Lampa lampie nierówna, czyli które modele zapewnią optymalną ilość światła?
- Jakie lampy efektywnie rozjaśnią wnętrze mieszkania?
- Czym powinna charakteryzować się skutecznie oświetlająca przestrzeń lampa?
- W pokoju jest zbyt ciemno? Zadbajmy o dodatkowe oświetlenie
Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na dobór odpowiedniego oświetlenia, by bez większego trudu poprawić ogólny wygląd aranżacji każdego pomieszczenia. Jakie lampy skutecznie doświetlą wnętrza, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie oraz kiedy przydatne będą dodatkowe, uzupełniające źródła światła?
Jakie lampy efektywnie rozjaśnią wnętrze mieszkania?
Im większe są posiadane wnętrza, tym bardziej powinniśmy skupić się na wyborze lamp do ich oświetlenia. W takich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju żyrandole, które od strony sufitu zapewniają rozchodzące się w około światło. Możemy zdecydować się zarówno na pojedyncze, rozbudowane egzemplarze, jak i wersje złożone z kilku mniejszych punktów świetlnych. Ułatwi to nieco dokonanie wyboru, pozwalając na dopasowanie stylistyki lamp do aranżacji mieszkania. Warto zwrócić szczególną uwagę na klosze z transparentnego lub mlecznego szkła, które przepuszczają maksymalną ilość światła. Czym jeszcze należy kierować się poszukując lampy, która skutecznie doświetli najbliższą przestrzeń?
Czym powinna charakteryzować się skutecznie oświetlająca przestrzeń lampa?
Kupując nową lampę do domu, zazwyczaj zwracamy uwagę głównie na jej wygląd. Musi ona bowiem pasować kolorystyką i stylem do pozostałych elementów wyposażenia, zapewniając spójność całej aranżacji. Jednocześnie niewiele osób interesuje się funkcjonalnością poszukiwanego modelu oświetlenia. A przecież ma ona bardzo duży wpływ zarówno na codzienną eksploatację, jak i ostateczny efekt, jaki można stworzyć z użyciem żyrandola, wersji stojącej czy kinkietu. Istnieją pewne cechy, który zwiększają praktyczny charakter wybranego źródła światła. Czym powinna wyróżniać się estetyczna, a zarazem skutecznie doświetlająca przestrzeń lampa?
- Wysokość kloszy i abażurów – w niewysokich pomieszczeniach wbrew pozorom sprawdzą się nisko wiszące modele; będą one miały mniej przedmiotów do oświetlenia, zarazem zapewniając większą intensywność światła. W pokojach o wysoko usytuowanym suficie warto natomiast umieścić żyrandol na krótkiej podstawie. Zlokalizowany tuż pod stropem obejmie swym zasięgiem znaczną część przestrzeni, starannie rozjaśniając wszelkie jej zakamarki.
- Kierunek padania światła – dostępne w sprzedaży sufitowe modele oświetlenia mogą posiadać klosze skierowane do góry lub na dół. Jeżeli lampę świecącą w stronę stropu powiesimy pod białym sufitem, uzyskamy mocne rozproszenie światła, które równomiernie rozjaśni cały pokój. Modele o żarówce umieszczonej do dołu sprawią natomiast, że niektóre obszary lub przedmioty w pomieszczeniu mogą zostać oświetlone w nierównomierny sposób.
- Możliwość regulacji kąta nachylenia – wiele kinkietów i wersji sufitowych posiada ruchome klosze, które można ustawiać zgodnie ze swoimi preferencjami lub indywidualnymi warunkami panującymi w pokoju. Sprawia to, że możemy precyzyjnie rozjaśnić jego wybrane obszary, kierując nieco mniej światła w stronę rejonów, które nie wymagają aż tak intensywnego doświetlenia.
- Kolor kloszy lub abażurów – ma on niebagatelny wpływ na skuteczność oświetlania przestrzeni. Im jaśniejsza lub bardziej transparentna będzie taka osłona, tym silniej będzie przenikać przez nią światło żarówki, a w konsekwencji – lepiej rozjaśnione będą okoliczne obszary.
- Moc żarówki – ostatnim, ale nie mniej istotnym aspektem jest optymalna moc żarówki. Wiele osób stosuje w swoich domach źródła światła o zbyt niskiej mocy, przyczyniające się do niedostatecznego rozjaśnienia wnętrz. Zastosowanie odpowiednio silnej żarówki sprawi, że cała przestrzeń zostanie skuteczniej doświetlona, zyskując bardziej atrakcyjny wygląd i większą funkcjonalność.
W pokoju jest zbyt ciemno? Zadbajmy o dodatkowe oświetlenie
Wybierając nowe lampy do salonu czy sypialni, zazwyczaj decydujemy się na wersje sufitowe – żyrandole, reflektory czy halogeny. Jednocześnie dodatkowe kinkiety czy boczne egzemplarze stojące są obecnie w niewielu mieszkaniach. To błąd, na który zwraca uwagę znaczna część architektów oraz specjalistów zajmujących się urządzaniem wnętrz. Ich zdaniem dodatkowe oświetlenie jest wręcz niezbędne w każdym pomieszczeniu. Pomaga ono bowiem budować odpowiedni nastrój, uzupełnia działanie żyrandola oraz pozwala podkreślić wybrane detale wystroju, które są szczególnie warte zaakcentowania. Jak połączyć główne, sufitowe źródło światła z bocznymi modelami lamp?
Jeżeli nasz dom jest dopiero na etapie budowy lub mamy możliwość wykonania instalacji elektrycznej w już istniejących pomieszczeniach, wyznaczmy miejsca i rozprowadźmy kable zasilające do kinkietów. Takie oświetlenie może znaleźć się nad wezgłowiem łóżka, blatem biurka i stołu czy też na ścianie, na której zawiśnie galeria zdjęć lub obrazów. Jeśli z pewnych względów nie możemy zastosować modeli ściennych, weźmy pod uwagę wersje stojące. Na komodzie, półce lub stoliku możemy ustawić niewielką lampkę z ciekawym abażurem, która rozjaśni najbliższą okolicę, tworząc klimatyczny nastrój po zmroku. Możemy również zdecydować się na nieco większy egzemplarz, który umieścimy na podłodze. Sprawdzi się on jako źródło światła w czasie lektury książki w ulubionym fotelu, doświetli powierzchnię blatu, na którym będziemy wypełniać dokumenty, a w razie potrzeby – efektywnie rozjaśni całą przestrzeń, będąc funkcjonalnym dodatkiem dla żyrandola wiszącego na suficie.
Choć współczesne lampy są niezwykle dekoracyjne oraz funkcjonalne, nie zawsze oferują one taką samą ilość światła. Skuteczność ich działania jest bowiem oparta zarówno o rozmieszczenie, jak i zastosowanie odpowiednio mocnej żarówki. Niebagatelne znaczenie ma także kolorystyka i przejrzystość kloszy, które mogą mocniej lub słabiej przepuszczać sztuczne promienie. Jeśli więc zależy nam na starannym doświetleniu wnętrz, wybierzmy żyrandole o jasnych obudowach, wyposażmy je w optymalnie silną żarówkę oraz zawieśmy na właściwej wysokości. A jeżeli sama lampa sufitowa to za mało – bez obaw zastosujmy w pomieszczeniach także kinkiety oraz modele stojące – zarówno na blacie komody i stołu, jak i na podłodze.