Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zmniejszyć rachunki za oświetlenie?

2021-04-06
Jak zmniejszyć rachunki za oświetlenie?
  1. Wpuśćmy światło słoneczne do wnętrza
  2. Dobierzmy właściwy rodzaj i moc żarówek
  3. Zadbajmy o optymalny rozstaw lamp
  4. Wyłączajmy światło, gdy z niego nie korzystamy

Współcześnie osoby urządzające swoje mieszkanie czy firmę chętnie wykorzystują liczne źródła światła, niezbędne do komfortowej bieżącej eksploatacji każdego pomieszczenia. Niestety nieprawidłowo dobrany rodzaj lamp oraz stosowanie przestarzałych typów żarówek negatywnie przedkładają się na wysokość rachunków za prąd. Zapewne na własnej skórze niejednokrotnie poczuliśmy nieprzyjemny dreszcz, otwierając kolejną fakturę za energię elektryczną… Aby uniknąć takich niemiłych niespodzianek i ograniczyć koszt użytkowania lamp, zadbajmy o ich optymalny wybór oraz zakup energooszczędnych źródeł światła. Jak możemy szybko i skutecznie zmniejszyć rachunki za oświetlenie?

Wpuśćmy światło słoneczne do wnętrza

Aby do minimum ograniczyć konieczność korzystania z lamp, postarajmy się wpuścić do swojego mieszkania jak największą ilość dziennego światła. Możemy zadbać o to już na etapie projektowania naszego przyszłego domu. Wspólnie z architektem umieśćmy na projekcie jak najwięcej przeszkleń i wybierzmy maksymalny rozmiar okien. Duża powierzchnia tafli sprawi, że moment, w którym będziemy musieli zacząć używać sztucznego źródła światła, zostanie maksymalnie opóźniony. Jeżeli już użytkujemy lokal i nie mamy możliwości zmienić wielkości lub ilości jego przeszkleń, zastosujmy sprytne sztuczki w trakcie dekorowania wnętrz. Na karniszach zawieśmy lekkie, transparentne firanki oraz zasłony w jasnych barwach, które pozwolą na wnikanie znacznej ilości promieni słonecznych, rozjaśniających pomieszczenia. Warto także pomalować ściany na pastelowe kolory, które dodatkowo optycznie rozświetlą i powiększą wnętrze.

Dobierzmy właściwy rodzaj i moc żarówek

Bardzo ważnym aspektem, który pomoże nam zaoszczędzić na oświetleniu, jest stosowanie żarówek o odpowiednim rodzaju i mocy. Staromodne, tradycyjne źródła światła – choć tanie w zakupie – są wysoce nieekonomiczne, pobierając znaczną ilość energii elektrycznej. Z tego względu lepiej będzie zdecydować się na nowoczesne żarówki led, które ograniczają zużycie prądu nawet o 80%. Pomimo, że cena ich zakupu nie należy do najniższych, potrzebują one o wiele mniej prądu do działania, aniżeli wersja wolframowa. Dzięki temu koszt ich zakupu zwraca się w krótkim czasie, gwarantując także niższe rachunki za oświetlenie. Miejmy jednak na uwadze, że żarówki ledowe przyniosą nam znaczne oszczędności dopiero w momencie, gdy zastosujemy je w lampach włączanych na dłuższy okres czasu. Warto więc zainstalować je przede wszystkim w kuchni, salonie lub innych pomieszczeniach, w których spędzamy większość dnia. Równie istotnym zagadnieniem jest również moc żarówek led. Nawykowo kupujemy bowiem egzemplarze o nazbyt wysokiej liczbie Watów. W ich miejsce lepiej będzie wybrać modele o nieco niższej mocy. Zapewnią nam one niezbędny komfort, a zarazem nie będą nadmiernie obciążać domowego budżetu przeznaczonego na utrzymanie mieszkania.

Zadbajmy o optymalny rozstaw lamp

Ograniczenie zużycia prądu niezbędnego do oświetlenia wnętrza będzie możliwe również dzięki optymalnemu rozstawowi lamp w pomieszczeniach. Jeśli chcemy obniżyć rachunki, zrezygnujmy z jednego żyrandola zamontowanego na środku sufitu. Zazwyczaj korzysta on przynajmniej z kilku żarówek, czerpiąc znaczną ilość energii, a zarazem nie gwarantując prawidłowego doświetlenia newralgicznych punktów mieszkania. W jego miejsce zastosujmy raczej kilka nieco mniejszych egzemplarzy, zlokalizowanych w odpowiednio wydzielonych strefach. Nowoczesne i ciekawe wizualnie modele będą w pełni funkcjonalne, stając się jednocześnie atrakcyjną dekoracją wnętrza. Gdzie powinniśmy je zastosować?

  • Lampy sufitowe niezbędne będą między innymi w kuchni i jadalni; należy umieścić je nad powierzchnią blatu roboczego oraz stołu.
  • Jeżeli sporo czasu spędzamy na kanapie czytając książkę, w jej pobliżu ustawmy lampę stojącą lub zainstalujmy kinkiet, które w punktowy sposób rozjaśnią miejsce naszego wypoczynku.
  • Pracując przy biurku w domowym zaciszu, postawmy na małą lampkę stołową, która starannie doświetli dokumenty i klawiaturę komputera.
  • Również w łazience wskazane będzie umieszczenie lamp głównie w obszarze lustra czy też wanny – tam, gdzie prowadzone zabiegi pielęgnacyjne wymagają użycia silniejszego źródła światła.

Pamiętajmy jednocześnie, by moc zastosowanych żarówek led dopasowywać do naszych indywidualnych potrzeb. Lampka do czytania czy żyrandol nad stołem w jadalni nie muszą świecić aż tak mocno, jak kinkiet przy łazienkowym lustrze czy halogeny nad kuchennym blatem.

Wyłączajmy światło, gdy z niego nie korzystamy

Ostatnim, ale nie mniej ważnym nawykiem jest wyłączanie światła w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywamy. To czynność, o której często zapominamy – w konsekwencji niepotrzebnie zwiększając swoje rachunki za prąd. Warto więc poświęcić nieco zachodu i nauczyć się gasić światło, opuszczając pokój czy kuchnię. Jeżeli pomimo prób jest to dla nas problematyczne, możemy rozważyć zastosowanie czujników ruchu. To specjalne, małe urządzenia, które uruchomią lampę dopiero w momencie, gdy wykryją w pobliżu nasz ruch, a następnie wyłączą ją, gdy się od niej oddalimy. Posiadają one funkcję ustawienia czułości i długości świecenia, pozwalając nam na precyzyjne dopasowane działania do naszych potrzeb. Takie rozwiązanie warto zastosować między innymi w garażu, piwnicy, sypialni lub łazience – to pomieszczenia, w których najczęściej zapominamy o zgaszeniu światła. Jeśli dopiero rozpoczynamy budowę lub planujemy generalny remont, rozważmy również zainstalowanie inteligentnego systemu sterowania oświetleniem. Pozwoli nam on zdalnie nadzorować pracę lamp oraz kierować nimi z poziomu aplikacji na smartfonie.

Lubimy starannie doświetlone wnętrza, a zarazem obawiamy się wysokich kosztów za korzystanie z licznych źródeł światła? Nawet duża liczba lamp w mieszkaniu nie musi oznaczać gigantycznych rachunków za prąd. Wystarczy bowiem odpowiednio rozmieścić żyrandole i kinkiety, zastosować w nich energooszczędne żarówki led oraz wyłączać światło w pomieszczeniach, z których aktualnie nie korzystamy. Dzięki takim dobrym nawykom będziemy mogli cieszyć się z mocno doświetlonych i komfortowych wnętrz oraz faktur za energię elektryczną, które nie przyprawią nas o palpitacje serca.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel