Masz w swoim domu rośliny? Zadbaj o ich odpowiednie oświetlenie
- Wpływ oświetlenia na rośliny
- Specjalistyczne lampy do roślin
- Lampy eksponujące rośliny domowe
- Jak długo świecić lampy nad kwiatami?
- Oświetlenie ogrodu zimowego
Posiadając różnorodne kwiaty w domu, możemy doświetlać je za pomocą specjalistycznych lamp, poprawiających ich wzrost i kondycję. Warto także zdecydować się na wyeksponowanie donic z roślinnością używając kinkietów, lampek stojących czy sufitowych. Na jakie źródła światła warto się zdecydować, chcąc pokreślić atrakcyjny wygląd domowych kwiatów?
Oświetlenie do roślin - jaki ma wpływ na rośliny
Każda roślina potrzebuje światła do fotosyntezy. O ile w cieplejszym sezonie jest ono naturalnie dostarczane przez promienie słoneczne, tak zimą wiele kwiatów cierpi z powodu jego niedoborów. Poszczególne gatunki mogą posiadać odmienne wymagania świetlne. Do ich określenia przyda się wiedza na temat uprawy roślin konkretnych gatunków roślin, bo to pozwoli zaplanować nie tylko ich optymalne ustawienie w pomieszczeniu, lecz również ilość światła, która powinna do nich docierać. Niektóre gatunki roślin, między innymi difenbachia czy monstera, będą dobrze rosnąć nawet w ciemniejszym kącie pomieszczenia. Inne, takie jak gwiazda betlejemska czy epipremnum złociste, do optymalnego rozwoju wymagają światła o natężeniu sięgającym nawet kilkudziesięciu tysięcy luksów. Z tego względu pewne okazy zimą powinniśmy doświetlać sztucznie. Przez cały rok możemy natomiast podkreślać ich urodę, używając do tego celu domowych lamp. Jakie oświetlenie warto posiadać w domu udekorowanym żywymi roślinami?
Doświetlanie roślin - specjalistyczne lampy do roślin
Jeżeli w swoim mieszkaniu hodujemy wyjątkowo wymagające gatunki roślin doniczkowych, powinniśmy zainteresować się profesjonalnymi lampami ogrodniczymi. Emitują one światło niebieskie lub czerwone, które zoptymalizuje produkcję chlorofilu w kwiatach, poprawiając ich ogólną kondycję i wygląd. Światło czerwone będzie odpowiednie dla roślin o ozdobnych kwiatach, pobudzając je do kwitnienia oraz przedłużając je. Światło niebieskie natomiast przyda nam się w celu poprawy grubości liści, zahamowania wydłużania ich pędów oraz wsparcia rozkwitu. Prócz tych dwóch najważniejszych barw, rośliny potrzebują także pełnego widma świetlnego, które można uzyskać stosując lampy led, najlepiej wyposażone w żarówki LED o temperaturze barwowej 6500K. Jeśli zależy nam na pobudzeniu wzrostu kwiatów, weźmy pod uwagę montaż takiej żarówki w posiadanej w domu lampie. Takie źródło światła o podwyższonych parametrach będzie pasować do większości modeli kinkietów czy lamp stojących, nie emitując nienaturalnego koloru, a zarazem gwarantując optymalne efekty doświetlenia roślin. Pozwoli ono pogodzić nasze codzienne potrzeby związane z eksploatacją wnętrza ze specyficznymi wymaganiami domowych kwiatów.
Lampy eksponujące rośliny domowe
Naturalne rośliny potrafią być wspaniałą ozdobą każdego mieszkania. Zarówno mniejsze kwiatki umieszczone na parapecie i blacie komody, jak i bardziej okazałe egzemplarze stojące na podłodze, dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru i ułatwiają codzienne obcowanie z przyrodą. Aby jeszcze bardziej podkreślić ich atrakcyjny wygląd, warto w ciekawy sposób je podświetlić. Jakie lampy będą odpowiednie do tego celu?
-
Rośliny doniczkowe ułożone na parapecie bądź meblach warto oświetlić umieszczoną obok nich lampką stojącą. Sprawdzi się tutaj zarówno wersja o kloszu skierowanym ku dołowi, rzucająca światło na roślinę od góry, jak i model z przejrzystą obudową, zapewniający rozproszoną poświatę w najbliższym otoczeniu.
-
Jeżeli lubimy kwietniki wiszące z sufitu, możemy zamocować je w niedalekim sąsiedztwie żyrandola. Powinny one znaleźć się na wysokości jego kloszy lub nieco poniżej – tak, by światło lampy skutecznie rozjaśniało liście rośliny.
-
Ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie łączące w sobie funkcję donicy. Taki produkt 2w1 świetnie sprawdzi się na biurku czy stole do pracy. Nie zajmie wiele miejsca, zapewni niezbędną ilość światła do wykonywanych czynności, a zarazem doskonale podkreśli piękno rośliny umieszczonej w jego obudowie.
-
Coraz więcej osób decyduje się także na montaż żywej zielonej ściany w swoim mieszkaniu. Jeżeli i my planujemy jej wykonanie, umieśćmy ją w sąsiedztwie kinkietu. Światło padające z góry uwypukli wyjątkowy charakter tej ozdoby, kładąc akcent na jej kolorystykę i fantazyjny kształt.
Jak długo świecić lampy nad kwiatami?
Jak wiadomo rośliny doniczkowe najlepiej rosną mając dostęp do światła słonecznego. Jesienią i zimą naturalnego światła w naszym klimacie nie jest zbyt wiele, dlatego konieczne jest sztuczne światło, które będzie można wykorzystać do doświetlania roślin. Późną jesienią i zimą doświetlanie roślin powinno trwać nawet 8-10 godzin każdej doby. Im większa jest posiadana odmiana, tym dalej od niej powinniśmy umieścić lampę. Niewielkie, pojedyncze kwiatki połóżmy w odległości około 20 cm od źródła światła, bardziej okazałe w oddaleniu 80-200 cm. Zalecane jest ustawienie kąta padania promieni od góry i pod skosem, podobnie jak pada kąt światła słonecznego. Wtedy do liści będzie docierało najwięcej światła. Jeżeli jednak nie hodujemy wyjątkowo wymagających gatunków roślin, wszystkim innym kwiatom powinno wystarczyć naturalne światło słoneczne, a jako uzupełnienie światła naturalnego wystarczy światło sztuczne, z jakiego korzystamy każdego dnia.
Oświetlenie ogrodu zimowego
Miłośnicy roślinności będący jednocześnie właścicielami domów z obszernymi tarasami, niekiedy decydują się na stworzenie ogrodu zimowego. To zamknięta przeszkleniami przestrzeń przylegająca do budynku, w której można wykreować naturalny, zielony zakątek – idealnie nadający się do wypoczynku. Wbrew jego nieco mylącej nazwie, można z niego korzystać przez okrągły rok – zarówno w cieplejszym, jak i chłodniejszym sezonie. Aby pobyt w nim był komfortowy, a ilość światła dostarczanego roślinom – wystarczająca, wskazane jest jego staranne oświetlenie. Będzie ono pełniło zarówno rolę ozdoby i oświetlenia podczas korzystania z ogrodu zimowego, jak również przyda się do doświetlenia roślin doniczkowych, które się w nim znadjują.
W nowoczesnych i minimalistycznych ogrodach zimowych sprawdzą się proste lampy sufitowe o chłodniejszej barwie, uzupełnione o boczne kinkiety podkreślające dekoracyjny charakter kwiatów. W rustykalnej oranżerii dobrze będą prezentować się drewniane żyrandole i modele przypominające romantyczne latarenki. W klasycznym zimowym ogrodzie możemy natomiast zastosować lampy sufitowe i stojące o bogato zdobionych abażurach lub kloszach w odcieniu beżu, brązu czy zieleni, które będą dobrze komponować się z otaczającą je roślinnością.
Jak mawiał francuski poeta Paul Claudel, „Życie kwiatu jest krótkie, ale radość, którą daje w ciągu minuty, jest jedną z tych rzeczy, które nie mają początku ani końca.” Abyśmy i my mogli czerpać podobną satysfakcję z uprawy roślin doniczkowych, zadbajmy o ich optymalne oświetlenie. Zarówno specjalistyczne lampy ogrodnicze, jak i tradycyjne domowe żyrandole czy kinkiety pozwolą nam podkreślić wyjątkowy charakter kwiatów oraz cieszyć się ich wyglądem przez cały rok.