Lampy industrialne – przemysłowy styl we wnętrzach
- Krótka historia stylu industrialnego
- Industrialna lampa wisząca i kinkiet – uniwersalny i modny element wnętrza
- Industrialne modele lamp – jakie ciekawe propozycje znajdziemy w sprzedaży?
Dzięki otwartej przestrzeni i niekonwencjonalnej aranżacji są ucztą dla zmysłów miłośników powściągliwego, nieco technicznego wystroju. Skąd wziął się styl industrialny oraz jakie lampy wykorzystać w dekoracji tego typu wnętrz?
Krótka historia stylu industrialnego
Pierwsze typowe budynki przemysłowe pojawiły się na świecie w XVIII wieku. Ich konstrukcja – zgodnie z wytycznymi firm ubezpieczeniowych – miała minimalizować ryzyko pożaru. W związku z tym posiadały one płaskie dachy i proste elewacje, duże otwarte przestrzenie pozbawione zbędnych ozdobników, a także wysokie okna skutecznie rozjaśniające wnętrza – a tym samym eliminujące konieczność korzystania z elektrycznych lamp wiszących. Ściany o niedokończonym wyglądzie z odsłoniętymi cegłami i niekrytymi rurami, a także metalowe elementy użytkowe stały się inspiracją do stworzenia współczesnego stylu industrialnego.
Dzisiejsze lofty powstają zarówno w historycznych obiektach, jak i nowoczesnym budownictwie. Cechują się doskonałym połączeniem surowych materiałów, wymagającym wysmakowanego gustu i zdolności aranżacyjnych. Oferują przestronne, starannie doświetlone wnętrza, wysokie sufity i ekskluzywny klimat, który przypadnie do gustu najbardziej wymagającym użytkownikom. Ich dopełnieniem są także wyrafinowane elementy wystroju – meble, dodatki i oświetlenie. Planujesz urządzenie mieszkania w stylu industrialnym? Przeczytaj, jaka lampa wisząca lub kinkiet perfekcyjnie wpisze się w jego ekstrawagancki charakter.
Industrialna lampa wisząca i kinkiet – uniwersalny i modny element wnętrza
Oświetlenie w industrialnym stylu – zarówno lampa wisząca, jak i kinkiet – pasuje do każdej aranżacji wnętrza. Może ono stanowić harmonijne uzupełnienie kompozycji o surowym, przemysłowym charakterze, jak i ciekawy akcent dekoracyjny w lokalach zgodnych z nurtem minimalistycznym, skandynawskim czy nowoczesnym. Czym cechują się industrialne źródła światła?
- Lampa wisząca i kinkiet w przemysłowym stylu imitują lub nawiązują swoimi elementami do technicznych modeli oświetlenia, obecnych w starych fabrycznych halach produkcyjnych czy magazynach.
- Ich charakterystyczną cechą jest surowy wygląd, obfitujący w metalowe fragmenty wykończenia w formie krat lub stalowych wstawek. Zazwyczaj jest on oparty o prostą konstrukcję, niemniej w sprzedaży znajdziemy również kinkiet czy lampę wiszącą o bardziej skomplikowanej budowie.
- W industrialnym oświetleniu często spotykanym elementem jest odsłonięta, dekoracyjna żarówka. Może ona przybierać formę płomienia lub bańki, a także ciekawego żarnika o wymyślnym kształcie.
Lampa wisząca i kinkiet w industrialnym stylu to modele oświetlenia cieszące się dużym powodzeniem zarówno wśród architektów, jak i osób urządzających swoje mieszkanie. Z uwagi na ich uniwersalny charakter będą one odpowiednie do każdego wnętrza, stanowiąc jego ważny punkt dekoracyjny o praktycznej funkcji.
Industrialne modele lamp – jakie ciekawe propozycje znajdziemy w sprzedaży?
W renomowanych sklepach z oświetleniem bez trudu znajdziemy interesującą lampę wiszącą lub kinkiet, cechujące się surowym, industrialnym charakterem. Bardzo często oferowane modele są wyposażone w metalowy klosz, uformowany w formie klatki, w której zamknięto żarówkę. Mogą one posiadać tradycyjny kabel bądź sznur w tekstylnym oplocie, imitującym przewód od żelazka, jaki pewnie kojarzymy z czasów naszej młodości. Takie lampy wiszące – klatki zazwyczaj są dostępne w jednej serii z atrakcyjnymi, jedno- lub kilkupunktowymi kinkietami, które pozwolą kompleksowo urządzić każde industrialne wnętrze.
W loftach świetnie sprawdzą się także modele nawiązujące do stylistyki latarni, wyposażone w wyeksponowane żarówki. Taka lampa wisząca może przybierać wydłużoną formę, która skutecznie doświetli długi stół w jadalni czy biurze, a także geometryczny kształt kinkietu, zaspokajający potrzeby domowników wypoczywających po ciężkim dniu pracy. Dzięki odkrytej, dobrze widocznej żarówce nawiązującej do wynalazku Edisona będzie ona ciekawym akcentem dekoracyjnym, harmonizującym z surowym wystrojem wnętrza, a zawieszona na długim i mocnym łańcuchu - bez trudu rozjaśni nawet wysokie lokale.
W ascetyczne, industrialne pomieszczenia doskonale wpiszą się także minimalistyczne reflektory – zarówno te pojedyncze, jak i umiejscowione na wielopunktowej listwie. Wyposażone w kilka żarówek będą łypać na nas ciekawskim okiem niczym kierownik na zmianie w fabryce. Zamontowane na ścianie lub suficie i odpowiednio nakierowane podkreślą wybrane atuty wnętrza, a ich stanowczy wygląd przepięknie zaprezentuje się na tle ceglanej lub betonowej płaszczyzny.
Szukasz bardziej nietuzinkowych rozwiązań? Wybierz lampę wiszącą lub kinkiet inspirowane czarnymi, odkrytymi rurami przemysłowej instalacji wodociągowej. To modele często spotykane w loftowych lokalach, które będą niebanalną ozdobą każdego wnętrza, przyciągającą wzrok, a zarazem w pełni funkcjonalną. Ich zaskakujący wygląd sprawi, że zaproszeni goście zaniemówią z wrażenia, oszołomieni wyglądem zarówno samego oświetlenia, jak i całego mieszkania.
Industrialne wnętrza są niezwykle gustowne, ciesząc się olbrzymim zainteresowaniem miłośników oryginalnych aranżacji. Z pozoru proste i surowe, dzięki odpowiednim dodatkom zyskują wyjątkowy charakter, gwarantujący optymalny komfort pracy i wypoczynku każdego dnia. Urządzając mieszkanie zgodnie z przemysłowym nurtem zadbajmy o ceglane bądź betonowe udekorowanie ścian oraz drewniane wstawki w meblach i ozdobach. Nie może w nim zabraknąć także lampy wiszącej czy kinkietu z kloszem w formie kraty bądź konstrukcją imitującą powyginane rury. Dzięki takim elementom każde pomieszczenie zyska przyjemny klimat, gwarantując ciekawy i nie nudzący się przez wiele lat efekt.