Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lampy sufitowe na sufit katedralny – poczuj się jak w prawdziwym pałacu

2020-07-07
Lampy sufitowe na sufit katedralny – poczuj się jak w prawdziwym pałacu
  1. Żyrandol na sufit katedralny – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
  2. Lampy sufitowe na sufit katedralny – jak skutecznie oświetlić wymagające wnętrza?
  3. Pielęgnacja żyrandola pod sufitem katedralnym, czyli jak ułatwić sobie porządki na wysokościach

Wiszące na długich kablach żyrandole skutecznie rozjaśnią mrok, uwypuklając zarazem niezwykłą formę pomieszczenia. Jakie modele najlepiej sprawdzą się w mieszkaniach wyposażonych w katedralne stropy lub sufity zlokalizowane na znacznej wysokości?

Żyrandol na sufit katedralny – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Sufit katedralny to rozwiązanie polegające na rezygnacji z kondygnacji – zazwyczaj nad salonem, kuchnią lub hallem – i otwarciu takiego pomieszczenia aż po sam dach. Jest ono coraz częściej spotykane w nowoczesnych i luksusowych domach, zwiększając ich atrakcyjność i komfort użytkowania. Aby tak wysoki lokal nie sprawiał ponurego wrażenia, konieczne jest jego staranne rozświetlenie za pomocą estetycznych lamp. Z uwagi na fakt, iż strop jest zlokalizowany co najmniej 6 metrów nad poziomem podłogi, wymaga także zastosowania źródła światła na odpowiednio długim kablu. Plafony czy płaskie lampy sufitowe byłyby w tym przypadku mało widoczne, zaburzając proporcje i wygląd całej aranżacji. Czym zatem powinien charakteryzować się żyrandol na sufit katedralny?

  • W tak zwanej pustce nad wybranym pomieszczeniem możemy zastosować zarówno pojedyncze lampy sufitowe, jak i egzemplarze wyposażone w trzy lub więcej kloszy. Im większa będzie przestrzeń pod dachem, tym więcej źródeł światła warto pod nią umieścić. Dzięki temu zarówno część zlokalizowana wysoko, jak i niższy obszar pomieszczenia będą równomiernie doświetlone.
  • Jeśli obszar pustki pod sufitem jest dość duży, możemy z powodzeniem rozjaśnić ją kilkoma pojedynczymi żyrandolami, rozlokowanymi w równych odstępach pod dachem pomieszczenia.
  • W domach z sufitem katedralnym doskonale sprawdzą się żyrandole o wydłużonym kształcie. Ich pociągła forma dodatkowo podkreśli wysokość pomieszczenia, dodając mu optycznie kilku kolejnych centymetrów. Analogicznie, gdy projekt architektoniczny wydaje nam się zbyt strzelisty, możemy nieco wizualnie obniżyć przestrzeń, wybierając modele oświetlenia o stosunkowo płaskiej formie, a zarazem wyposażone w długi kabel – tak, by były one zawieszone odpowiednio nisko.
  • Jeśli chcemy złagodzić kanciasty charakter pustki, wybierzmy lampy sufitowe o okrągłym kloszu. Dodadzą one miękkości górnej strefie pomieszczenia sprawiając, że będzie ono przytulne pomimo jego znacznej wysokości.
  • Posiadając sufit katedralny możemy zdecydować się na żyrandol o obszernym kloszu. Będzie on wisiał na tyle wysoko, że wyda nam się on stosunkowo niewielki, nie sprawiając przytłaczającego wrażenia.
  • Szczęśliwi właściciele salonów czy kuchni z pustką powinni rozważyć także modele imitujące żyrandol świecznikowy. Dopasowane do bogato ozdobionych wnętrz nadadzą im iście królewski charakter, umożliwiając urządzanie wystawnych przyjęć, które na długo pozostaną w pamięci zaproszonych osób. 

Dobrym pomysłem na oświetlenie sufitu katedralnego jest również zastosowanie lamp punktowych. Będą one szczególnie pożądane w pomieszczeniach o skomplikowanej zabudowie kartonowo-gipsowej; odpowiednio nakierowane ułatwią wydobycie jej detali, dodatkowo potęgując atrakcyjność tak nietypowego budynku.

Lampy sufitowe na sufit katedralny – jak skutecznie oświetlić wymagające wnętrza?

Lampy sufitowe zawieszone kilka metrów nad ziemią będą estetyczną ozdobą górnej części pomieszczenia. Modele z jedną żarówką dyskretnie rozjaśnią jego mrok, nadając mu nieco romantyczny i tajemniczy charakter. Żyrandole wyposażone w kilka źródeł światła skutecznie doświetlą każdy zakamarek, dodając całemu wnętrzu niemal pałacowego przepychu. Wybierając oświetlenie do pustki nad salonem czy kuchnią nie możemy zaniedbać również niższej części pomieszczenia. Wymaga ona zastosowania odpowiednich lamp, które stworzą spójną aranżację ze zlokalizowanymi wysoko żyrandolami, starannie oświetlając także parter domu.

Aby do wnętrz nie wprowadzić nadmiernego chaosu, na ścianach niższej kondygnacji warto zainstalować kinkiety z tej samej serii, co lampy sufitowe. Dopasowane wzorem i kolorem zapewnią elegancki i harmonijny wygląd każdemu mieszkaniu. Jeśli chcemy zaakcentować różnice pomiędzy dolną częścią pomieszczenia a pustką, nic nie stoi na przeszkodzie, by oświetlić parter kinkietem różniącym się stylem od żyrandola. Ciekawym rozwiązaniem będzie także zastosowanie modeli stojących, które dodadzą wnętrzu przyjemnego klimatu, sprzyjając wypoczynkowi w fotelu z ulubioną książką czy leniwemu wieczorowi spędzonemu na kanapie w towarzystwie serialu telewizyjnego.

Pielęgnacja żyrandola pod sufitem katedralnym, czyli jak ułatwić sobie porządki na wysokościach

Lampy sufitowe nad pustką są zazwyczaj zawieszone w trudno dostępnym miejscu. Ich znaczna wysokość od podłogi może przeszkadzać w bieżącej pielęgnacji, wymagając zachowania szczególnych środków ostrożności. Sięganie z kilkumetrowej drabiny w celu starannego oczyszczania kloszy nie jest w końcu ani przyjemne, ani bezpieczne. Jak zatem sprawić, by żyrandol pod sufitem katedralnym prezentował się estetycznie przez długi czas?

Istotne znaczenie ma dobranie modelu o kolorystyce, na której nie będzie zbyt mocno widać zanieczyszczeń. Sprawdzą się tu lampy sufitowe z przydymionego lub czarnego szkła czy tworzywa. Zachowanie czystości ułatwią wersje z prostym, pionowymi kloszem, na których zminimalizowane zostanie ryzyko osiadania kurzu. Dobrze będzie wybierać również żyrandole o gładkiej budowie, która umożliwi łatwe przetarcie suchą lub zwilżoną ściereczką, znacząco przyspieszając konieczne prace konserwacyjne.

Optymalne oświetlenie pomieszczeń z sufitem katedralnym wymaga nieco zachodu – czy to od właściciela, czy architekta przygotowującego aranżację. Dobór najlepszych lamp sufitowych do pustki powinien być oparty o jej wysokość i rozmiar przestrzeni wymagającej rozjaśnienia. W połączeniu z estetyczną lampą stojącą czy kinkietem, każdy żyrandol zlokalizowany kilka metrów nad podłogą będzie estetycznym i funkcjonalnym elementem dekoracji, przynosząc nam dreszczyk satysfakcji na widok zachwyconych min odwiedzających nas gości.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel