Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy do domu w typie dworku

2021-09-07
Lampy do domu w typie dworku
  1. Dworek polski dawniej i dziś
  2. Tradycyjne lampy do dworku
  3. Nowoczesne oświetlenie domu w stylu dworku

Dom w typie dworku to marzenie wielu osób. Na rynku oferowane są zarówno obiekty z długoletnią historią, jak i nowo powstające budynki stylizowane na staropolski dwór. Ich posiadacze muszą zachować sporą dozę rozsądku, aranżując wnętrza swojej nieruchomości. Mogą oni postawić na wyposażenie bazujące na antykach lub w ciekawy sposób pomieszać tradycję z nowoczesnością, wprowadzając lekki powiew świeżości do pokoi. Czym charakteryzują się domy-dworki oraz jakie oświetlenie będzie do nich najlepiej pasować?

Dworek polski dawniej i dziś

Dworki, których szczyt popularności przypadł na przełom XIX i XX wieku, były próbą stworzenia budynku odzwierciedlającego charakter i upodobania szlachty polskiej. W trakcie ich budowy i aranżacji wykorzystywano zasady eklektyzmu, łącząc ze sobą różnorodne style. Takie obiekty najczęściej powstawały w malowniczym otoczeniu wiejskim – w pobliżu lasów, pól i jezior. Ich charakterystyczna bryła była oparta na prostokątnym planie ścian, dwu- lub czterospadowym dachu oraz dekoracyjnym portyku z kolumn, w którym kryło się wejście do domu. W budynku dominowało drewno – zarówno jako podstawowy materiał budowlany, jak i wykończeniowy. Wnętrze urządzano za pomocą zabytkowych mebli, rodzinnych pamiątek i innych tradycyjnych elementów. Rozjaśniano je świecami i lampami naftowymi, a elektryczne żyrandole wprowadzono dopiero przed II wojną światową na terenach objętych elektryfikacją.

Współczesne dworki zazwyczaj zachowują swój zewnętrzny kształt, niemal identyczny jak sto lat temu. Jednocześnie ich środek może być zaaranżowany w różnych stylach – i tych bardziej tradycyjnych – podkreślających staropolskie korzenie budynku, i nowoczesnych, kontrastujących z jego szlachetną bryłą. Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami takiej nieruchomości? Możemy zdecydować się na wyposażenie typowe dla wybranego nurtu lub w ciekawy sposób połączyć klasykę z modernizmem, wprowadzając nieco innowacyjności chociażby za pomocą lamp – żyrandoli lub kinkietów. Jakie oświetlenie najlepiej sprawdzi się w domu w typie dworku?

Tradycyjne lampy do dworku

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu spójnego wyglądu wnętrza i elewacji dworku, w trakcie jego aranżacji powinniśmy wykorzystać odpowiednie meble i oświetlenie. W takim miejscu doskonale sprawdzą się żyrandole oraz kinkiety w stylu vintage. Będą one świetnie prezentować się na tle antycznych komód, ludwikowskich foteli i galerii dzieł sztuki, podkreślając wyszukaną stylistykę poszczególnych pomieszczeń. Czym powinny charakteryzować się lampy do dworku?

  • Wskazane, by w pewien sposób przypominały one starodawne oświetlenie. Poszukując egzemplarza do salonu lub sypialni, zwróćmy uwagę na żyrandole wzorowane na modelach świecznikowych. Dzięki dużej liczbie żarówek, skutecznie doświetlą one bardziej rozległe pomieszczenia. Zawieszone nad stołem lub szerokim łożem, będą także robić imponujące wrażenie, stając się ważną ozdobą wnętrza.
  • Możemy zdecydować się na żyrandole z metalowo-szklanymi kloszami, przypominające wiktoriańskie latarenki. Takie wersje świetnie spiszą się w niewysokich pokojach, przywodząc na myśl londyńskie uliczki z czasów Sherlocka Holmesa.
  • Ciekawym uzupełnieniem wnętrza będą stylowe kinkiety, imitujące mocowane na ścianach świece lub latarnie. Warto umieścić je w sąsiedztwie obrazów, okazałych kompletów wypoczynkowych lub luster.
  • Godne polecenia są także lampy stojące wyposażone w materiałowe, ciemniejsze abażury. Uprzyjemnią one relaks w wygodnym fotelu z ulubioną książką bądź dyskretnie rozjaśnią wieczorny mrok, towarzysząc nam w trakcie oglądania filmu.

