Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Łączenie lamp we wnętrzach

2014-12-02
Łączenie lamp we wnętrzach

Czy do jednego pokoju muszę kupować lampy z tej samej serii? Czy lampy o różnych stylach można łączyć w jednym wnętrzu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wielkości pomieszczenia,
  • ilości elementów we wnętrzu i ich dekoracyjności, „stopnia dominowania”,
  • stylu wnętrza,
  • wreszcie upodobań właściciela.

Osobiście jestem zwolennikiem łączenia lamp o różnych stylach lub z różnych serii w jednym wnętrzu, ale warunek jest taki, żeby „nie przesadzić”. Warto by jedna lampa „grała główne skrzypce” a inne były tylko dopełnieniem – przykład – zdobny żyrandol czy jakaś duża przestrzenna lampa wisząca jako główny element wnętrza, wówczas lampy stojące czy podłogowe, kinkiety, jakieś dodatkowe oświetlenie sufitowe – np. oprawy stropowe – proste, nie dominujące wnętrza. 

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

W pomieszczeniach, które mają wiele elementów dekoracyjnych w sobie – obrazy, tapeta, meble, bibeloty wprowadzanie różnych styli lamp może spowodować „przeładowanie wnętrza” i ogólny chaos stylistyczny. Dlatego tutaj warto by oświetlenie było wręcz nie rzucającym się w oczy elementem wnętrza, a jedynie wydobywającym poprzez światło walory innych elementów i dekoracji. 

We wnętrzach bardzo charakterystycznych, np. bardzo klasycznych, „pałacowych”  nie powinno się stosować produktów z innego stylu, we wnętrzach współczesnych natomiast bardzo dobrze sprawdza się mieszanie np. kryształowy żyrandol jako „pierwszy plan” a do tego techniczne oprawy stropowe czy systemy szynowe oświetlające pozostałe elementy. 

Nie ma niczego złego w zastosowaniu w jednym wnętrzu lamp z tej samej serii, ale to najlepiej sprawdza się w sytuacji gdy to wnętrze samo w sobie jest „bogate” i nie powinno się tu już wprowadzać kolejnych elementów stylistycznych.

Ostatecznie jak zawsze wszystko zależy od upodobań właściciela wnętrza, ważne, by on się tam dobrze czuł i by to wnętrze było odzwierciedleniem gustu właściciela.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2014
pixel