Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozplanować instalację oświetleniową na etapie budowy?

2021-09-14
Jak rozplanować instalację oświetleniową na etapie budowy?
  1. Plan instalacji oświetleniowej – najważniejsze wytyczne
  2. Przebieg instalacji oświetleniowej w mieszkaniu

Jej projekt musi być przygotowany i wcielony w życie przez specjalistów, odpowiedzialnych za praktyczność i bezpieczeństwo eksploatacji. Choć to oni dobierają typ przewodów, rozdzielnicę czy układ obwodów, my – jako właściciele nieruchomości – mamy duży wpływ na sam przebieg takiej instalacji. Jak zatem rozplanować rozmieszczenie kabli do lamp, aby wnętrze było starannie rozjaśnione i wyjątkowo estetyczne?

Plan instalacji oświetleniowej – najważniejsze wytyczne

Jeżeli mamy zamiar współpracować z projektantem lub wykonawcą przy tworzeniu planu instalacji oświetleniowej, powinniśmy mieć na uwadze kilka najważniejszych zasad. Dzięki nim przygotowany projekt będzie funkcjonalny, wygodny w późniejszej eksploatacji, a jego realizacja nie nadwyręży funduszy przeznaczonych na ten cel. O jakich wytycznych musimy pamiętać?

  • W każdym pomieszczeniu powinniśmy przewidzieć oświetlenie główne (np. żyrandol lub plafon), rozjaśniające całą przestrzeń.
  • Warto zastosować także lampy dekoracyjne, podkreślające atuty wnętrza. Sprawdzą się tutaj kinkiety, lampki stojące czy nowoczesne ledowe taśmy, ukryte w zabudowie kartonowo-gipsowej.
  • W strefach, w których prowadzone są prace wymagające precyzji, zaplanujmy robocze źródła światła – takie, jak halogeny czy reflektory.
  • Projektując położenie przewodów i przyszłych lamp, bierzmy pod uwagę rozstawienie mebli czy sprzętów AGD i RTV – tak, by nie przesłaniały one oświetlenia.
  • W ciągach komunikacyjnych możemy rozważyć zainstalowanie czujników ruchu lub zmierzchu, które wyeliminują potrzebę ręcznego sterowania światłem.
  • Poszczególne lampy powinny być umieszczone w taki sposób, by nie razić domowników oraz nie tworzyć na ścianach niepożądanych cieni.

Jeśli znamy już najważniejsze zasady projektowania oświetlenia wewnętrznego, nadszedł czas na wykonanie planu instalacji w poszczególnych pokojach. Jakie lampy będą w nich niezbędne?

Przebieg instalacji oświetleniowej w mieszkaniu

Każde pomieszczenie w domu ma nieco inną funkcję. W kuchni gotujemy, w salonie spędzamy czas z najbliższymi i relaksujemy się, natomiast w sypialni – śpimy. Podobnie, jak odmienna jest rola poszczególnych wnętrz, nieco inne powinno być także ich oświetlenie. Więcej światła będziemy bowiem potrzebować w strefach dedykowanych do pracy, natomiast nieco mniej – w przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku. Jak powinna wyglądać instalacja oświetleniowa w każdym z pomieszczeń?

Plan instalacji oświetleniowej w kuchni i jadalni

Kuchnia – a szczególnie przestrzeń nad blatem roboczym – powinny być wyjątkowo starannie doświetlone. Najlepiej sprawdzi się tu odpowiednia ilość halogenów lub reflektorów, zlokalizowanych wzdłuż ciągu szafek kuchennych. Jeśli lamp jest wyjątkowo dużo, warto rozważyć ich podpięcie do włącznika podwójnego, który pozwoli na uruchomienie jedynie części lub wszystkich źródeł światła naraz. W naszej kuchni planujemy posiadać wyspę? Nie zapominajmy o wypuszczeniu kabla pod lampy wiszące, idealnie spisującego się w takim miejscu. Podobne oświetlenie powinniśmy zaprojektować także nad częścią jadalnianą. Odpowiedni będzie nowoczesny żyrandol z jedną lub kilkoma żarówkami, zawieszony nad stołem. Jeżeli jednak wolimy boczne lampy – zaprojektujmy gniazdko pod stojący model urządzenia bądź przewód, który zasili kinkiet zamocowany w sąsiedztwie blatu.

