Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy na poddasze – jak oświetlić problematyczne skosy?

2021-05-11
Lampy na poddasze – jak oświetlić problematyczne skosy?
  1. Jak dobrać najlepsze oświetlenie poddasza?
  2. Czym kierować się przy doborze lamp na poddasze?

Domy z poddaszem stanowią zdecydowaną większość wśród współcześnie budowanych domów jednorodzinnych. Oświetlenie poddasza ze skosami nie należy jednak do najłatwiejszych, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże Wam wybrać lampy, by oświetlić poddasze. Przy wyborze warto pamiętać, że lampy wiszące i stojące wpływają zarówno na sam wystrój, jak i funkcjonalność piętra ze skosami. Nieco inne będą wymagania dotyczące światła w sypialni, a inne – w łazience czy kuchni mieszkania na poddaszu. Jakie modele oświetlenia sprawdzą się tutaj najlepiej?

Jak dobrać najlepsze oświetlenie poddasza?

Oświetlenie zastosowane na poddaszu powinno być maksymalnie praktyczne, a zarazem stanowić element dekoracji wnętrza. Dobór odpowiednich lamp stojących lub żyrandoli pozwoli na wizualne powiększenie lub zmniejszenie przestrzeni, a także uwypuklenie jej zalet lub ukrycie wad. Jakie źródła światła powinny znaleźć się na poddaszu? Ich liczba i rodzaj zależy w głównej mierze od obecności okien, zapewniających naturalny dostęp promieni słonecznych. Im będzie ich mniej, tym większą liczbę lamp wiszących i stojących o odpowiedniej mocy będziemy musieli zastosować. Sprawa ta skomplikuje się jeszcze bardziej, jeśli na poddaszu obecne są jedynie okna dachowe. Co prawda latem zapewnią one skuteczne rozjaśnienie wnętrza, jednak zimą – pokryte warstwą śniegu – nie będą już tak funkcjonalne, wymagając znacznie większego wsparcia sztucznego oświetlenia. Z tego względu na piętrze ze skosami warto posiadać przynajmniej kilka różnego rodzaju lamp, których będziemy mogli używać w zależności od zmieniających się pór roku i naszego zapotrzebowania na światło. Na szczęście jest w czym wybierać, więc sprawdźmy, czy na poddaszu lepiej sprawdzi się oświetlenie sufitowe, lampy ścienne czy lampy podłogowe.  

Lampy wiszące – główne źródło światła na poddaszu

Centralnie zlokalizowana lampy sufitowe to podstawowe źródło światła na każdym poddaszu o wysoko położonym suficie. Z uwagi na kształt i sporą moc, taka lampa sprawdzi się zarówno jako oświetlenie pokoju dziecięcego, sypialni, kuchni, jak i oświetlenie łazienkowe czy oświetlenie garderoby.

Dzięki dużej różnorodności modeli, znajdziesz bez trudu lampy wiszące, które zapewnią równomierne rozjaśnienie całego wnętrza, niezależnie od tego, czy ma ono 4 metry kwadratowe czy jest kilkakrotnie większe.

Żyrandol odbijając światło od sufitu sprawi, że pomieszczenie wyda nam się jasne, przytulne i komfortowe w codziennym użytkowaniu. Nowoczesne modele z długimi zwisami świetnie sprawdzą się na wysokich piętrach, starannie doświetlając całą ich przestrzeń. Na niższym poddaszu lepiej będzie zastosować plafon, który nie sprawi przytłaczającego wrażenia, a zarazem będzie w pełni funkcjonalny. Płasko przylegający do sufitu, optycznie podwyższy wnętrze, poprawiając proporcje pokoju o niskim stropie.

Warto też pamiętać, że wiszącą lampę można zastosować również jako oświetlenie kuchni, a zwłaszcza jako doświetlenie przestrzeni roboczej. Długi przewód sprawi, że lampa będzie dobrze oświetlać blat roboczy na wyspie kuchennej czy na blacie, nad którymi nie ma górnych szafek.

lampa wisząca loftowa  lampa przysufitowa złotalampa wisząca srebrna

 

Kinkiety – dodatkowe doświetlenie piętra ze skosami

Skosy obecne na poddaszu to duże pole do popisu, pozwalające nam w ciekawy sposób wykorzystać możliwości oferowane przez kinkiety. Niewielki rozmiar lamp – reflektorów lub spotów – sprawia, że możemy zainstalować je niemal w dowolnym miejscu (o ile tylko posiadamy tam odpowiednią instalację elektryczną). Nie zajmą one wiele przestrzeni, uzupełnią działanie lamp wiszących oraz doskonale sprawdzą się w małych pokojach ze skosami, wymagających interesującego, dekoracyjnego oświetlenia. Jednocześnie odpowiednio nakierowane, pozwolą podkreślić ciekawy kształt wnętrza oraz zamaskować niektóre jego niedoskonałości.

Wybierając kinkiety warto sprawdzać, czy są to lampy, które można montować na skosach. Nie wszystkie modele się bowiem do tego nadają, ale bez trudu znajdziesz lampy punktowe, które sprawdzą się w tej roli doskonale. Najlepszym rozwiązaniem będą modele, które pozwalają regulować kierunek padania światła. Dzięki temu możesz zamontować lampę na poddaszu ze skosem, a potem skierować strumień świetlny w wybranym kierunku. Odpowiednie dobranie oświetlenia sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Lampy stojące – oświetlenie odpowiedzialne za nastrój na poddaszu

Ciekawym sposobem oświetlenia poddasza są lampy stojące. To oświetlenie dekoracyjne, które będzie szczególnie cenne w przypadku aranżacji piętra ze skosami, na którym brakuje rozbudowanej instalacji pod lampy wiszące czy kinkiety. Można je bowiem ustawić w dowolnym miejscu, w zasięgu kontaktu, co nie wymaga żadnej ingerencji w istniejącą instalację elektryczną.

Lampka stojąca zlokalizowana w pobliżu łóżka uprzyjemni wieczorny relaks po ciężkim dniu pracy, a umieszczona obok fotela do czytania – pozwoli komfortowo spędzić czas z ulubioną lekturą. Będzie ona przydatna także w gabinecie do pracy, zaplanowanym na poddaszu. Wystarczy położyć niewielką lampkę o ciekawym designie na blacie biurka; znacząco ułatwi ona wypełniane dokumentów czy pisanie na klawiaturze, a dodatkowo stanie się dekoracją wnętrza, umilając realizację obowiązków zawodowych. Ponadto jej światło padające od dołu w interesujący sposób podświetli skosy, tworząc wyjątkowy klimat w każdym pomieszczeniu.

Czym kierować się przy doborze lamp na poddasze?

Zakup lamp wiszących i stojących na poddasze ze skosami to nie lada wyzwanie dla większości osób. Nietypowa wysokość sufitu czy liczne załamania ścian i stropu sprawiają, że powinniśmy niezwykle starannie dopasować oświetlenie do takich pomieszczeń. Czym zatem warto kierować się, poszukując najlepszych lamp na poddasze?

  • Światło to skuteczny sposób na poprawę proporcji pokojów ze skosami. Jeżeli zależy nam, by wydawały się one wyższe, jako główne oświetlenie wnętrza wybierzmy lampę wiszącą z kloszem otwartym do góry. Jego promienie oświetlające sufit sprawią, że będzie on wydawał się wyższy, niż jest w rzeczywistości.

  • Pokój na poddaszu jest wąski? Postawmy na kinkiety o świetle padającym na boki, zlokalizowane na krótszych ścianach pomieszczenia. Powinny być one umieszczone jak najwyżej pod sufitem; dzięki temu dodatkowo rozjaśnią strop, przydając wnętrzu wysokości.

  • A może nasza sypialnia lub gabinet są wyjątkowo małe? W takiej sytuacji sprawdzą się lampy stojące lub ścienne umieszczone w kilku punktach. Ich rozproszone światło spowoduje, że nawet nieduży pokój będzie wyglądał na większy i bardziej przestronny.

  • Nie bez znaczenia jest ilość Kelwinów w żarówce, który determinuje barwę światła, jakie emituje. Chłodniejsza barwa światła sprawi, że każde pomieszczenie wyda się optycznie większe. Ciepły odcień natomiast spowoduje, że pokój będzie wizualnie nieco mniejszy, a zarazem bardziej przytulny. Warto mieć to na uwadze, dobierając temperaturę barwową do przeznaczenia wnętrza.

  • Ostatnia, ale nie mniej cenna uwaga – im mniejsze lub niższe jest poddasze pod skosami, tym prostszą formę lamp powinniśmy w nim zastosować. Nazbyt duże lub dekoracyjne egzemplarze sprawią, że pomieszczenie stanie się ciężkie w wyrazie, a my sami będziemy czuć się w nim nieco przytłoczeni.

Poddasze ze skosami to z pozoru trudna do aranżacji przestrzeń. Tymczasem wystarczy prawidłowo dobrać elementy jej wyposażenia oraz modele oświetlenia, by wydobyć atuty każdego pomieszczenia, niezależnie od jego przeznaczenia. Połączenie żyrandola, kinkietów i lampy stojącej sprawi, że pokój, gabinet czy kuchnia na poddaszu staną się przytulne i funkcjonalne, a korzystanie z nich – bez względu na porę roku czy dnia – będzie dla nas samą przyjemnością.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel