Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić mieszkanie w stylu marynistycznym?

2021-07-20
Jak urządzić mieszkanie w stylu marynistycznym?
  1. Styl marynistyczny – krótka charakterystyka
  2. Kolorystyka w stylu marynistycznym
  3. Tekstylia zgodne z marynistycznym nurtem
  4. Meble do wnętrz w stylu marynistycznym
  5. Dodatki do mieszkania w marynistycznym stylu
  6. Lampy w stylu marynistycznym

Czasami wystarczy kilka drobnych zmian w obecnej aranżacji, aby skutecznie odświeżyć i odmienić wygląd pomieszczenia, dodając mu wakacyjnego charakteru. Jak urządzić mieszkanie zgodnie z nurtem marynistycznym i jakie lampy w nim zastosować?

Styl marynistyczny – krótka charakterystyka

Pierwsze wzmianki o stylu marynistycznym w architekturze pochodzą z lat 50 ubiegłego wieku. Pomimo upływu kilku dekad, jego zasady są nadal chętnie stosowane zarówno w nadmorskich hotelach i domach wczasowych, jak i mieszkaniach położonych w dużych miastach. Zainteresowanie tym nurtem wzrasta szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy ludzie spragnieni wypoczynku lub zainspirowani niedawnym urlopem chcą spędzać swój wolny czas we wnętrzach nawiązujących do wakacyjnego klimatu. Jakie kolory, materiały, dodatki oraz lampy będą odpowiednie do mieszkania w marynistycznym stylu?

Kolorystyka w stylu marynistycznym

Każde wnętrze urządzone w stylu marynistycznym posiada charakterystyczną, stałą kolorystykę. Wiodącą barwą jest tutaj biel, obecna na ścianach, podłogach i meblach. Możemy z powodzeniem zastosować również delikatny beż lub pastelowy błękit, który rozjaśni wnętrze, a zarazem doskonale skomponuje się z pozostałymi elementami wyposażenia. Na takim jasnym tle dobrze będą prezentować się akcenty o mocniejszym odcieniu. Lampy z granatowym kloszem, poduszki i zasłony w pełnej gamie niebieskiego czy intensywnej czerwieni ożywią całą przestrzeń, dodając jej iście wczasowego charakteru.

Tekstylia zgodne z marynistycznym nurtem

Tkaniny odgrywają wyjątkowo istotną rolę w trakcie urządzania mieszkania w stylu marynistycznym. Dekorując swój salon, sypialnię czy gabinet, powinniśmy sięgnąć po naturalne materiały – między innymi bawełnę i len. Jakie tekstylia będą odpowiednie? W naszym domu mogą znaleźć się:

  • Jutowe chodniczki i tkane dywany, utrzymane w białej, niebieskiej, czerwonej i beżowej tonacji.
  • Zasłony wykonane z grubego płótna, połączone z lekkimi, gładkimi firankami.
  • Narzuty i pościele z lnu oraz bawełny, udekorowane tematycznym wzorem.

Wybierając materiałowe elementy zgodne z nurtem marynistycznym, warto zastosować egzemplarze w charakterystyczne, szerokie pasy. Tkaniny w biało-granatowe, biało-szare lub biało-czerwone linie będą pięknie współgrać z innymi fragmentami aranżacji – meblami i lampami, przywodząc na myśl kojące wspomnienia nadmorskich wczasów.

Meble do wnętrz w stylu marynistycznym

W domach utrzymanych w marynistycznym nurcie powinny dominować meble w kolorze bieli bądź naturalnego drewna. W takim wnętrzu świetnie będą prezentować się egzemplarze postarzane i antyki, a także okazy wyposażone w mosiężne gałki i uchwyty, niczym na prawdziwym żaglowcu. Mogą one być stylizowane na wzór angielski lub posiadać fronty z żaluzjami – tak zwanymi shuttersami. Aby dodać im charakteru, na blacie ustawmy lampę z granatowym lub czerwonym kloszem. Możemy również z powodzeniem przyozdobić komody pamiątkami z wakacji – muszlami, ceramicznymi latarniami morskimi lub miniaturowymi modelami statków. Jeżeli chcemy w niedrogi sposób dopasować wygląd naszej kanapy lub łóżka do wnętrza w stylu marynistycznym, z pomocą przyjdą nam tkaniny w pasy. Żeglarskie płótno narzucone na narożnik i misternie upięte po jego bokach, przyozdóbmy poduszkami z motywem kotwic, statków i fal. Dzięki temu nawet niepasujący kolorystycznie mebel w krótkim czasie zmienimy w egzemplarz dobrze wpisujący się w całą aranżację.

Dodatki do mieszkania w marynistycznym stylu

Czasami wystarczy wprowadzić do wnętrza kilka niewielkich dodatków, które pozwolą całkowicie odmienić je i nadać mu prawdziwie marynistycznego stylu. Typowe dla tego nurtu dekoracje to między innymi makiety okrętów i sterów, muszle czy ozdobne słoje z piaskiem z nadmorskiej plaży. Świetnie sprawdzą się tutaj korzenie lub kawałki drewna wyłowionego z wody, a także wszelkie pamiątkowe bibeloty, przywiezione z wczasów nad wodą. W trakcie przygotowywania aranżacji możemy zastosować przedmioty takie, jak wyplatane koszyki, grube jutowe liny czy stare drewniane skrzynie z dekoracyjnymi okuciami. Warto wziąć pod uwagę również zakup tematycznych lamp, starych wioseł, kół ratunkowych, sterów czy rybackich siatek, które zawiesimy na ścianach bądź ułożymy na blatach mebli.

Lampy w stylu marynistycznym

Nie od dziś wiadomo, jak duże znaczenie w aranżacji wnętrza odgrywają lampy. W sprzedaży znajdziemy zróżnicowane modele, które świetnie wpiszą się w całokształt mieszkania urządzonego zgodnie z zasadami omawianego nurtu. Możemy zdecydować się zarówno na oświetlenie o typowo morskim charakterze – z motywem sterów lub kotwic, jak i nieco bardziej uniwersalne egzemplarze, które sprawdzą się także w chwili, gdy postanowimy zmienić wystrój. Jakie wersje możemy zastosować we wnętrzu utrzymanym w marynistycznym stylu? W takim miejscu możemy postawić na kinkiety lub lampy sufitowe z metalu, inspirowane źródłami światła używanymi na statkach. Godne polecenia są również lampy z kloszem z formie metalowej klatki, o nieco loftowym designie oraz chromowane reflektory, imitujące surowe, techniczne oświetlenie jednostek pływających. Jeżeli zależy nam na dodaniu wnętrzu przytulności, zastosujmy lampy stojące z materiałowym abażurem w odcieniu bieli, błękitu bądź granatu.

Styl marynistyczny to propozycja, która idealnie zaspokoi potrzeby miłośników żeglugi, morza i wakacyjnych klimatów. Charakteryzuje go prostota i przyjemny nastrój, który sprzyja relaksowi i wspomnieniom minionych urlopów. Aby stworzyć wnętrze zgodne z tym nurtem, wystarczy zaopatrzyć je w meble i tekstylia w odcieniu bieli i granatu oraz odpowiednie dodatki – dekoracyjne bibeloty czy stylowe lampy. Tak urządzone mieszkanie będzie zachwycać swoim przyjaznym, nadmorskim wyglądem, ciesząc oczy i serca zarówno domowników, jak i odwiedzających ich gości.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel