Odkryj kinkiety na wysięgniku
Kinkiet - kto za nim stoi?
Odkrywając piękno i funkcjonalność kinkietów warto sięgnąć po kilka historycznych ciekawostek, by dowiedzieć się kto i dlaczego wpadł na pomysł lamp ściennych. Nazwa kinkiet pochodzi od nazwiska paryskiego aptekarza Antoine'a Quinqueta, który w XVIII wieku udoskonalił model lampy olejowej i lampy morskiej. Quintet wyposażył lampę w boczny zbiornik paliwa i stojak tworząc tym samym bardzo innowacyjny jak na swoje czasy model lampy, która mogła pełnić funkcję lampy ściennej.
Dla publiczności kinkiety swoją wielką miały w maju 1784 roku w teatrze, gdzie użyto je podczas wystawiania cenionej sztuki “Wesele Figara”. Tuż po premierze kinkiety zaczęły pojawiać się także w paryskich hotelach, kawiarniach i restauracjach, aby dodać wnętrzom szyku i elegancji. Chwilę później doceniono także praktyczne walory, które oferowały kinkiety - wykorzystywano je w pomieszczeniach o niskich stropach i w wąskich korytarzach.
Kinkiety na wysięgniku - estetyka i funkcjonalność
Współczesne kinkiety to ogrom możliwości. Ich zadaniem jest wtopienie się w nasze wnętrze, budowanie nastroju i podkreślenie światłem wybranych elementów pomieszczenia. Jeśli chcemy zwrócić uwagę na wiszące na ściane obrazy, czy bliskie naszemu sercu zdjęcia, kinkiet na wysięgniku nie ma sobie równych. Kinkiety na wysięgniku wystarczy zawiesić nad obrazami, czy zdjęciami, lecz należy pamiętać, że dla ich optymalnego oświetlenia ważny jest kąt padania światła. Podstawowa zasada głosi, że powinien on wynosić 30 stopni, przy którym udaje się zredukować odbłyski. Aby jak najlepiej wyeksponować kolor zdjęć, czy obrazów, warto postawić na żarówki LED - pozwolą na otrzymanie odpowiedniego natężenia i temperatury barwowej.
Forma lamp na wysięgniku zostanie doceniona przez właścicieli mieszkań w rozmaitych stylach. We wnętrzach industrialnych i loftowych najlepiej sprawdzą się modele w stylu minimalistycznym - z chromowanymi detalami, czarne lub białe. Te z dodatkiem drewna świetnie wpiszą się w tematykę skandynawską, a modele z abażurem będą rozwiązaniem dla wielbicieli klasycznych wnętrz. Pomimo tego, że lampy na wysięgniku przyjmują rozmaite formy, to przede wszystkim ich funkcjonalność ma największe znaczenie.
Lampy ścienne na wysięgniku zostaną szczególnie docenione przez miłośników wieczornego czytania książki w łóżku lub w fotelu. Pozwalają one na dokładne oświetlenie czytanej książki niezależnie od pozycji w jakiej się relaksujemy. Ponadto, możemy precyzyjne skierować źródło światła nad czytaną książkę bez jednoczesnego przeszkadzania drugiej osobie, która śpi obok nas.
Kinkiety na wysięgniku to także znakomita propozycja do pokoju młodzieżowego, czyli jednego pomieszczenia, które w zależności od pory dnia musi przyjąć wiele ról. Ze względu na zastosowanie wygodnego mechanizmu ruchomego ramienia, możemy zmieniać kierunek światła i mocniej oświetlać konkretny element wystroju wnętrza lub miejsca pracy, przy jednoczesnym oszczędzaniu przestrzeni, której w pokoju nastolatka często brakuje. Ten rodzaj lampy to doskonałe rozwiązanie do domowego biura, ale też dla miłośników aktywności plastycznych, czy modelarskich - manewrowanie źródłem światła oraz kątem jego padania, pozwoli dojrzeć każdy szczegół naszej pracy.
Funkcjonalność kinkietów na wysięgników jest nieoceniona nie tylko w pomieszczeniach wypoczynkowych - to także niezbędne oświetlenie łazienkowe. Regulowane źródło oświetlenia to coś, co docenią szczególnie panie podczas wykonywania makijażu. Skorzystają z niego także panowie podczas golenia. Współczesne łazienki to minimalistyczne pomieszczenia w neutralnych kolorach, dlatego do tego wnętrza polecamy kinkiet biały na wysięgniku, lub kinkiet czarny na wysięgniku.
Zastosowanie kinkietów na wysięgniku we wnętrzach to zabieg, który przede wszystkim doda praktyczności - sprawi, że nasza przestrzeń będzie bardziej przemyślana i będzie mogła sprawniej odpowiadać na nasze potrzeby