Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakich błędów w oświetleniu mieszkania warto unikać?

2020-12-23
Jakich błędów w oświetleniu mieszkania warto unikać?
  1. Zbyt mała liczba lamp w pomieszczeniu
  2. Niewłaściwa barwa światła żarówek
  3. Nieodpowiednia moc żarówek
  4. Lampy niedopasowane do stylistyki wnętrz
  5. Niestosowanie oświetlenia dekoracyjnego

Lampy to istotne elementy aranżacji w każdym pomieszczeniu, bez względu na jego przeznaczenie. Starannie rozplanowane znacząco ułatwiają codzienne korzystanie z mieszkania lub biura, a ich odpowiednia barwa przekłada się na nastrój panujący we wnętrzach oraz nasze samopoczucie. Niestety wiele osób urządzających swój dom popełnia typowe błędy w doborze modeli lamp, ich umiejscowienia, a nawet mocy i odcienia żarówki. Takie z pozoru drobne niedociągnięcia mogą negatywnie przekładać się na całokształt kompozycji w poszczególnych pokojach, a zarazem utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Jakich błędów w oświetleniu mieszkania warto zatem unikać?

Zbyt mała liczba lamp w pomieszczeniu

Planując oświetlenie wybranego pomieszczenia, zazwyczaj poprzestajemy na zakupie jednej wiszącej lampy, która naszym zdaniem wystarczy do optymalnego rozjaśnienia całego wnętrza. Tymczasem w każdym pokoju prócz głównej wersji sufitowej niezbędnym elementem są dodatkowe lampy boczne. Będą one pomocne w czasie bardziej precyzyjnych czynności, takich jak gotowanie, czytanie lub odrabianie lekcji. Zapewniając światło padające z boku, skutecznie doświetlą newralgiczne obszary mieszkania, ułatwiając bieżące korzystanie z jego wyposażenia. Jak powinno wyglądać prawidłowo oświetlone wnętrze? Zależnie od jego metrażu, na suficie musi znaleźć się przynajmniej jedna lampa wisząca o odpowiedniej liczbie żarówek, której rozproszone światło rozjaśni całą przestrzeń. Prócz niej w każdym pokoju warto zainstalować modele miejscowe oraz dekoracyjne – kinkiety, halogeny lub lampy stojące, zlokalizowane na blacie mebli bądź podłodze.

Niewłaściwa barwa światła żarówek

Kolejnym często powielanym błędem jest wybór nieodpowiedniej barwy światła żarówki. Jej odcień ma bowiem niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, skupienie czy chęć relaksu. Z tego względu w poszczególnych pomieszczeniach warto umieścić żarówki o odmiennej barwie, dopasowanej do czynności, jakie będą w nich wykonywane. W salonie i sypialni dobrze będzie zastosować lampy o ciepłym odcieniu. Będą one sprzyjać odprężeniu i wyciszeniu, ułatwiając regenerujący wypoczynek. W kuchni lub łazience najlepiej sprawdzi się oświetlenie neutralne, które lekko pobudza, umożliwiając wydajne przygotowywanie posiłków czy wykonanie perfekcyjnego make-upu. W gabinecie wskazane będą lampy o zimnym odcieniu, który wpływa na zwiększenie koncentracji i wydajności powodując, że efektywniej wypełnimy nasze zawodowe obowiązki. Nie wiesz, po czym poznać odcień żarówki na sklepowej półce? Barwa światła jest określana w Kelvinach, oznaczonych symbolem K. Im mniejsza będzie ta wartość, tym cieplejsze i bardziej żółte światło otrzymamy. Kupując nowe żarówki – prócz ich barwy – warto także starannie dobrać moc światła. Jaką ilość Watów należy zastosować do poszczególnych pomieszczeń?

Nieodpowiednia moc żarówek

Prawidłowa moc żarówki ma ważny wpływ na nastrój panujący w pomieszczeniu. Słabsze oświetlenie pozwoli stworzyć przytulny i odprężający klimat, silniejsze – skutecznie pobudzi do działania. Moc żarówki należy zatem dobierać zarówno pod kątem planowanego efektu i miejsca jej zastosowania, jak i typu lampy, w której będzie ona zamontowana.

  • W bocznych kinkietach i lampach nocnych pełniących funkcję dekoracyjną wystarczające będą żarówki o mocy 15-25 Watów.
  • W halogenach zlokalizowanych w łazience lub lampach przeznaczonych do czytania optymalnym wyborem będzie żarówka o mocy 40 Watów.
  • Główną lampę sufitową dobrze będzie wyposażyć w żarówkę o mocy 60-75 Watów.

Połączenie silniejszego, podstawowego oświetlenia z nieco słabszymi bocznymi lampami to najlepszy sposób na kompleksowe rozjaśnienie wnętrz, zapewniające komfortowe warunki do pracy i wypoczynku każdego dnia.

Lampy niedopasowane do stylistyki wnętrz

Częstym błędem jest niedopasowanie wyglądu oświetlenia do ogólnej stylistyki wnętrz. Nierzadko kupujemy lampy pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się, czy będą one dobrze komponować się z pozostałymi elementami aranżacji. W ten sposób łatwo jest wprowadzić miszmasz w pomieszczeniu, który może wywołać niezbyt ciekawy efekt. Aby uniknąć takich niedociągnięć, warto dopasować kolorystykę klosza lampy do odcienia ścian lub mebli w pokoju. Dodatkowo zwróćmy także uwagę na wiodący styl w swoim mieszkaniu. Jeśli jest on tradycyjny, wykorzystajmy w nim popularne modele wiszące, a w nowoczesnym pokoju – zastosujmy designerskie wersje o awangardowym charakterze. Do wnętrz minimalistycznych wybierzmy lampy o bardziej powściągliwej formie, a do bogatych, barokowych salonów – mocno zdobione oświetlenie. Dzięki temu bez trudu stworzymy spójną kompozycję w całym lokalu, która stanie się wyrazem naszego dobrego gustu, a nierzadko również zainteresowań.

Niestosowanie oświetlenia dekoracyjnego

Ostatnim – ale wcale nierzadkim – błędem jest brak oświetlenia dekoracyjnego w pomieszczeniach. Kupując lampy skupiamy się głównie na modelach sufitowych, nie doceniając istotnej roli bocznych egzemplarzy. Dlaczego warto o nich pamiętać? Kinkiety wyposażone w delikatne światło o ciepłej barwie pomogą w stworzeniu przytulnego, ciepłego klimatu, idealnego do wieczornego oglądania telewizji i relaksu na kanapie. Lampy stojące wyposażone w neutralną żarówkę będą idealnym towarzyszem w trakcie lektury ulubionej książki, natomiast halogeny i reflektory o takim odcieniu światła pozwolą na efektywne zaakcentowanie wybranych atutów wnętrza. Stosując oświetlenie dekoracyjne sprawimy, że każde mieszkanie będzie prezentować się w ciekawy sposób, a zarazem będzie w pełni funkcjonalne, pomagając zaspokajać nasze codzienne potrzeby egzystencjalne.

Urządzając mieszkanie zazwyczaj poświęcamy sporo uwagi doborowi jego kolorystyki, mebli czy dodatków. Skupiając się na zaplanowaniu estetycznej, ale także wystarczająco praktycznej aranżacji, pamiętajmy również o zastosowaniu prawidłowego oświetlenia. Odpowiednia ilość głównych i dekoracyjnych lamp zgodnych stylistycznie z kompozycją wnętrza, wyposażonych w żarówki o właściwej barwie i mocy sprawi, że każde pomieszczenie będzie przyjazne w bieżącej eksploatacji, gwarantując klimat precyzyjnie dopasowany do naszych potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020
pixel