Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kryształy w lampach, czyli jak wzbogacić oświetlenie domu

2014-11-20
Kryształy w lampach, czyli jak wzbogacić oświetlenie domu
  1. Co to jest szkło kryształowe?
  2. Rodzaje szkła kryształowego
  3. Zawartośc ołowiu w szkle kryształowym
  4. Jak czyścić kryształ?

Obecnie na rynku znaleźć dużo lamp kryształowych albo z elementami przypominającymi kryształy. Jak rozpoznać czy kryształy są szlachetne? Czy takie lampy są trudne w utrzymaniu? Bardzo podoba mi się ten styl, ale obawiam się, że będą się niszczyć, zachodzić mgłą pod wpływem ciepła żarówek. Co Państwo radzicie w tej sprawie?

Trend związany z lampami kryształowymi funkcjonuje na rynku już kilka lat i wciąż jest bardzo popularny. Sklepy i salony oświetleniowe oferują bardzo duży wybór produktów zarówno w postaci klasycznych żyrandoli jak i bardzo nowoczesnych form. Wyżej wspomniane są dostępne zarówno w postaci kryształów jak i ich imitacji w postaci szkła czy tworzywa (akrylu, „plastiku”).  Trzeba więc zwrócić uwagę z czego dana lampa jest wykonana.

Co to jest szkło kryształowe?

Kryształ (szkło kryształowe) to bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła stosowana do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych zawierająca pewną ilość ołowiu, wprowadzonego w postaci tlenków. Najprościej więc mówiąc kryształ to nic innego jak szkło, zwane też potocznie szkłem kryształowym, o pewnej zawartości ołowiu.

Rodzaje szkła kryształowego

Rozróżniamy kilka rodzajów kryształu. Najbardziej popularna klasyfikacja używana wśród producentów podana jest poniżej. Jak widać jakość kryształu uwarunkowana jest od zawartości ołowiu, należy pamiętać że im więcej ołowiu tym jakość kryształu jest wyższa, efekt rozproszenia światła lepszy oczywiście to ma przełożenie na cenę produktu. Kryształy jakości K12-porównywane z jakością kryształów egipskich są najdroższe.

Zawartośc ołowiu w szkle kryształowym

K5-zawartość ołowiu w szkle ~ 3-5%

K9-zawartość ołowiu w szkle ~15-18%

K12-zawartość ołowiu w szkle~28-30%

Znane wszystkim kryształy Swarowskiego zawierają w granicach 32% ołowiu w szkle.

Z odpowiednim poziomem jakości kryształu związana jest cena, która wynika z ilości zawartego ołowiu w szkle a co za tym idzie efektem świetlnym - kryształy najwyższej jakości dają najlepszy efekt rozpraszania światła w postaci  kryształu błyszczącego się różnymi kolorami tęczy – tak je rozpoznajemy. Im więcej kolorów tęczy widzianych  gołym okiem tym jakość kryształu jest wyższa

Jak czyścić kryształ?

Na rynku dostępne są różne środki, którymi można spryskać elementy kryształowe i odczekać. Dzięki temu prostemu zabiegowi nasze kryształy nabiorą blasku. Zazwyczaj poza spryskaniem środkiem zaleca się przetarcie suchą szmatką po uprzednim wspomnianym spryskaniu kryształu. Wymaga to nieco pracy ale odwdzięczy się blaskiem i „burzą” kolorów.

Zdecydowanie, jeżeli zasobność portfela na to pozwala polecam lampy kryształowe. Po pierwsze dla samego efektu świetlnego, który daje kryształ, czego nie da żadna imitacja – żadne tworzywo, czy zwykłe szkło nie mienią się kolorami dając tym samym niesamowite rozproszenie światła. Po drugie imitacje kryształu bardzo szybko się „starzeją” - elementy plastikowe czy szklane, które mają zastępować kryształ mogą matowieć, szarzeć itd. W przypadku kryształu nie musimy się tego obawiać.

Jeżeli cenicie sobie Państwo wysoką jakość zdecydowanie polecam lampy kryształowe, które oprócz efektu świetlnego w postaci mieniących się kolorowych kryształków, nadadzą Państwa wnętrzu niepowtarzalny nastrój i wyjątkowy charakter

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2014
pixel