Wybierając żyrandol lub kinkiet do dworku, warto wyposażyć je w energooszczędne źródła światła. Zastosowanie żarówek LED spowoduje, że oświetlenie nie będzie generować nadmiernych rachunków. W konsekwencji codzienne rozjaśnianie wnętrza nie stanie się tak kosztowne, jak miało to miejsce w szlacheckich dworkach z ubiegłego wieku.

Nowoczesne oświetlenie domu w stylu dworku

Nieruchomości w formie dworku są często wybierane przez miłośników eklektyzmu. W takich budynkach mogą oni w ciekawy sposób łączyć stare z nowym, wybierając modernistyczne oświetlenie do nieco staromodnych wnętrz. Jaki żyrandol lub lampa ścienna powinny znaleźć się we współczesnym dworze?

Nowoczesne żyrandole do dworku

We wnętrzu dworku warto zastosować żyrandol z okrągłymi, szklanymi kloszami. Taka lampa sufitowa jest ponadczasowa i elegancka, dobrze komponując się z bardziej tradycyjnymi elementami wyposażenia. Popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem jest oświetlenie wzorowane żarówkami Edisona. Ten żyrandol warto zastosować między innymi nad kuchennym stołem czy wyspą, gdzie nie zajmie on wiele miejsca, a zarazem wprowadzi nutę nowoczesności. Warto sięgnąć także po lampy z podłużnymi, prostymi kloszami. Żyrandol w odcieniu czerni lub bieli będzie dyskretnym dodatkiem we wnętrzu, nie narzucającym się i pasującym do mebli oraz ozdób.

Modernistyczne kinkiety do domu w stylu dworku

W każdym domu-dworku mile widziane będą nowoczesne kinkiety. Warto wziąć pod uwagę minimalistyczne lampki ścienne z wydłużonym ramieniem, które – zamocowane nad antycznymi obrazami – pozwolą na podziwianie szczegółów dzieł sztuki. Godne polecenia będą również niewielkie reflektorki. Możemy zainstalować je w sąsiedztwie ceglanych ścian czy drewnianych elementów konstrukcyjnych. Odpowiednio nakierowane, będą w interesujący sposób podkreślać atuty budynku wzorowanego na staromodnym dworze.

Lampy stojące we dworku

Ostatnie, ale równie ciekawe będą lampy stojące. Eleganckie wersje z tekstylnym abażurem czy modele przypominające świeczniki na tealighty w dyskretny sposób rozjaśnią mrok, ułatwiając nam komfortowy relaks wieczorową porą. Możemy umieścić je na parapecie, nocnym stoliku czy blacie komody, gdzie nie zajmą wiele miejsca, wprowadzając zarazem intymny klimat we wnętrzu dworku.

Urządzając dom w typie dworku, mamy do wyboru wiele zróżnicowanych modeli oświetlenia. Zależnie od naszych upodobań i planowanej aranżacji, możemy sięgnąć zarówno po modernistyczne lampy sufitowe i ścienne, jak i bardziej tradycyjne żyrandole czy kinkiety. Starannie dopasowane, staną się ciekawą dekoracją każdego pomieszczenia, ułatwiając nam jego eksploatację już po zmroku oraz dodając mu stylowego, niepowtarzalnego charakteru. Pamiętajmy jedynie, by sprytnie połączyć klasykę z nowoczesnością. Dzięki temu wnętrza nie staną się kiczowate, a zarazem w pełni zaspokoją potrzeby zwolenników eklektyzmu i mieszania stylów.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel