optymalne natężenie światła, jak i prawidłowe ustawienie oraz zastosowanie odpowiednich lamp. Jakie spośród dostępnych na rynku modeli sprawdzą się w czasie pracy zdalnej?
Lampka na biurko
Lampka biurkowa powinna stać się podstawowym wyposażeniem każdej osoby wykonującej pracę zdalną. Zapewni ona skuteczne rozjaśnienie powierzchni blatu, chroniąc nasz wzrok przed przemęczeniem oraz ułatwiając wypełnianie dokumentacji czy korzystanie z klawiatury. Możemy sięgnąć po nieruchomą lampkę na biurko z nieprzezroczystym abażurem, której światło powinno być skierowane do dołu. Dzięki nieprzepuszczalnej obudowie, żarówka nie będzie razić nas w oczy, zarazem skutecznie rozjaśniając blat, dokumenty i sprzęty elektroniczne. Dobrym rozwiązaniem będzie także model z ruchomym ramieniem, który pozwoli na precyzyjną regulację położenia i dopasowanie go do naszych potrzeb.
Oświetlenie sufitowe
W pomieszczeniu, w którym wykonujemy pracę zdalną, nie może zabraknąć głównego oświetlenia sufitowego. Jest ono niezbędne do całkowitego rozjaśnienia przestrzeni, zarazem nie będąc wystarczającym źródłem światła do prowadzenia działań wymagających precyzji. Taką lampą sufitową może być klasyczny żyrandol z ilością kloszy dobraną pod kątem metrażu pokoju. Jeśli posiadamy nowoczesny gabinet do pracy, możemy zastosować w nim minimalistyczne lampy-tuby, rozmieszczone równomiernie na powierzchni sufitu. Godne polecenia będą także reflektory o ruchomej obudowie, które – odpowiednio nakierowane – pozwolą nam podkreślić wybrane atuty wnętrza.
Kinkiety ścienne
Nasz blat do pracy jest zbyt mały i nie zmieścimy na nim lampki biurkowej? A może lepiej pracuje nam się przy świetle padającym z góry? W takim przypadku powinniśmy zakupić nowoczesny kinkiet, który przymocujemy w pobliżu biurka. W sprzedaży znajdziemy różnorodne modele, które bez trudu dopasujemy do posiadanej aranżacji wnętrza i własnych upodobań. Podobnie jak w przypadku lampki na biurko, powinniśmy skłaniać się w szczególności ku egzemplarzom o kloszach skierowanych ku dołowi oraz wersjom z ruchomą obudową. Będą one gwarancją optymalnego doświetlenia przestrzeni roboczej, ułatwiając nam wypełnianie obowiązków w trakcie pracy zdalnej.
Home office to dla niektórych osób marzenie, będące synonimem komfortu i pewnej niezależności zawodowej. Dla innych praca zdalna jest przykrym obowiązkiem, który negatywnie przekłada się na ich wydajność i zadowolenie z rezultatów własnych działań. Bez względu na to, jak my traktujemy tą formę zarobkowania, nie możemy zapominać o stworzeniu ergonomicznych warunków w strefie roboczej. Odpowiednio dobrany żyrandol, kinkiet i lampka biurkowa, wyposażone w żarówkę o właściwym natężeniu światła, znacząco ułatwią nam wypełnianie zobowiązań służbowych, poprawiając nasz ogólny komfort, samopoczucie oraz efektywność.