Minimalizm a plafony
- Plafony tylko do salonu? Nic podobnego!
- Sufitowy plafon kryształowy i plafon z czujnikiem ruchu?
- Okrągłe plafony do domu
- Plafony LED
Znane powiedzenie mówi, że małe jest piękne. Nie rozwijając szerzej tego wątku w domyślnym kierunku uznajmy, że nie wszyscy się z tym zgadzają. Tym nie mniej, fakt jest taki, że ostatnie lata (a może to trzeba liczyć już w dekadach?), przyniosły zachwyt nad minimalizmem. Ów zachwyt jest widoczny w wielu dziedzinach życia. Wystrój wnętrz z oświetleniem opartym na plafonach, listwach i reflektorach to tylko jedna z nich (plafony i reflektory wdarły się przebojem do naszych domów i wszystko wskazuje na to, że zagoszczą w nich na dłużej). Minimalizm jest też obecny na przykład w sztuce. Jedna, postawiona na środku płótna czerwona kropka może dziś zachwycić świat równie mocno, jak onegdaj „Bitwa pod Grunwaldem” Matejki. Dwa, skrzyżowane, wbite w deskę widelce mogą zaskoczyć przekazem publiczność tak samo, jak rosyjski balet na wrotkach. Pojedynczy bit może zyskać przewagę nad orkiestrą symfoniczną. Oszczędność i minimalizm to też styl życia. Dla przykładu na Zachodzie Europy coraz więcej osób rezygnuje z latania paliwożernymi samolotami i przesiada się do pociągów. Kobiety testują nowe, ekologiczne formy makijażu albo rezygnują z niego w ogóle. Zakup nowych ubrań to dla wyznawców ekologicznego minimalizmu świętokradztwo. Modny jest recykling i upcykling. Minimalistyczne trendy są widoczne także w gastronomii. Minimalizm jest dziś w natarciu, choć trzeba przyznać, że przeciwnik, czyli przepych, konsumpcjonizm, a nawet rozpasanie, trzymają się nadal mocno.
Wróćmy jednak do oświetlenia, bo ono nas tutaj najbardziej interesuje. Jeśli kochacie minimalizm to spodoba się wam zapewne nowoczesny wystrój wnętrz. Minimalizm rzucił nowe światło na oświetlenie - kocha plafony i ich oszczędną formę. Dlatego w cenie (nie zawsze najwyższej) są oszczędne lampy, na przykład takie, które mają ledowe źródła światła. W niniejszym tekście powiemy kilka zdań o minimalistycznych plafonach.
Plafony tylko do salonu? Nic podobnego!
Plafony idą szeroką ławą. Chętnie wykorzystywane w domach, w biurach, sklepach, kawiarniach, restauracjach, budynkach użyteczności publicznej, słowem, wszędzie tam, gdzie zależy nam na nowoczesnym stylu i elegancji. Bo plafony to właśnie dwa w jednym – nowoczesność i elegancja. W czym przejawia się nowoczesność? Przede wszystkim chodzi o formę i kształt. Plafon to lampa, która nie zajmie dużo miejsca, bo przylega bezpośrednio do sufitu lub do ściany, bo i na ścianach z powodzeniem są montowane plafony. To dlatego, właśnie z uwagi na oszczędność miejsca, plafony, zanim wdarły się przebojem do salonów, montowano wcześniej głownie w pomieszczeniach gospodarczych, łazienkach i na korytarzach. W tych pomieszczeniach każdy centymetr był - i w większości mieszkań nadal jest - na wagę złota i plafony nie zajmowały cennej przestrzeni. Wraz z modą na nowoczesne, industrialne, minimalistyczne wnętrza plafony weszły do salonów i sypialni.
Szczególnie dużą popularnością cieszą się plafony kwadratowe. Lampy te sprawdzą się we wnętrzu stonowanym wizualnie. Kwadrat to idealna figura geometryczna, a nowoczesne wnętrza kochają idealne figury i proste reguły. Proste linie, harmonia i geometria – to mocna podbudowa nowoczesnego, minimalistycznego stylu. Dlategojeśli chcemy postawić na konkretny, spójny przekaz, to wybierzmy plafony kwadratowe. Mogą one być różnej wielkości – te małe sprawdzą się głównie tam, gdzie niezbędna jest dyskrecja, a na plan pierwszy wysuwane są inne elementy wystroju wnętrza. Jeśli chcemy skierować uwagę widza na lampy nie wahajmy się – instalujmy większe plafony. Na pewno będą mocnym akcentem w naszym wnętrzu.
Sufitowy plafon kryształowy i plafon z czujnikiem ruchu?
Myliłbym się jednak ten zwolennik Bizancjum, który stwierdziłby, że te lampy poprzez swoją oszczędną formę są nudne. Plafony, pomimo swojego minimalistycznego kształtu, przybierają różne formy. Rynek oferuje nam nie tylko plafony kwadratowe, ale i prostokątne, trójkątne, owalne i w innych geometrycznych kształtach. Co ciekawe lampy te mogą też przypominać skrzydła ptaka, fragmenty rośliny, przedmioty codziennego użytku, obiekty latające lub ciała niebieskie. Mogą być obsypane kryształkami lub wzbogacone dziecięcymi rysunkami. Plafony wykonywane są z różnych materiałów - z tworzyw sztucznych, ze szkła, metalu, ceramiki, a nawet z drewna. Wybór jest naprawdę wielki. Plafony wyszły nawet z domów i z powodzeniem instalowane są na zewnętrz budynków. Wykorzystywane są jako oświetlenie zewnętrzne. Część z nich posiada wbudowane czujniki ruchu. Są więc nie tylko dyskretne i efektywne, ale zapewniają bezpieczeństwo. Chodzi zarówno o bezpieczne przemieszczanie się po posesji, jak i o oświetlenie niechcianego gościa.
Okrągłe plafony do domu
Na kilka osobnych zdań zasługują plafony okrągłe. To bardzo popularna grupa lamp. Ta popularność nie jest przypadkowa. I tu znaczenie ma geometria. Koło to figura miła dla oka, przyjazna w odbiorze, idealna, zamknięta. Wizerunek koła działa na nas kojąco i odprężająco. Daje poczucie spełnienia. No, może z tym spełnieniem trochę przesadzamy, ale pewne jest jedno - okrągły plafon sprawdzi się równie dobrze, jak plafon kwadratowy czy prostokątny.
Ostatecznie, nieprzekonanym do minimalizmu, mówimy zaś: jeśli macie opory przed ścisłą matematyką i geometrią, to w ofercie rynkowej znajdziecie też plafony w stylu retro. To coś dla humanistów z zamiłowaniem do wizualnego porządku. W każdym razie wszystkie lampy, które chcą zasługiwać na miano plafonu powinno łączyć jedno: nie mogą zajmować zbyt dużo miejsca i powinny przylegać bezpośrednio do ściany lub sufitu.
Plafony LED
Jeśli chodzi o minimalizm, to plafony mają jeszcze jedną przewagę: oszczędność pieniędzy i dbałość o środowisko. Te nowoczesne lampy korzystają zazwyczaj z technologii LED. A żarówki ledowe są doskonałym źródłem światła. LED-y są bardzo żywotne (średnia żywotność LED-owych żarówek wynosi od 20 000 do 50 000 godzin) i bardzo oszczędne (oszczędność będzie widoczna zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystujemy wiele źródeł światła). Na instalacji tych lamp zyskają i nasz portfel i nasze środowisko. To więcej niż pewne.
Krótko mówiąc, małe jest piękne, ale jeszcze piękniejsze jest małe, oszczędne w formie i na polu finansowym. Powiedzmy to wprost: kochamy te lampy. Oczywiście miłością czysto plafoniczną.