Przebieg kabli od lamp w salonie

W salonie przyda nam się zarówno oświetlenie główne, jak i dodatkowe. Jeden lub kilka równomiernie rozmieszczonych żyrandoli – dobranych pod kątem wielkości i układu pomieszczenia – zapewni nam optymalne rozjaśnienie wnętrza w trakcie spotkań w rodzinnym gronie. Relaksujące wieczory przed telewizorem umili nam natomiast niewielka boczna lampka. W takim miejscu sprawdzi się funkcjonalny kinkiet – nie zapominajmy więc o zaznaczeniu tego punktu na planie instalacji. Jeśli jednak pominiemy go na etapie projektowania, możemy zastosować lampę stojącą o ciekawym kształcie, która w dyskretny sposób rozproszy wieczorny mrok.

Układ oświetlenia w sypialni

Jeśli sypialnia będzie nam służyć jedynie do snu, wystarczy, że zaplanujemy w niej dwa kinkiety umieszczone po bokach łóżka. Wskazane, by były one włączane przyciskiem zlokalizowanym tuż przy drzwiach do pokoju, natomiast wyłączane włącznikami zainstalowanymi w sąsiedztwie łóżka – tak zwanymi krzyżowymi bądź schodowymi. Dzięki temu unikniemy konieczności wychodzenia z ciepłej pościeli tuż przed snem. W sytuacji, gdy sypialnia pełni też rolę garderoby, przydatne będzie sufitowe oświetlenie. Pamiętajmy więc o naniesieniu na plan odpowiedniego kabla, który pozwoli nam zasilić wybrany żyrandol.

Projekt lamp w gabinecie

W gabinecie i każdym innym pokoju przeznaczonym do pracy powinna znaleźć się przede wszystkim główna lampa sufitowa. Prócz kabla prowadzącego do niej, poprośmy projektanta o naniesienie na plan przewodu zasilającego kinkiet zlokalizowany nad biurkiem. Dodatkowo – jeśli potrzebujemy jeszcze większej ilości światła – weźmy pod uwagę montaż kilku gniazdek, do których w przyszłości podłączymy funkcjonalne lampki stojące.

Schemat oświetlenia w łazience

W łazience – podobnie jak w innych pomieszczeniach – niezbędne będzie główne oświetlenie. Z uwagi na jej najczęściej niewielką przestrzeń, wystarczająca będzie jedna lampa sufitowa zamocowana w centralnym punkcie stropu. Warto także zawczasu wybrać miejsce, w którym znajdzie się umywalka i zawieszone nad nią lustro. W tej strefie zaplanujmy jeden lub dwa kable na kinkiety, które zamontujemy ponad taflą bądź po jej bokach.

Plan lamp w ciągach komunikacyjnych

Korytarz, wiatrołap, przedpokój i schody – czyli ciągi komunikacyjne obecne w każdym domu – rzadko kiedy mają dostęp do światła dziennego. Z tego względu nie powinniśmy pomijać ich w trakcie przygotowania projektu oświetlenia. W takiej strefie doskonale sprawdzą się lampy sufitowe w ilości dopasowanej do długości pomieszczenia. Na schodach warto zastosować oprawy schodowe podświetlające stopnie, które będą wymagać przygotowania odpowiedniego przewodu zasilającego. W wydłużonej przestrzeni możemy także zaplanować włączniki schodowe, które ułatwią nam sterowanie oświetleniem w chwili, gdy miniemy już korytarz lub klatkę pomiędzy piętrami.

Optymalny projekt instalacji elektrycznej to niezwykle ważna rzecz - w dobrze oświetlonym domu będzie nam się komfortowo mieszkać. Od takiego planu zależy nasza wygoda korzystania z wnętrza, a także jego estetyka. Jeśli obawiamy się, że nie będziemy w stanie samodzielnie zaplanować sensownej instalacji, możemy skorzystać z porad architekta bądź doświadczonego elektryka. Starannie przygotowany schemat pozwoli bowiem wyeliminować błędy, mogące skutkować koniecznością kucia tynków i dokładania kabli w już wykończonym budynku.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel