Lniany abażur, szklany klosz czy metalowa obudowa – jak czyścić lampy?
- Przygotowanie do czyszczenia lampy
- Pielęgnacja lampy ze szkła
- Czyszczenie abażurów z materiału
- Mycie metalowych kloszy
- Pielęgnacja lamp z drewnianą konstrukcją
Każda lampa to ważna ozdoba wnętrza – niezależnie od typu pomieszczenia, w jakim się znajduje. Skutecznie doświetla przestrzeń, ułatwiając użytkowanie kuchni, salonu, sypialni czy gabinetu. Tworzy także optymalny klimat, sprzyjając relaksowi, poprawiając koncentrację i zapewniając komfortowe warunki do wypoczynku w gronie rodziny czy przyjaciół. Aby każdy kinkiet czy żyrandol prezentował się estetycznie, a zarazem zapewniał niezbędną ilość światła, wskazane jest jego regularne, prawidłowe czyszczenie. Będzie ono także odpowiedzialne za wydłużoną żywotność lampy, pozwalając przez wiele lat cieszyć się ulubionym elementem aranżacji wnętrza. Zastosowane metody i środki pielęgnujące powinny być zawsze dobrane pod kątem materiału, z jakiego wyprodukowana jest dana lampa. Jak czyścić lampy wyposażone w abażury płócienne lub z innej tkaniny lub szklane klosze i metalu?
Czyszczenie lamp - jak się przygotować?
Bez względu no, czy posiadamy lampy wyposażone w szklane klosze, papierowy abażur czy abażury pergaminowe, zanim zabierzemy się za ich czyszczenie musimy się do tego odpowiednio przygotować. Pamiętajmy, by w miarę możliwości odłączyć lampę z prądu – szczególnie, jeśli do pielęgnacji używamy wilgotnych ściereczek. Jeśli nie możemy odpiąć jej od instalacji elektrycznej, bezwzględnie wskazane jest wyłączenie oświetlenia za pomocą przycisku lub nawet odłączenie prądu w całym mieszkaniu. Dzięki temu czyszczenie lamp przebiegnie bez strat w ludziach, a my będziemy mogli cieszyć się czystą i lśniącą lampą. Pielęgnacji nie powinniśmy także przeprowadzać w momencie, gdy obudowa lub żarówki są gorące. Konieczne będzie wyłączenie światła i odczekanie, aż wszystkie części wystygną.
W trakcie cotygodniowych porządków wskazane będzie przetarcie wilgotną szmatką łatwiej dostępnych, zakurzonych elementów – dzięki temu nie dopuścimy do poważniejszego zabrudzenia lampy. Dodatkowo raz w miesiącu niezbędne jest bardziej dokładne czyszczenie lampy, a więc – staranne umycie i wypolerowanie wszystkich części całego żyrandola, plafonu lub kinkietu . W trakcie takich porządków w miarę możliwości warto zdjąć klosz lub abażur lampy. Pozwoli to na dokładne wyczyszczenie jej wnętrza oraz łatwiejszą pielęgnację zewnętrznej obudowy. Jak usunąć brud z metalowej, szklanej bądź materiałowej osłony?
Jak czyścić lampy ze szkła?
Lampa ze szkła to model oświetlenia chyba najczęściej goszczący w naszych domach. Zapewnia największą ilość niczym nieprzesłoniętego światła, starannie rozjaśniając wnętrza wszystkich pomieszczeń. Przystępując do jej czyszczenia należy zachować maksymalną delikatność. Optymalne efekty pielęgnacji zapewni rozłożenie lampy na części oraz umycie jej szklanych fragmentów pod bieżącą wodą. Jak krok po kroku zadbać o popularną szklaną lampę?
-
Z lampy ściągamy klosz i inne szklane bądź metalowe elementy, które można umyć na mokro.
-
Pozostałą konstrukcję oraz żarówki czyścimy z wyczuciem za pomocą wilgotnej, starannie wyciśniętej ścierki, a następnie wycieramy je do sucha. Aby nadać im intensywny blask, możemy przed suszeniem przetrzeć je wodą z dodatkiem octu.
-
W misce bądź wannie, w której będziemy myć klosze, układamy miękki podkład z pianki lub tkaniny, który uchroni delikatne szkło przed stłuczeniem. Następnie myjemy elementy lampy letnią wodą z delikatnym detergentem np. z odrobiną płynu do mycia naczyń oraz płuczemy je.
-
Teraz należy wytrzeć szklane klosze - do tego celu warto użyć ścierki z mikrofibry, która nie pozostawi smug oraz włókien. Po wysuszeniu możemy zamocować szklane osłony na lampie.
Jak wyczyścić abażur?
Lampa z materiałowym abażurem to niezwykle dekoracyjny model oświetlenia, znajdujący często zastosowanie w ekskluzywnych wnętrzach. Jednocześnie większość materiałowych abażurów jest ona stosunkowo podatna na zabrudzenia, wymagając regularnej pielęgnacji. Abażur z tkaniny dość łatwo absorbuje kurz i tłuszcz, a jego długotrwałe zaniedbanie może doprowadzić do nieodwracalnego poplamienia. Aby temu zapobiec, powinniśmy regularnie czyścić abażury. Dobrym nawykiem powinno stać się cotygodniowe odkurzanie takich osłon za pomocą delikatnego urządzenia sprzątającego. Jeżeli producent lampy dopuszcza taką możliwość, jej materiałowe elementy można także poddać delikatnemu, ręcznemu praniu. Po wysuszeniu abażuru, możemy ponownie zamocować go na umytej wcześniej podstawie.
Czyszczenie lamp z metalowym kloszem
Lampę z metalowym kloszem czyścimy podobnie jak jej odpowiednik ze szkła. Stałe elementy przecieramy wilgotną ściereczką z opcjonalnym dodatkiem octu, a następnie polerujemy do sucha. Części, które można zdjąć, myjemy delikatnie w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Jeżeli lampa jest wykonana z mosiądzu, możemy wyczyścić ją roztworem wody ze spirytusem. W przypadku modeli z kutego żelaza, odpowiednia będzie szmatka nasączona naftą. Wersjom patynowanym przywrócimy dawną świetność przecierając je połówką cytryny. Klosze chromowane należy zawsze czyścić miękką ściereczką pozbawioną szwów i innych ostrych fragmentów – są one łatwo podatne za zarysowania, które będą wyglądać wyjątkowo nieestetycznie.
Pielęgnacja lamp z drewnianą konstrukcją
Niektóre modele lamp są oparte o konstrukcję wykonaną z klejonego bądź litego drewna. Wymagają one delikatnej pielęgnacji, która nie uszkodzi tego wrażliwego materiału. Należy unikać moczenia drewnianych elementów, a do ich czyszczenia używać wilgotnej, starannie wyciśniętej ściereczki. Wskazane jest także ich szybkie wytarcie po umyciu, które zapobiegnie odkształceniu się fragmentów z drewna. Wodę używaną do mycia warto wzbogacić sokiem z cytryny, w proporcji pół litra wody i sok wyciśnięty z jednego owocu. Możliwe jest także nałożenie na drewno warstwy wosku, którą następnie dokładnie wypolerujemy. Przywróci to lampie piękny wygląd i blask sprawiając, że znów będzie wyglądać jak nowa.
Lampa to element wyposażenia wnętrz, który wymaga starannej, a zarazem delikatnej pielęgnacji. Regularnie czyszczona, przez długi czas zachowa estetyczny wygląd i optymalną funkcjonalność. Przystępując do mycia lamp każdorazowo pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy oraz stosowaniu środków i narzędzi dopasowanych do właściwości każdego materiału. Dzięki temu nie zniszczymy wrażliwej konstrukcji żyrandola czy kinkietu, a zarazem bez trudu przywrócimy mu dawny połysk i elegancki wygląd.