Kolor oświetlenia a efektywność pracy
W miejscu pracy nie powinno zabraknąć oświetlenia głównego, które zmniejsza negatywny wpływ kontrastu między otoczeniem a monitorem oraz dodatkowej lampy kierunkowej, którą można dopasować do indywidualnych potrzeb. Jej światło powinno być jasne, ale nie nadmiernie intensywne, aby nie drażniło oczu. A skoro już mowa o kolorze światła - jakie światło najlepiej pomaga się skoncentrować i dobrze działa na skuteczność pracy? Odpowiedź przedstawimy w tym artykule.
Barwa światła, a jakość pracy
Przede wszystkim musimy pamiętać o podstawowym podziale na światło zimne, ciepłe i neutralne. Światło zimne – niebieskie i zielone, sprawia wrażenie chłodu, ale pozwala się skupić i pobudza do pracy. Światło ciepłe – żółte, pomarańczowe – najlepsze jest do odpoczynku i relaksu, ponieważ może zwiększać naszą senność. Optymalnym rozwiązaniem jest światło o barwie zbliżonej do naturalnej. Cieplejsza barwa o niższej wartości działa na umysł odprężająco i usypiająco, z kolei odcienie powyżej 5300 kelwinów nadaje otoczeniu nienaturalnych barw, które męczą oczy. Światło neutralne sprzyja koncentracji i dobremu samopoczuciu, dzięki czemu możemy pracować bardziej efektywnie. Podczas długiej pracy przy biurku zaleca się stosowanie światła o wartości około 4000 kelwinów. Istnieją badania, według których dobrze dobrana temperatura barwowa podnosi wydajność pracowników – na pewno trzeba mieć to na uwadze podczas projektowania przestrzeni pracy, zarówno w biurze, jak i we własnym domu, pracując zdalnie.
Kolorowe oświetlenie
A co z kolorowym światłem w miejscu pracy? Nie od dziś wiadomo, że konkretne barwy mogą nas inspirować i aktywizować do działania, dlatego warto rozważyć dodatkowy punkt świetlny z kolorowym światłem. Świetnym rozwiązaniem jest żarówka z możliwością zmiany koloru światła, lub lampa ledowa kolorowa. Takie oświetlenie doskonale sprawdza się dodatkowy element dekoracyjny przestrzeni, który, odpowiednio dobrany, może z powodzeniem poprawiać nasz nastrój. Wejdziemy głębiej w temat kolorów, które pobudzają naszą kreatywność. Jakie barwy mogą nas inspirować i aktywizować?
- Światło zielone - zielony kolor koi, uspokaja i nastraja do współpracy. Żarówka tego koloru sprawdzi się kąciku do odpoczynku, gdzie naładujemy baterie na resztę dnia pracy. Zieleń ponadto kojarzy się z rozwojem, świeżością, młodością i zdrowiem.
- Światło żółte - inspiruje i ożywia. Stymulując układ nerwowy, sprawia, że stajemy się bardziej aktywni umysłowo. Badania przeprowadzone przez London College potwierdzają tę tezę. Według tych badań kolor żółty sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, pełni energii i o wiele bardziej skupieni na pracy.
- Światło czerwone - aktywuje w nas czujność i dbałość o szczegóły, a to wszystko za sprawą tego, że kolor ten kojarzy nam się z niebezpieczeństwem - znaki STOP, kolor długopisu nauczyciela czy kolor wozów strażackich. To barwa szczególnie dynamiczna i przykuwająca uwagę, dlatego musimy uważać, aby czerwień nie była zbyt wyrazista, gdyż wtedy może w pomieszczeniu wytworzyć się napięta atmosfera. Bardzo nasycona, mocna czerwień prowadzi do nadmiernego pobudzenia.
- Światło niebieskie - kolor ten wpływa na kreatywne myślenie i wyobraźnię. Poprzez kojarzenie tego koloru z niebem, wodą, ciszą i spokojem czujemy się bezpiecznie, a dzięki temu uruchamiamy twórcze myślenie. Niebieski pobudza również otwartość.
Jeśli obawiamy się kolorowego światła w naszej przestrzeni do pracy, spróbujmy chociaż kolorowych kloszy czy abażurów. Postawmy na kolorowe lampy sufitowe, które nadadzą wnętrzu określonej atmosfery i charakteru.
Dobierając kolorowe oświetlenie pamiętajmy, że kolor wnętrza to nie tylko element dekoracyjny, dlatego też decyzja o doborze elementów i kolorów oświetlenia nie powinna być podejmowana pochopnie - mogą one oddziaływać na nas bardziej, niż nam się wydaje!