Masz w swoim domu rośliny? Zadbaj o ich odpowiednie oświetlenie

10 sierpnia 2021
Masz w swoim domu rośliny? Zadbaj o ich odpowiednie oświetlenie

Posiadając różnorodne kwiaty w domu, możemy doświetlać je za pomocą specjalistycznych lamp, poprawiających ich wzrost i kondycję. Warto także zdecydować się na wyeksponowanie donic z roślinnością używając kinkietów, lampek stojących czy sufitowych. Na jakie źródła światła warto się zdecydować, chcąc pokreślić atrakcyjny wygląd domowych kwiatów?

Wpływ oświetlenia na rośliny

Każda roślina potrzebuje światła do fotosyntezy. O ile w cieplejszym sezonie jest ono naturalnie dostarczane przez promienie słoneczne, tak zimą wiele kwiatów cierpi z powodu jego niedoborów. Poszczególne gatunki mogą posiadać odmienne wymagania świetlne. Niektóre – między innymi difenbachia czy monstera – będą dobrze rosnąć nawet w ciemniejszym kącie pomieszczenia. Inne, takie jak gwiazda betlejemska czy epipremnum złociste, do optymalnego rozwoju wymagają światła o natężeniu sięgającym nawet kilkudziesięciu tysięcy luksów. Z tego względu pewne okazy zimą powinniśmy doświetlać sztucznie. Przez cały rok możemy natomiast podkreślać ich urodę, używając do tego celu domowych lamp. Jakie oświetlenie warto posiadać w domu udekorowanym żywymi roślinami?

Specjalistyczne lampy do roślin

Jeżeli w swoim mieszkaniu hodujemy wyjątkowo wymagające gatunki roślin, powinniśmy zainteresować się profesjonalnymi lampami ogrodniczymi. Oświetlenie w kolorze czerwonym i niebieskim zoptymalizuje produkcję chlorofilu w kwiatach, poprawiając ich ogólną kondycję i wygląd. Światło czerwone będzie odpowiednie dla roślin o ozdobnych kwiatach, pobudzając je do kwitnienia oraz przedłużając je. Lampa niebieska natomiast przyda nam się w celu poprawy grubości liści, zahamowania wydłużania ich pędów oraz wsparcia rozkwitu. Prócz tych dwóch najważniejszych barw, rośliny potrzebują także pełnego widma świetlnego. Uzyskamy je z żarówek LED o mocy 6500K. Jeśli zależy nam na pobudzeniu wzrostu kwiatów, weźmy pod uwagę montaż takiej żarówki w posiadanej w domu lampie. Takie źródło światła o podwyższonych parametrach będzie pasować do większości modeli kinkietów czy lamp stojących, nie emitując nienaturalnego koloru, a zarazem gwarantując optymalne efekty doświetlania roślin. Pozwoli ono pogodzić nasze codzienne potrzeby związane z eksploatacją wnętrza ze specyficznymi wymaganiami domowych kwiatów.

Lampy eksponujące rośliny domowe

Naturalne rośliny potrafią być wspaniałą ozdobą każdego mieszkania. Zarówno mniejsze kwiatki umieszczone na parapecie i blacie komody, jak i bardziej okazałe egzemplarze stojące na podłodze, dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru i ułatwiają codzienne obcowanie z przyrodą. Aby jeszcze bardziej podkreślić ich atrakcyjny wygląd, warto w ciekawy sposób je podświetlić. Jakie lampy będą odpowiednie do tego celu?

  • Donice z kwiatami ułożone na parapecie bądź meblach warto oświetlić umieszczoną obok nich lampką stojącą. Sprawdzi się tutaj zarówno wersja o kloszu skierowanym ku dołowi, rzucająca światło na roślinę od góry, jak i model z przejrzystą obudową, zapewniający rozproszoną poświatę w najbliższym otoczeniu.
  • Jeżeli lubimy kwietniki wiszące z sufitu, możemy zamocować je w niedalekim sąsiedztwie żyrandola. Powinny one znaleźć się na wysokości jego kloszy lub nieco poniżej – tak, by światło lampy skutecznie rozjaśniało liście rośliny.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie łączące w sobie funkcję donicy. Taki produkt 2w1 świetnie sprawdzi się na biurku czy stole do pracy. Nie zajmie wiele miejsca, zapewni niezbędną ilość światła do wykonywanych czynności, a zarazem doskonale podkreśli piękno rośliny umieszczonej w jego obudowie.
  • Coraz więcej osób decyduje się także na montaż żywej zielonej ściany w swoim mieszkaniu. Jeżeli i my planujemy jej wykonanie, umieśćmy ją w sąsiedztwie kinkietu. Światło padające z góry uwypukli wyjątkowy charakter tej ozdoby, kładąc akcent na jej kolorystykę i fantazyjny kształt.

Jak długo świecić lampy nad kwiatami?

Późną jesienią i zimą doświetlanie roślin powinno trwać nawet 8-10 godzin każdej doby. Im większa jest posiadana odmiana, tym dalej od niej powinniśmy umieścić lampę. Niewielkie, pojedyncze kwiatki połóżmy w odległości około 20 cm od źródła światła, bardziej okazałe w oddaleniu 80-200 cm. Zalecane jest ustawienie kąta padania promieni od góry i pod skosem – wtedy do liści będzie docierało najwięcej światła. Jeżeli jednak nie hodujemy wyjątkowo wymagających gatunków roślin, wszystkim innym kwiatom powinno wystarczyć naturalne światło słoneczne oraz sztuczne, z jakiego korzystamy każdego dnia.

Oświetlenie ogrodu zimowego

Miłośnicy roślinności będący jednocześnie właścicielami domów z obszernymi tarasami, niekiedy decydują się na stworzenie ogrodu zimowego. To zamknięta przeszkleniami przestrzeń przylegająca do budynku, w której można wykreować naturalny, zielony zakątek – idealnie nadający się do wypoczynku. Wbrew jego nieco mylącej nazwie, można z niego korzystać przez okrągły rok – zarówno w cieplejszym, jak i chłodniejszym sezonie. Aby pobyt w nim był komfortowy, a ilość światła dostarczanego roślinom – wystarczająca, wskazane jest jego staranne oświetlenie. W nowoczesnych i minimalistycznych ogrodach zimowych sprawdzą się proste lampy sufitowe o chłodniejszej barwie, uzupełnione o boczne kinkiety podkreślające dekoracyjny charakter kwiatów. W rustykalnej oranżerii dobrze będą prezentować się drewniane żyrandole i modele przypominające romantyczne latarenki. W klasycznym zimowym ogrodzie możemy natomiast zastosować lampy sufitowe i stojące o bogato zdobionych abażurach lub kloszach w odcieniu beżu, brązu czy zieleni, które będą dobrze komponować się z otaczającą je roślinnością.

Jak mawiał francuski poeta Paul Claudel, „Życie kwiata jest krótkie, ale radość, którą daje w ciągu minuty, jest jedną z tych rzeczy, które nie mają początku ani końca.” Abyśmy i my mogli czerpać podobną satysfakcję z uprawy domowych roślin, zadbajmy o ich optymalne oświetlenie. Zarówno specjalistyczne lampy ogrodnicze, jak i tradycyjne domowe żyrandole czy kinkiety pozwolą nam podkreślić wyjątkowy charakter kwiatów oraz cieszyć się ich wyglądem przez cały rok.

Sprawdź następny artykuł:

Jak prawidłowo dobrać żarówkę do lampy?