Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oprawy sufitowe halogenowe i LED - zielone-światlo

2019-11-19
Oprawy sufitowe halogenowe i LED - zielone-światlo
  1. Ekologiczne podejście przy zakupach oświetlania
  2. LED – nie tylko oszczędny
  3. Halogeny czy halogeny LED?
  4. Oprawy sufitowe – oprawy halogenowe i oprawy LED
  5. Oprawy sufitowe led i halogeny sufitowe

Ekologia i dbałość o środowisko są coraz modniejsze. I bardzo dobrze, choć na pewno nie wszyscy podzielają w równym stopniu troskę o stan środowiska. Są i tacy, którzy gardzą ową troską ostentacyjnie. Pół biedy, jeśli tylko werbalnie i w piśmie, gorzej, gdy swoją niechęć do ekologii prezentują w czynach. Wtedy to prawdziwi szkodnicy-drukarze. A tak niewiele potrzeba, aby zadbać o zielone otoczenie. Czasami wystarczy chociażby tylko dobrze przemyśleć zakup towaru. Na przykład zakup tej, czy innej lampy LED. Niemal w każdym tekście namawiamy czytelników i jednocześnie klientów do tego, aby swoją uwagę kierowali w kierunku lamp i żarówek LED. LED-y montowane są w każdym rodzaju lamp. Na rynkowym topie są jeszcze żarówki halogenowe. Żarówki żarowe odchodzą powoli i nie bez powodu do lamusa. W niniejszym tekście powiemy o halogenach i żarówkach ledowych. Te dwa rodzaje żarówek są czasem mylone i też zamiennie nazywane. Wyjaśnimy różnice krok po kroku. Świat lamp nie ma przed nami i nie będzie miał przed wami żadnych tajemnic. Rozjaśnimy temat.

Ekologiczne podejście przy zakupach oświetlania

Bycie ekologicznym, to bycie oszczędnym. Dla siebie i dla środowiska. Mieszkańcy Europy oszczędzają w różny sposób: przesiadając się z paliwożernych samolotów do pociągów, unikając kupowania wycieczek majestatycznymi statkami (żegluga, to jeden z największych trucicieli), kupując mniej towarów (recykling i upcykling), czy zużywając mniej wody. Niektórzy przesiadają się do nowocześniejszych, mniej trujących samochodów, na przykład elektrycznych, choć w przypadku elektryków trwa dyskusja o ich rzeczywistym wpływie na środowisko (produkcja wielkich baterii też powoduje zanieczyszczenie środowiska). Wątpliwości nie ma, a przynajmniej nie powinno być, przy wyborze ekologicznego oświetlenia. A takim oświetleniem są na pewno LED-y.

oprawa sufitowa lagosoprawa sufitowa lagos czarnaoczka sufitowe wpuszczane oczka sufitowe regulowane czarne

LED – nie tylko oszczędny

LED to światło dla wymagających, dla tych którzy cenią efekt i oszczędność. I swój czas, bo żarówki ledowe są bardzo żywotne. Średnia żywotność LED-owych żarówek wynosi od 20 000 do 50 000 godzin. Jeśli chodzi o żywotność to nie ma najmniejszej wątpliwości - diody LED wiodą tu prym. To niedoścignione mistrzynie w swoim fachu. Ma na to wpływ budowa żarówki LED. Skrót LED pochodzi od angielskich słów „Lighting Emitting Diode”, co oznacza „diodę elektroluminescencyjną”. Brzmi fachowo, więc nie wdając się w szczegóły powiemy tylko, że dioda świecąca LED jest elementem półprzewodnikowym, a jej działanie opiera się na zjawisku fizycznym zwanym elektroluminescencją. Trochę to skomplikowane, więc chyba na tym opisie poprzestaniemy. W każdym razie oczka LED są bardzo oszczędnym źródłem światła. Konsumują tyle energii, co kot napłakał. Powyższe dostrzeżmy głownie wtedy, gdy zamontujemy wiele LED-ów. Nasz portfel może zacząć się cieszyć.

Halogeny czy halogeny LED?

Halogeny to nie lampa LED, bo inna jest budowa i sposób działania żarówki. Nie ma więc czegoś takiego, jak lampy halogenowe LED, choć bardzo często ludzie posługują się takim nazewnictwem. Może być bowiem albo halogen, albo LED. Te dwa rodzaje oświetlenia są mylone i nazywane zamiennie, bo oba łączą dwie rzeczy: jedne i drugie żarówki są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i – z uwagi na ten fakt – często wykorzystywane jako oczka sufitowe.

Halogen to żarówka z żarnikiem wolframowym, wypełniona gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu, czyli fluorowca, np. jodu. Halogen jest więc po prostu innym rodzajem oświetlenia, niż LED, co nie znaczy, że dramatycznie gorszym. Nie ma wątpliwości, że halogeny równie dobrze zdadzą oświetleniowy egzamin, jak LED-y. Jest jednak jedno małe „ale”. Pracują niestety krócej. Żarówka halogenowa będzie dla nas świecić przez około 2000 godzin. Różnicę więc widać na pierwszy rzut oka.

Oprawy sufitowe – oprawy halogenowe i oprawy LED

Zanim przejdziemy do opraw sufitowych jeszcze dwa zdania na temat innych rodzajów oświetlenia, aby uzupełnić obraz i dokończyć temat żarówek. Wspomnijmy przede wszystkim żarówkę żarową, choć budowę tradycyjnej żarówki zna każdy z nas. Tego źródła światła nie możemy nazwać wydajnym, ponieważ potrzebuje bardzo dużo energii, a w postaci światła oddaje jej tylko niewielką część (od 2 % do 5%). Większość energii elektrycznej uwalniana jest w postaci ciepła. Żarówka żarowa jest jednak coraz częściej wykorzystywana jako ozdobne źródło światła. Wspomnieliśmy na wstępie o ekologii i oszczędzaniu, więc absolutnie nie możemy zapomnieć też o świetlówce energooszczędnej, zwanej także świetlówką kompaktową lub kompaktową lampą fluorescencyjną. W porównaniu do tradycyjnych żarówek żarowych świetlówki potrzebują pięciokrotnie mniejszej mocy, aby uzyskać ten sam efekt świetlny. Szacuje się, że ich żywotność mieści się w zakresie od 6000 do 15000 godzin. To tyle najważniejszych informacji o źródłach oświetlenia. I teraz kilka zdań o oprawach.

Oprawy sufitowe led i halogeny sufitowe

Oczka sufitowe posiadają dwie podstawowe zalety – zajmują niewiele miejsca i mają najczęściej minimalistyczną, prostą, regularną formę. To sprawia, że oprawy halogenowe sufitowe i oczka led sufitowe stosowane są najczęściej w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Pomijając rodzaj źródła światła (LED lub halogen) możemy wyróżnić dwa rodzaje opraw – oprawy podtynkowe i oprawy natynkowe. Nazewnictwo podpowiada rzecz jasna, jaki jest sposób montażu. Oprawy natynkowe są dużo łatwiejsze w montażu (oczywiście jeśli mamy zamontowaną wcześniej instalację elektryczną). Oprawy podtynkowe stosowane są wszędzie tam, gdzie znajdują się podwieszane sufity.

W każdym razie, oba rodzaje opraw, zarówno oczka podtynkowe, jak i oprawki natynkowe, LED, czy halogenowe, z dumą wkroczyły na salony. Nie może się bez nich obejść żadne loftowe wnętrze. Po oczka sufitowe szklane sięgają również chętnie osoby, które urządzają swoje wnętrza w stylu glamour czy nowojorskim.

Co zatem wybrać? Oczka sufitowe LED, czy halogeny sufitowe? Kwestia gustu. Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na moc i barwę światła, która może być zimna, neutralna lub ciepła. Wszystko zależy od tego, jaki efekt oświetleniowy chcemy osiągnąć. W każdym razie, bez względu na to, jaki rodzaj opraw stropowych wybierzemy jedno jest pewno – w jednym i drugim przypadku przyczynimy się do ochrony środowiska. Zrobimy, być może drobny, ale dobry krok w kierunku ochrony tego, co wokół nas. Bądźmy oszczędni i bądźmy EKO!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel