Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy schodowe – świetlna kaskada między piętrami

2020-08-04
Lampy schodowe – świetlna kaskada między piętrami
Lampy schodowe
  1. Oświetlenie schodów – praktyczny akcent dekoracyjny między kondygnacjami
  2. Lampy schodowe – wbudowane, natynkowe i wolnostojące
  3. O czym pamiętać, planując oświetlenie na schody?

Mogą być z powodzeniem stosowane w poziomych ciągach komunikacyjnych, ułatwiając pokonywanie ciemnych (i strasznych dla niektórych) korytarzy. Jeśli sami choć raz potknęliście się na schodach, wędrując nocą do kuchni, a Wasze dziecko boi się wyjść po ciemku ze swojego pokoju – oświetlenie schodowe jest właśnie dla Was!

Oświetlenie schodów – praktyczny akcent dekoracyjny między kondygnacjami

Klatka schodowa jest najczęściej mało docenianym fragmentem budynku. Inwestorzy planujący jej budowę lub aranżację biorą pod uwagę głównie względy praktyczne, zazwyczaj niezbyt przejmując się stroną wizualną. To błąd! Poszczególne elementy schodów są widoczne zarówno z parteru, jak i piętra. Mijamy je wielokrotnie w ciągu dnia, pozornie nie zwracając na nie uwagi. Tymczasem są one ważną częścią obiektu, która powinna być równie estetyczna jak pozostałe pomieszczenia.

Aby stopnie pomiędzy kondygnacjami pozwoliły przemieszczać się w bezpieczny sposób, nie powinny być nadmiernie zastawione zbędnymi przedmiotami. Wszelkie obficie rozrośnięte kwiaty, duże wolnostojące figurki czy bibeloty ustawione na stopnicach tylko sprzyjają potknięciu się. Dodatkowo mogą one również spaść, przyczyniając się do uszkodzenia drogich drewnianych czy kamiennych schodów. Zamiast takich dekoracji, warto upiększyć tą część budynku za pomocą obrazów zawieszonych na ścianie i odpowiedniego oświetlenia. Pozwoli ono podkreślić atuty klatki schodowej, zarazem pełniąc ważną praktyczną funkcję.

Lampy schodowe – wbudowane, natynkowe i wolnostojące

Choć wbudowane lampy schodowe są stosunkowo rzadko spotykane, to wyjątkowo funkcjonalne rozwiązanie, które warto zaplanować już na etapie budowy lub generalnego remontu budynku. Wymagają one bowiem odpowiedniej instalacji elektrycznej, która połączy wszystkie świetlne punkty, zlokalizowane w pobliżu stopni. Takie modele w formie płaskiego, często niemal zlicowanego ze ścianą kwadratu lub koła, są zazwyczaj rozmieszczane co 2-3 stopnie. Dzięki temu dyskretnie rozjaśniają one mrok, w łagodny sposób oświetlając schody, a zarazem nie męcząc naszego wzroku. Praktycznym pomysłem jest podłączenie takich lamp do czujnika zmroku zamontowanego na zewnątrz obiektu. Sprawi on, że oświetlenie automatycznie włączy się w chwili, gdy na dworze zacznie się ściemniać, a rankiem – po wschodzie słońca – samo się wyłączy. Możemy także zdecydować się na czujnik ruchu, który uruchomi lampy w momencie, gdy znajdziemy się w jego pobliżu.

Jeśli z pewnych względów nie mamy możliwości rozprowadzenia instalacji dedykowanej pod typowe oświetlenie schodowe, powinniśmy sięgnąć po tradycyjne modele lamp. Funkcjonalnym rozwiązaniem są kinkiety zamontowane nad stopniami lub spocznikiem, które rozjaśnią najbliższy obszar, jednocześnie nie przeszkadzając w poruszaniu się. Jest to szczególnie istotne w budynkach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze, dla których pokonanie schodów jest nie lada wyczynem. Mogą one przybierać zarówno formę reflektorów, skierowanych w stronę wybranego ciągu stopnic, jak i niewielkich punktów świetlnych na wysięgniku, które dodatkowo pozwolą na doświetlenie obrazów czy zdjęć, zawieszonych na ścianie. 

W momencie, gdy kinkiety nie są dla nas wymarzonym rozwiązaniem bądź na ścianach klatki schodowej nie przewidzieliśmy zasilania do tego typu oświetlenia, warto rozważyć zastosowanie lamp stojących lub wiszących. Ciekawą koncepcją będzie model łączący w sobie funkcję kwietnika, który pozwoli wprowadzić odrobinę żywej zieleni na schodach. Jeśli sufit nad spocznikiem znajduje się na znacznej wysokości, doskonałym pomysłem będzie zastosowanie egzemplarzy wiszących, które dodadzą przestrzeni atrakcyjnego charakteru. W przypadku niższych klatek schodowych można rozważyć również montaż plafonu, który doskonale wpisze się w niewysokie wnętrza. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, planując oświetlenie tego fragmentu budynku?

O czym pamiętać, planując oświetlenie na schody?

Typowe oświetlenie schodowe w formie wbudowanych w ścianę opraw wymaga odpowiedniego przygotowania. Prawidłowo wykonane będzie estetycznym elementem każdej klatki schodowej, który pozwoli na sprawne pokonywanie przestrzeni pomiędzy schodami bez względu na nocną porę. Planując lampy schodowe pamiętajmy, że:

  • Nowoczesne modele LED pobierają niezwykle mało energii; dzięki temu mogą one świecić przez całą noc, zarazem nie generując wysokich rachunków za prąd.
  • Najczęściej wbudowane egzemplarze schodowe są zasilane napięciem 10 lub 12V. Warto mieć ten fakt na uwadze, przygotowując instalację pod tego typu oświetlenie.
  • W przypadku takich lampek, konieczne jest również pozostawienie miejsca na zasilacz, który dostarczy prąd do wszystkich punktów. Na szczęście w wielu przypadkach jest on na tyle mały, że mieści się w puszcze przygotowanej pod montaż oprawy.
  • Lampy schodowe chowane w puszce powinny być zaprojektowane około 20 cm ponad poziomem stopnic. Dzięki temu bez trudu zmieścimy zarówno stopnie, jak i listwy poniżej źródła światła, a sama ich powierzchnia zostanie doświetlona w optymalny sposób.
  • Wybierając oświetlenie schodowe, możemy zdecydować się na ciepłą, neutralną bądź zimną barwę światła, zgodnie z własnymi preferencjami. W sprzedaży dostępne są także wersje kolorowe, które umożliwią przygotowanie kolorowej świetlnej kaskady, gwarantującej wyjątkowy efekt wizualny.
  • Modele dedykowane do montażu przy schodach można zastosować także wzdłuż ciągów komunikacyjnych, takich jak korytarze.  Warto także rozważyć połączenie takich wbudowanych opraw w hallu i na klatce schodowej, tworząc spójny system oświetlenia tych newralgicznych miejsc.

Wbudowane lub natynkowe lampy schodowe to nowoczesny i praktyczny sposób na rozjaśnienie przestrzeni w obszarze pomiędzy kondygnacjami. Są one energooszczędne, nie przeszkadzają w przemieszczaniu się po stopniach, a zarazem tworzą wyjątkową atmosferę w tej mało docenianej strefie budynku. Jeżeli w naszym domu nie posiadamy lub nie mamy możliwości wykonania opraw schodowych, warto zaplanować inne formy oświetlenia. Starannie dobrane lampy stojące, sufitowe bądź kinkiety również zapewnią przyjemny klimat, podkreślając atrakcyjną formę klatki schodowej i ułatwiając poruszanie się po niej bez względu na porę dnia lub nocy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixel