Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozmieścić lampy w domu?

2021-01-19
Jak rozmieścić lampy w domu?
  1. Projekt oświetlenia – jakie lampy należy w nim uwzględnić?
  2. Oświetlenie w salonie
  3. Lampy wiszące i stojące w kuchni
  4. Oświetlenie łazienki
  5. Lampy stojące i żyrandole do sypialni

Najlepiej zabrać się za to jeszcze przed rozłożeniem instalacji elektrycznej. W takim momencie mamy szerokie pole do popisu, by w funkcjonalny i ciekawy sposób rozlokować poszczególne lampy stojące, kinkiety i żyrandole w kolejnych pomieszczeniach. Jeżeli natomiast czeka nas jedynie odświeżanie mieszkania – a obecne położenie źródeł światła pozostawia wiele do życzenia – zastanówmy się nad możliwością delikatnej przeróbki instalacji. Choć może ona generować nieco kosztów i konieczność poprawek na ścianach czy suficie, umożliwi jednocześnie znacznie lepsze wykorzystanie zalet, jakie oferuje nam nowoczesne oświetlenie. Jak zatem rozmieścić lampy w domu?

Projekt oświetlenia – jakie lampy należy w nim uwzględnić?

W każdym domu czy biurze – niezależnie od ich wielkości – powinny znaleźć się trzy typy oświetlenia: ogólne, robocze i dekoracyjne. Różnego rodzaju lampy, zlokalizowane pod sufitem, na podłodze czy blacie mebli, pełnią bowiem nieco odmienne funkcje, a jedynie ich współdziałanie i uzupełnianie się pozwala uzyskać starannie rozjaśnione, estetyczne wnętrze. Jakie są zadania poszczególnych odmian oświetlenia?

  • Podstawowe, ogólne wersje mają na celu doświetlenie całego pomieszczenia, ułatwiając korzystanie z wszystkich jego zakamarków po zmroku. Zależnie od wielkości pokoju, lampa wisząca może być zamontowana w centralnym punkcie sufitu bądź kilku jego miejscach.
  • Modele dekoracyjne – jakimi najczęściej są kinkiety i lampy stojące – są dedykowane do zwiększenia atrakcyjnego klimatu wnętrza. Skierowane w stronę obrazów, ozdób czy głównych atutów lokalu, skutecznie podkreślają ich walory, dodając pokojom ciekawego charakteru.
  • Oświetlenie robocze, zazwyczaj pod postacią halogenów lub reflektorów, ma ułatwiać wypełnianie różnego rodzaju obowiązków w wybranych strefach wnętrza. Zlokalizowane nad blatami szafek lub stołów, umożliwia wygodne gotowanie, wypełnianie dokumentów, odrabianie lekcji oraz wszelakie prace manualne.

Jeżeli poznaliśmy już obowiązkowe typy oświetlenia, które powinniśmy uwzględnić w naszej aranżacji, zastanówmy się, jak najlepiej rozmieścić je w poszczególnych pomieszczeniach?

Oświetlenie w salonie

W pokoju dziennym głównym źródłem oświetlenia będą lampy wiszące. Jeśli pomieszczenie nie jest duże, wystarczy, że umieścimy jeden żyrandol zlokalizowany w centralnym punkcie sufitu. Jeżeli jednak nasz salon jest obszerny i połączony z jadalnią, powinniśmy zastosować w nim więcej źródeł światła. Możemy zdecydować się na zamocowanie lampy wiszącej nad częścią wypoczynkową oraz nad blatem stołu przeznaczonego do spożywania posiłków. Alternatywą będzie żyrandol zainstalowany w pobliżu kanapy oraz lampa stojąca umieszczona na stole. Dodatkowo w każdym salonie zaplanujmy oświetlenie dodatkowe. W tym celu doskonale sprawdzą się dekoracyjne kinkiety, które podkreślą galerię rodzinnych zdjęć, ulubione obrazy czy pamiątkowe bibeloty, ustawione na komodzie.

Lampy wiszące i stojące w kuchni

Choć w kuchni spędzamy zazwyczaj bardzo dużo czasu, znacznie mniej uwagi poświęcamy doborowi oświetlenia do niej. To błąd, który sprawia, że wnętrze może nie być wystarczająco funkcjonalne, a jego estetyka będzie pozostawiać wiele do życzenia. Aby poprawić wygląd kuchni, zadbajmy o starannie rozjaśnienie powierzchni roboczej blatów. Optymalny efekt uzyskamy stosując halogeny umieszczone w zabudowie kartonowo-gipsowej lub lampy wiszące, równomiernie rozlokowane nad całą długością kuchennych szafek. Możemy rozważyć także zamontowanie regulowanych reflektorów, które umożliwią nam skierowanie światła na najbardziej newralgiczne miejsca. Jeśli w kuchni znajduje się stół do posiłków, pamiętajmy także o jego doświetleniu za pomocą żyrandola lub lamp stojących. Możemy położyć wybrany model na blacie, a gdy jego powierzchnia na to nie pozwala - również na parapecie okna, pod którym ustawiony będzie stół.

Oświetlenie łazienki

Kolejnym miejscem, w którym często można zauważyć brak dostatecznej liczby źródeł światła, jest łazienka. Nawet jeśli jej metraż nie należy do największych, nie powinniśmy rezygnować przynajmniej z oświetlenia ogólnego i roboczego. Główna lampa wisząca umieszczona na suficie pozwoli na komfortowe wzięcie kąpieli i skorzystanie z toalety. Jeśli będzie ona zlokalizowana w bliskiej odległości od wanny lub prysznica, wybierzmy egzemplarze o większym IP, które zapewnią bezpieczeństwo eksploatacji nawet w przypadku kontaktu z wodą. Dodatkowo w każdej łazience powinniśmy zadbać o oświetlenie boczne w postaci kinkietów. Umieszczone nad lustrem lub po jego bokach, znacząco ułatwi codzienne zabiegi pielęgnacyjne oraz wykonanie perfekcyjnego makijażu. Chyba nikt z nas nie chciałby wyjść z domu z resztkami widocznego na twarzy kremu czy nierównomiernie wykonaną kreską na powiekach? Jeśli wolimy uniknąć takich kłopotliwych wpadek, staranne rozjaśnienie łazienki to podstawa.

Lampy stojące i żyrandole do sypialni

Choć jako dzieci zapewne baliśmy się ciemności i spaliśmy przy włączonym świetle, już w dorosłym wieku znacznie rzadziej doceniamy znaczenie lamp wiszących i kinkietów w swojej sypialni. Tymczasem są one odpowiedzialne za budowanie nastroju w pomieszczeniu, w którym zazwyczaj spędzamy przynajmniej jedną trzecią doby. Jakie modele najlepiej sprawdzą się w pokoju przeznaczonym do snu i relaksu? Podstawą będzie żyrandol, który zapewni skuteczne doświetlenie całego wnętrza. Będzie ono niezbędne w chwili, gdy zabierzemy się za wieczorne porządki lub będziemy wybierać z szafy ubranie na kolejny dzień. Prócz lampy wiszącej, nieodzownym wyposażeniem sypialni powinien stać się kinkiet lub model stojący. Zlokalizowane w pobliżu łóżka – nad jego wezgłowiem lub na blacie nocnej szafki, ułatwią komfortowe przeczytanie książki, posłuchanie audiobooka czy też pobudkę do dziecka, którego akurat dręczą znane nam z dzieciństwa koszmary.

Jak rozmieścić lampy w domu? To wymagające nieco czasu, ale wcale nie tak trudne zadanie. Odpowiednie rozplanowanie położenia poszczególnych modeli oświetlenia oraz zastosowanie kilku jego typów jest niezbędne niemal w każdym pomieszczeniu. Pamiętajmy o podstawowych zasadach doboru lamp wiszących i stojących oraz nie ograniczajmy się do jednej sztuki w salonie czy łazience. Dzięki temu możemy być pewni doskonałego efektu oraz dobrej funkcjonalności każdego obszaru mieszkania – niezależnie, czy będziemy w nim pracować, odpoczywać, czy spędzać czas w gronie najbliższych.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel