Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kinkiet zewnętrzny – funkcjonalna dekoracja ogrodu

2020-03-24
Kinkiet zewnętrzny – funkcjonalna dekoracja ogrodu
  1. Kinkiet zewnętrzny, czyli dekoracyjno-użytkowy sposób na egipskie ciemności
  2. Jak wybrać najlepszy kinkiet zewnętrzny?
  3. Praktyczne sztuczki z użyciem kinkietów zewnętrznych
  4. Nowoczesne kinkiety – awangardowa uczta dla oczu
  5. I nastała światłość…! Kinkiety zewnętrzne w stylu retro

Ogród to wizytówka każdego budynku, która powinna zachwycać domowników i gości już od pierwszego spojrzenia. Aby uwydatnić jego walory, niezwykle przydatne będzie odpowiednie operowanie oświetleniem zewnętrznym. Światło wokół budynku ma wyjątkowo ważne, wszechstronne znaczenie. Pozwala podkreślić wybrane elementy architektury i roślinności, a zarazem umożliwia bezpieczne przemieszczanie się po zmroku. W sklepach z oświetleniem dostępne są różnorodne modele lamp, które pozwolą udekorować zewnętrzną część naszego domu i terenu wokół niego. Do najczęściej wybieranych modeli należą kinkiety – są funkcjonalne, odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a dzięki łatwemu i trwałemu mocowaniu – skutecznie eksponują wybrane walory budynku.

Kinkiet zewnętrzny, czyli dekoracyjno-użytkowy sposób na egipskie ciemności

Kinkiet zewnętrzny to produkt o szerokim zastosowaniu. Mocowany na elewacji budynku, podkreśli wszystkie jego zalety, a zarazem skutecznie oświetli ścieżki wokół domu, ułatwiając poruszanie się wieczorem i w porze nocnej. Ze względu na odporność na czynniki atmosferyczne, tego typu lampy doskonale sprawdzą się również jako ozdoba ogrodzenia. Przytwierdzone do murowanych słupków, uwydatnią detale naszego parkanu i podświetlą fikuśną roślinność w ogrodzie.

Odpowiednie oświetlenie terenu wokół budynku pozwoli na jego doglądanie po zmroku, a zarazem zniechęci potencjalnych włamywaczy, umożliwiając ich szybkie dostrzeżenie nawet w środku nocy. Wersje z czujnikiem ruchu pozytywnie wpływają na ograniczenie zużycia prądu, a zarazem zapewniają optymalne źródło światła w momencie pojawienia się człowieka czy zwierzęcia w ich zasięgu. Dzięki nim nie potkniemy się na pozostawionych przez dzieci zabawkach, a w razie potrzeby łatwiej zlokalizujemy naszego kota czy psa, preferującego nocne wycieczki w terenie zamiast wypoczynku w domowym zaciszu.

Jak wybrać najlepszy kinkiet zewnętrzny?

Przygotowując się do zakupu kinkietu zewnętrznego do naszego ogrodu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Stosując się do poniższych porad, z łatwością wybierzemy lampę, która idealnie wpisze się w nasze potrzeby, umożliwiając długotrwałą i praktyczną eksploatację. Poszukując kinkietu zewnętrznego, przemyślmy:

  • typ obudowy; lampy do użytku na zewnątrz budynków muszą być wyposażone w szczelną osłonę wykonaną z trwałych materiałów. Dzięki niej oświetlenie będzie odporne na wilgoć, opady, wiatr, mróz czy skrajne temperatury.
  • czujnik ruchu; rozważając zakup lampy do ogrodu należy zastanowić się, czy ma ona być uruchamiana za pomocą ręcznego włącznika, czy może automatycznego czujnika ruchu? Samoczynnie aktywujące się oświetlenie będzie przydatne w momencie, gdy nie mamy możliwości własnoręcznie włączyć światła. Dodatkowo odstraszy ono intruzów, pojawiających się w otoczeniu naszego domu – stąd warto rozmieścić je w strategicznych punktach budynku.
  • funkcjonalność; kinkiety zewnętrzne mogą pełnić różne funkcje – zarówno dekoracyjne, jak i praktyczne. Z tego względu wybierając lampę zwróćmy uwagę na możliwość regulowania jej pod wybranym kątem, szczególnie, jeśli ma ona podkreślać wskazane atuty budynku.
  • rodzaj żarówki; w sprzedaży dostępne są kinkiety, które współdziałają z różnymi typami żarówek. Możemy zdecydować się na modele z tradycyjnym lub energooszczędnym źródłem światła, a także wersje solarne, wyposażone w akumulatory ładowane światłem słonecznym.

Praktyczne sztuczki z użyciem kinkietów zewnętrznych

Wybierając kinkiet do ogrodu i mocując go, warto kierować się określonymi zasadami, które pozwolą skutecznie podkreślić walory bryły budynku i terenu wokół niego. Do zaznaczenia wybranych fragmentów obiektu czy ogrodu należy stosować mocniejsze, punktowe źródła światła. Mieszkamy w niewielkim domku, a marzymy o rozległej, wystawnej willi? Kinkiety rzucające blask z góry optycznie powiększą nasz budynek, dodając mu nieco centymetrów. Delikatne, rozproszone światło uwydatni fakturę materiałów, użytych do wykończenia zewnętrznych ścian. Warto pamiętać, że jest ono wskazane raczej dla chropowatych elementów – kamienia czy cegły. Padające na gładką ścianę może zadziałać wręcz odwrotnie, ukazując jej niedoskonałości. A tego chyba nie chcemy? Zastosowanie ciepłego lub zimnego odcienia żarówki dodatkowo wzmocni kolorystykę znajdujących się w pobliżu obiektów i elewacji domu. Dzięki odpowiedniemu operowaniu oświetleniem, możemy w tani i szybki sposób odmienić wizerunek naszego domu, dodając mu pożądanego stylu i reprezentacyjnego wyglądu.(Więcej o oświetleniu zewnętrznym w ogrodzie)

Nowoczesne kinkiety – awangardowa uczta dla oczu

Nowoczesne lampy zewnętrzne to propozycja dla posiadaczy minimalistycznych budynków o innowacyjnym charakterze. Wyprodukowane z czarnych, stalowoszarych bądź chromowanych elementów, podkreślą wyjątkowy charakter naszego domu, uwypuklając jego walory. W sprzedaży dostępne są różnorodne modele kinkietów o niekonwencjonalnym wyglądzie. Obecnie warto zainteresować się modnymi lampami w kształcie kuli, które wpisują się w najnowsze trendy oświetleniowe, a zarazem nieco łagodzą twardy wizerunek powściągliwej bryły obiektu. Dużą popularnością cieszą się także kinkiety w kształcie sześcianów i tub, które uzupełniają proste formy modernistycznych domów. Oferowane w białym, czarnym lub aluminiowym wykończeniu doskonale pasują do każdego odcienia elewacji, prezentując się efektownie nad drzwiami wejściowymi, na tarasie czy bocznej ścianie budynku.

I nastała światłość…! Kinkiety zewnętrzne w stylu retro

Na rynku oświetleniowym nie brak jest nieco staromodnych, klasycznych kinkietów w stylu retro, które pozwolą nam zachować tradycyjny wygląd budynku. Przecież nie każdy musi być idolem nowoczesnego minimalizmu, prawda? Modele imitujące latarnie doskonale wpiszą się w ogród w stylu angielskim. Wiszące lampiony w łagodnych, pastelowych barwach dopełnią wizerunku prowansalskiego ogródka. Stworzone z miedzianych lub patynowanych materiałów, wprowadzą przytulną atmosferę na tarasie, umożliwiając komfortowy i dający wytchnienie wypoczynek. Dla poszukujących klasycznych rozwiązań godne polecenia będą modne w ostatnich latach kinkiety naśladujące lampę Edisona. Nietuzinkowe żarówki zapewnią niepowtarzalny klimat, do złudzenia przypominając wynalazek sprzed niemal półtora wieku. Jedna niewielka lampa – a powrót do przeszłości gwarantowany!

Wygląd zewnętrzny budynku w dużej mierze świadczy o jego statusie i atrakcyjności wnętrza. Oprócz zadbanej roślinności, estetycznej elewacji i zachęcających do wypoczynku mebli ogrodowych, nie powinno zabraknąć w nim także odpowiedniego oświetlenia. Starannie dobrane kinkiety podkreślą najważniejsze detale domu i ogrodu, pozwalając na bezpieczne poruszanie się po terenie posesji, a zarazem ułatwiając relaks na łonie natury już po zmroku.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020
pixel