Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampa najazdowa, czyli prosta droga do garażu

2020-09-01
Lampa najazdowa, czyli prosta droga do garażu
Lampa najazdowa
  1. Oświetlenie zewnętrzne na podjazdy, chodniki i trawniki
  2. Najważniejsze cechy najazdowych lamp zewnętrznych
  3. Podjazd, trawnik, a może chodnik? Gdzie umieścić lampy zewnętrzne?

Prócz praktycznej funkcji, lampy najazdowe są istotnym elementem dekoracyjnym, podkreślającym luksusowy charakter budynku.

Oświetlenie zewnętrzne na podjazdy, chodniki i trawniki

Dostosowane do niesprzyjających warunków atmosferycznych lampy zewnętrzne to przydatne i atrakcyjne rozwiązanie, które można coraz częściej spotkać na terenie wielu posesji. W sprzedaży dostępne są różnorodne modele oświetlenia dedykowanego do użytku w ogrodzie, które zagwarantują wyjątkowy klimat, a zarazem zwiększą funkcjonalność terenu.

Popularne lampy zewnętrzne najazdowe są oferowane w ciekawych kolorach, kształtach oraz wielkości oprawy. Przeznaczone do wbudowania w podjazd, chodnik do domu, ścieżkę wokół budynku, a nawet trawnik czy rabatę, mogą posiadać regulowany kąt nachylenia oraz różne dostępne opcje zasilania – tradycyjne elektryczne i ledowe lub solarne. Ich padające od dołu światło w efektowny sposób podświetli budynek i okoliczną roślinność zapewniając wyjątkowy klimat w każdym ogrodzie, a nierzadko wywołując także zazdrość wśród właścicieli sąsiednich posesji.

Najważniejsze cechy najazdowych lamp zewnętrznych

Planując montaż lamp zewnętrznych, zlokalizowanych na podjeździe, chodniku czy trawniku, warto znać ich podstawowe parametry, wskazujące na ich właściwości i zalety. Oto najważniejsze cechy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, kupując oświetlenie najazdowe:

  • Aby działało ono bez zakłóceń przez maksymalny okres czasu, powinno charakteryzować się odpowiednim stopniem ochrony – minimum IP67 – takim sam, jak w oświetleniu łazienkowym obszaru wokół wanny czy kabiny prysznicowej. Oznacza on, że źródło światła jest zabezpieczone przed pyłem i ciałami obcymi, a także 15-minutowym zanurzeniem w wodzie na głębokości 1 metra.
  • Najazdowe lampy zewnętrzne powinny także posiadać niezbędną odporność na nacisk – szczególnie, jeśli będą one zamontowane w obszarze, po którym będziemy jeździć samochodem. Takie modele są w stanie wytrzymać obciążenie wynoszące nawet 2000 kg, bez trudu radząc sobie z masą pojazdu poruszającego się po ich powierzchni.
  • Dobrej jakości modele będą niewrażliwe na opady i zalegającą wodę czy śnieg, silne promieniowanie ultrafioletowe, wiatr czy mróz. Z tego względu warto zawsze wybierać produkty renomowanych firm, które nie sprawią nam zawodu nawet przy dłuższym użytkowaniu.
  • Oświetlenie najazdowe może być zarówno zlicowane z powierzchnią podjazdu lub trawnika, jak i wystawać nieco ponad jego poziom, zgodnie z preferencjami inwestora.
  • Wbudowane lampy zewnętrzne warto zaplanować jeszcze przed wykonaniem ostatecznego wykończenia podjazdu czy ścieżki. Dzięki temu ich instalacja będzie znacznie prostsza i szybsza, a tym samym mniej kosztowna. Możliwe jest także zainstalowanie najazdowych świateł na już ukończonym terenie, jednak będzie ono wymagało częściowej rozbiórki oraz ponownego przygotowania fragmentów jego pokrycia.
  • Jeśli zależy nam na energooszczędnym oświetleniu, w sprzedaży dostępne są modele ledowe o wyjątkowo niskim poborze prądu, a także wbijane w podłoże solarne lampy zewnętrzne, zasilane nagromadzoną energią słoneczną. Ten drugi typ jest szczególnie przydatny w momencie, gdy nie chcemy lub nie mamy możliwości wykonania świateł najazdowych w już istniejącym, utwardzonym podjeździe.
  • Aby zwiększyć funkcjonalność tego typu oświetlenia, warto rozważyć zastosowanie wbudowanego lub osobnego czujnika ruchu, który automatycznie włączy wybrane lampy zewnętrzne w momencie wykrycia obecności człowieka czy pojazdu. Sprawi to, że będą one działać jedynie wtedy, gdy są naprawdę potrzebne. Dzięki temu bez trudu trafimy nocną porą do domu czy garażu – nawet w sytuacji, gdy w roztargnieniu zapomnieliśmy samodzielnie włączyć światła, spiesząc się na ważne spotkanie z przyjaciółmi w knajpce czy romantyczną rocznicową randkę z partnerem.
  • Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie lamp zewnętrznych z czujnikiem zmierzchu, który uruchomi je po zapadnięciu zmroku, a rankiem samoczynnie wyłączy. W konsekwencji zużycie prądu zostanie ograniczone, a światła będą płynnie dostosowywać się do panującej aury i zmiennego w skali roku okresu, w którym robi się ciemno.

Podjazd, trawnik, a może chodnik? Gdzie umieścić lampy zewnętrzne?

Najazdowe lampy zewnętrzne cechują się niezwykle uniwersalnym charakterem. Jak sama ich nazwa wskazuje, najczęściej są one montowane na podjazdach, po których pokonujemy samochodem drogę od bramy do garażu lub miejsca parkingowego. Dzięki wytyczonym przez nie liniom poczujemy się niczym pilot samolotu kołującego z gracją po pasie startowym. Mogą być one także wbudowane w chodnik prowadzący do drzwi, ułatwiając odnalezienie drogi do domu. Takie oświetlenie zainstalowane wzdłuż ogrodzenia doda mu lekkości oraz wyraźnie zaznaczy granicę posesji, a ukryte pod okazałymi krzewami - bajecznie podświetli ich gałęzie i liście, nadając ogrodowi magicznego klimatu. Decydując się na lampy najazdowe możemy także zastosować je na tarasie czy w wolnostojącej altanie, gdzie zapewnią przytulną, komfortową atmosferę do wypoczynku czy wspólnego biesiadowania. Jeśli chcemy, by cały nasz teren i budynek zapewniał olśniewający efekt, nie zapominajmy także o odpowiednim oświetleniu wnętrza domu. Nowoczesne plafony, okazałe żyrandole czy nietuzinkowe kinkiety dopełnią wrażenia zadbanego i starannie urządzonego obiektu, który będzie zachwycał swoim wyglądem każdego domownika i gościa.

Lampy zewnętrzne wbudowane w powierzchnię podjazdu czy trawnika to wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, przydatne w każdym domu czy firmie. Znacząco poprawiają one komfort i bezpieczeństwo pieszego przemieszczania się po zmroku, ułatwiając także sprawny wjazd i wyjazd z terenu posesji. Dzięki takiemu oświetleniu trywialne czynności, jak przypięcie dzieci w foteliku samochodowym czy przeniesienie zakupów z bagażnika już nigdy nie sprawią nam problemu.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel