Kolorowych snów, czyli lampa do sypialni
- Lampa wisząca do sypialni – główny punkt wieczoru
- Kinkiet do sypialni – przyjaciel miłośnika książek
- Doświetlanie detali – sposób na wyeksponowanie zalet sypialni
- Udogodnienia dla leniwych śpiochów
Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu - szczególnie wieczorową porą. Aby skutecznie rozjaśnić mrok i zapewnić sobie komfortowy wypoczynek, warto wybrać odpowiednią lampę wiszącą do sypialni lub kinkiet, który uzupełni główne oświetlenie. Idealnym rozwiązaniem będą modele sufitowe zapewniające rozproszone i delikatne światło, które nie podrażni zmęczonych po całym dniu oczu. W pokoju przeznaczonym do spania przyda się również wygodna boczna lampka, która pozwoli zagłębić się w relaksującej lekturze. Warto pomyśleć także o takich udogodnieniach, jak dostępny w zasięgu ręki włącznik czy żarówka relaksująca na klaskanie. Dzięki nim wygodnie włączysz i wyłączysz oświetlenie bez wstawania z łóżka.
Lampa wisząca do sypialni – główny punkt wieczoru
Lampa wisząca do sypialni to najczęściej stosowane główne źródło światła w tym pomieszczeniu. Mocowana w centralnym punkcie sufitu uzupełnia istniejącą aranżację wnętrza, a zarazem skutecznie doświetla wszystkie zakamarki. Sprawdzi się w miejscach, gdzie nie mamy stolika nocnego lub komody, na której moglibyśmy ustawić lampkę stojącą. Dobrym pomysłem jest stosowanie modeli z zakrytym spodem i strumieniem światła skierowanym na boki lub ku górze. Dzięki temu nie będą one nadmiernie oślepiać, ułatwiając wieczorny relaks. Jakie lampy wiszące do sypialni są najczęściej stosowane?
- Ze względu na intymny charakter wnętrza wiele osób decyduje się na wersje z ciemnymi abażurami. Wykonane z czarnych, granatowych, zielonych bądź czerwonych tkanin, zapewniają delikatne i rozproszone oświetlenie, które skutecznie buduje nastrój w sypialni, podkreślając i ocieplając klimat pomieszczenia.
- Spora część inwestorów wybiera lampy wiszące do sypialni w formie zwiewnych chmurek. Przypominają one lekki obłok, unoszący się pod sufitem – dzięki nim poczujesz się niemal jak w niebie. Pełna konstrukcja abażuru przytłumia światło żarówek, idealnie wpisując się w potrzeby każdego człowieka odpoczywającego wieczorami w sypialni.
- Miłośnicy nowoczesnych rozwiązań chętnie sięgają po lampy o odważnej stylistyce. Mogą one imitować druciane kosze, magiczne szklane kule czy pływające w powietrzu metaliczne krople rtęci. Wybierając takie modele warto pamiętać o zastosowaniu delikatnej żarówki o ciepłej barwie. Z uwagi na fakt, iż nie posiadają one kloszy, a ich elementy rzadko przysłaniają źródło światła, mogą działać oślepiająco na zmęczony wzrok – stąd niezbędne jest użycie odpowiedniej świetlówki.
Kinkiet do sypialni – przyjaciel miłośnika książek
Poza głównym źródłem światła – lampą wiszącą do sypialni – wskazane jest także zastosowanie dodatkowych, bocznych podświetleń. Do tej roli idealnie nadadzą się kinkiety, dopasowane stylem do pozostałych akcentów wykończenia. Jeżeli w naszej sypialni znajduje się duże, podwójne łóżko, dobrze, by były one zawieszone po obu jego stronach. Ich żarówka powinna być skierowana do dołu – dzięki temu skutecznie doświetli strony książki, z którą postanowimy spędzić najbliższy wieczór. Istotnym aspektem jest także sama wysokość zamocowania lampy; najlepiej, by znajdowała się ona około 70-80cm od poziomu łóżka. Kinkiet do sypialni to wyjątkowo przydatne rozwiązanie w pomieszczeniach o mocno ograniczonej przestrzeni. Z powodzeniem zastąpi lampki, ustawiane na stolikach nocnych, zarazem nie tracąc swojej funkcjonalności. Delikatne boczne oświetlenie jest także niezbędne, jeśli stoimy przed koniecznością nocnych pobudek do małego dziecka czy wczesnego wstawania do pracy. Dzięki dyskretnemu kinkietowi do sypialni o przytłumionym świetle nie odczujemy dyskomfortu, spowodowanego nagłym wyrwaniem nas z zasłużonego snu.
Doświetlanie detali – sposób na wyeksponowanie zalet sypialni
Oprócz zastosowania głównej lampy wiszącej do sypialni, warto wziąć pod uwagę także możliwość podkreślenia wybranych atutów pomieszczenia. Do tego celu doskonale nada się kinkiet do sypialni, którego ustawienie dopasujemy pod kątem planowanego efektu. Skierowany w górę, w bok lub też w dół nie będzie raził w oczy, a zarazem pomoże wyeksponować fragmenty dekoracji czy mebli umieszczonych w pokoju. W ostatnich czasach sporą popularnością cieszą się kinkiety z regulowanym ramieniem. Pozwalają one na dokładne zsynchronizowanie wysokości lampy i kąta padania jej światła. To rozwiązanie szczególnie cenne dla osób, które lubią często odmieniać aranżację sypialni. Umożliwia ono łatwą adaptację kierunku podświetlania, bez konieczności zmiany miejsca montażu kinkietu w sypialni.
Udogodnienia dla leniwych śpiochów
Zapewne nieobca jest Ci sytuacja, gdy po wygodnym ułożeniu się na łóżku, starannym opatuleniu pościelą i powolnym odpływaniu w marzenia senne okazuje się, że… zapomniałeś wyłączyć światło! Konieczność wstania i wędrówki do włącznika wywołuje w Tobie niechęć, a błogi nastrój odchodzi w niepamięć… Aby ograniczyć sobie takie niemiłe atrakcje przed snem, warto zadbać o wygodne metody gaszenia lampy. Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy posiada przycisk tuż obok łóżka – lub ma możliwość jego wykonania. W takiej sytuacji możemy wyposażyć się w kinkiet do sypialni z włącznikiem łańcuszkowym, zawieszony obok wezgłowia łóżka. Dzięki niemu wystarczy sięgnąć ręką w bok, aby włączyć lub wyłączyć żarówkę niemal bez zmiany pozycji. Jeżeli zdecydowaliśmy się na lampę wiszącą do sypialni, umocowaną na środku sufitu, możemy rozważyć także zastosowanie żarówki na pilota lub wersji reagującej na klaśnięcie. Posiadając takie rozwiązanie wystarczy klasnąć w dłonie lub wcisnąć odpowiedni przycisk w podręcznym kontrolerze, by wyłączyć także górne źródło światła – i wygodnie udać się na zasłużony spoczynek.
Oświetlenie pokoju przeznaczonego do nocnego wypoczynku ma duże znaczenie pod kątem naszego wieczornego wyciszenia i łagodnego wybudzania się wczesnym rankiem. Chcąc podkreślić zmysłowy charakter pomieszczenia, warto sięgnąć po lampy wiszące do sypialni z ciemnymi abażurami. Zapewnią one poufną atmosferę, uprzyjemniając długie wieczory spędzone w pościeli. Nie należy zapominać również o kinkiecie do sypialni – lektura przed snem w jego delikatnym oświetleniu pomoże się rozluźnić, sprawiając, że nocny wypoczynek będzie niezwykle regenerujący i odżywczy.