Lampy z barwionego szkła – jak powstają i gdzie można je zastosować?
- Historia szkła na przestrzeni wieków
- Jak pozyskuje się kolorowe szkło?
- Ciekawe modele lamp z barwnego szkła
Wyprodukowane z jasnego szkła, zapewnią maksymalne doświetlenie wnętrza – niezbędne w czasie wypełniania obowiązków i wykonywania prac wymagających precyzji. Lampy z ciemniejszego szkła zaoferują nam natomiast dyskretną poświatę, odpowiednią do zasłużonego relaksu. Jak prezentuje się historia tego materiału, w jaki sposób pozyskiwane jest szkło w zróżnicowanych barwach oraz jakie modele kolorowych lamp warto zastosować w swoim domu lub firmie?
Historia szkła na przestrzeni wieków
Szkło barwione to najstarszy typ tego materiału, którego początki mogą sięgać nawet 4000 r. p.n.e. Prawdopodobnie powstało ono w wyniku prób egipskich i mezopotamskich rzemieślników, którzy pragnęli stworzyć dekoracyjne przedmioty przypominające swą strukturą szlachetne kamienie. Były one wyciskane w specjalnych formach lub rzeźbione na zimno; nie zabrakło także naszyjników z drutów zanurzanych w płynnym szkle. Na przestrzeni lat eksperymentowano, roztapiając piasek zmieszany z popiołem. Efektem takich prób był półprzezroczysty, twardy materiał, którego kolorystyka często uwarunkowana była przypadkowymi domieszkami zanieczyszczeń obecnych w składnikach do produkcji szkła. Starożytny materiał niewiele przypominał ten znany nam współcześnie – cechował się bowiem niskim stopniem transparentności, mało atrakcyjnymi odcieniami oraz niezbyt gładką strukturą. Na szczęście całe wieki doświadczeń sprawiły, że dziś możemy w swoich domach podziwiać prawdziwe szklane arcydzieła, jakimi są nowoczesne modele lamp. Jak powstaje takie oświetlenie w kolorze czerwieni, żółci lub błękitu?
Jak pozyskuje się kolorowe szkło?
Aby szkło do produkcji kloszy w lampach uzyskało pożądaną barwę, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich czynności jeszcze na etapie jego produkcji. Po roztopieniu szklanej masy i doprowadzeniu jej do wymaganej temperatury, dodawane są wybrane związki, od których zależy docelowa kolorystyka szkła. Jakie dodatki sprawiają, że klosze lamp mają tak interesujące odcienie?
- Barwę żółtą uzyskuje się, dodając kadm, siarkę, tytan lub cer.
- Kolor czerwony jest wytwarzany dzięki zawartości miedzi, selenu bądź złota.
- Zielone lampy są przygotowywane z wykorzystaniem żelaza i chromu.
- Klosze w odcieniu niebieskim są pozyskiwane dzięki dodatkowi kobaltu lub miedzi.
- Fioletowe lampy powstają z użyciem selenu i manganu.
- Oświetlenie o czarnej barwie jest tworzone na bazie dużych ilości manganu lub kobaltu.
- Przydymione klosze uzyskują swój odcień dzięki związkowi niklu z żelazem i manganem.
- Popularne białe lampy mogą mieć w sobie dodatek fluorytu, kriolitu, fluorokrzemianu sodu lub mączki kostnej.
Zapewne zauważyliśmy, że czerwone lub czarne lampy potrafią różnić się między sobą także intensywnością koloru. Jest to spowodowane temperaturą i ciśnieniem, w jakich powstają, a także stężeniem barwnika. Dodatkowo – dzięki dodatkowi związków fluoru – możliwe jest stworzenie szkła matowego i nieprzezroczystego.
Ciekawe modele lamp z barwnego szkła
Jeżeli produkcja kolorowego szkła nie ma już przed nami tajemnic, czas zastanowić się, jakie barwne modele możemy wybrać do swojego domu. Lampy z kolorowego szkła mogą przybierać różne formy – kul, walców, stożków czy innych, bardziej fantazyjnych kształtów. Dzięki temu będziemy mogli bez trudu dopasować je do pozostałym elementów wyposażenia, zachowując spójny wygląd całej aranżacji. Ich szklane klosze nie tłumią światła żarówki, a wręcz przeciwnie – rozpraszają je w około, dodając wnętrzu przytulnego i stylowego charakteru. Z tego względu takie kolorowe oświetlenie dobrze sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i salonie czy gabinecie, umożliwiając nam komfortową eksploatację każdego pomieszczenia.
Żyrandole z kolorowego szkła
Żyrandol to niemal obowiązkowy model oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Zamocowany centralnie na suficie, skutecznie rozjaśnia wszystkie zakamarki, zarazem będąc mocno widocznym akcentem dekoracyjnym. W tradycyjnych wnętrzach dobrze będą prezentować się lampy wiszące z białymi kloszami, które są ponadczasowym i uniwersalnym rozwiązaniem do domu i biura. Jeśli lokal jest urządzony w sposób nowoczesny bądź loftowy, warto zastosować w nim żyrandole z przydymionego szkła, które będą prezentować się wyjątkowo elegancko.
Lampy stojące z barwnymi kloszami
Aby uzupełnić działanie żyrandola, możemy sięgnąć po lampy stojące z kolorowego szkła. Modele ze złotawym lub grafitowym kloszem pomogą nam stworzyć ciepłą, a zarazem nieco tajemniczą atmosferę, w której oglądanie horroru lub czytanie kryminału staną się jeszcze bardziej emocjonujące. Jeżeli tęsknimy za dawnymi wieczorami spędzonymi w babcinym pokoju, wybierzmy lampkę stojącą w odcieniu ciepłej zieleni lub bieli, która pomoże nam przenieść się do przeszłości i powspominać minione czasy.
Kinkiety z barwionego szkła
Na ścianie w naszym pokoju lub korytarzu zawiesiliśmy zdjęcia bądź obrazy, które są mało widoczne? Z pomocą kinkietów z kolorowym kloszem podkreślimy je w ciekawy sposób, zarazem nie ryzykując zmęczenia naszego wzroku zbyt mocnym oświetleniem. Lampy ścienne z barwnego szkła możemy umieścić także w pobliżu łóżka, gdzie zapewnią nam one intymną atmosferę w trakcie długich, zimowych wieczorów spędzonych pod ciepłą pościelą.
Lampy z kolorowego szkła to ciekawa propozycja dla osób, które planują zakup nowego oświetlenia, a jednocześnie poszukują odmiany od standardowych modeli dostępnych w sklepach. Dzięki ich wyjątkowej barwie – a nierzadko także i formie – staną się one interesującą ozdobą wnętrza, rozpraszając wokół siebie barwne refleksy światła. Nawet okazałe egzemplarze dzięki swojej budowie będą sprawiać wrażenie wyjątkowo lekkich i eleganckich, nie przytłaczając pomieszczenia i jego użytkowników. Ich odcień współgrający z pozostałym wyposażeniem pomoże także w tworzeniu nastroju, będąc przy tym świadectwem dobrego gustu właścicieli i stylowego charakteru całego mieszkania.