Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświecona łazienka przyszłości - jaka będzie?

2019-05-15
Oświecona łazienka przyszłości - jaka będzie?
  1. Otulą nas listwy wielopunktowe
  2. Jednym muśnięciem odpalimy lampy LED
  3. Łazienkowa lampa sufitowa
  4. Oświetlenie łazienkowe przy lustrze
  5. Oświetlenie łazienkowe to także relaks i bezpieczeństwo

Jaka będzie łazienka przyszłości? Niepoślednią rolę odegra w niej oświetlenie. To pewne. Ale myli się ten, kto wyobraża sobie wiszący nad wanną tradycyjny żyrandol. Łazienka przyszłości to miejsce, w którym będą się łączyć różne inne miejsca – spa, sala fitness, gabinet lekarski i gabinet wizażysty. Całość będzie „spięta” w jeden system zarządzania domem, lampami i …człowiekiem.

Otulą nas listwy wielopunktowe

Prysznic sterowany smartfonem lub głosem? Tak, to na pewno. Ktoś zapyta, tylko po co? Czy nie prościej jest odkręcić tradycyjny kurek z wodą? Prościej, ale odkręcając ten kurek nie kontrolujemy na przykład ilości zużycia wody. A lubimy kontrolować. Zwłaszcza w perspektywie coraz droższych i coraz bardziej ograniczonych zasobów. Jednym przyciskiem możemy też wybrać rodzaj strumienia i dodać opcję z balsamem na ciało. Prysznic poprosimy o ulubioną muzykę i jedną z opcji oświetlenia. Lampy i diody LED będą emitować światło nastrojowe lub energetyczne. Wbudowane w obudowę świecące listwy wielopunktowe przyjemnie nas otulą. Są i minusy. Wchodząc zaspanym do takiej zaawansowanej technologicznie kabiny trudno w pierwszej chwili będzie nam się zorientować, czy bierzemy prysznic, czy lecimy w kosmos? Tym bardziej, gdy nasz prysznic lub wanna pozbawiona będzie pola grawitacji. A taką wannę zaprezentowała już japońska firma Toto. Można odlecieć podczas kąpieli.

Jednym muśnięciem odpalimy lampy LED

Światło w łazience będziemy ulegało ciągłym modyfikacjom, w zależności od naszego samopoczucia, pory dnia lub pory nocy, bo gdy odwiedzimy łazienkę w środku nocy, to zamontowane w lampach lub kinkietach żarówki emitować będę światło przytłumione, aby przypadkiem nas nie rozbudzić. Rano wyspani staniemy przed lustrem. Będą w nim zainstalowane lampy, które zareagują na nasz najmniejszy ruch. Oświetlą twarz tak precyzyjnie, że wbudowany w nie komputer bez cienia wątpliwości wskaże nam cztery opcje makijażu, które ukryją nasze największe mankamenty. Mało tego, doradzi, jakich kosmetyków użyć. Właściwie lustro nie będzie lustrem, ale skanującym naszą twarz ekranem dotykowym. Twarz będziemy mogli zmniejszać lub powiększać, jak obraz na ekranie telefonu. W razie potrzeby jednym dotknięciem odpalimy dodatkowe lampy LED.  Lustro doradzi nam w sprawie kremu ma mroźną aurę i przygotuje dla nas kilka alternatywnych zestawów ubrań.  Nie mniej pomocna i ciekawa będzie toaleta. Nie tylko zagra dla nas wybrany utwór Chopina, ale i uraczy wielobarwną grą świateł. Właściwe sam sedes będzie jedną, osobliwą lampą. To oznacza jedno – powiedzenie „światło dla duszy”, może stracić za kilkanaście lat swoje pierwotne brzmienie, na rzecz innego, mniej uwznioślonego.  Jeśli w łazience przyszłości znajdzie się pralka (choć to mało prawdopodobne), to tylko taka, która będzie przypominać swoim wyglądem oświetlone reflektorem lub kinkietem na wysięgniku dzieło sztuki nowoczesnej. Jej energia zostanie prawdopodobnie wykorzystana do wykonania masażu ciała. Przyznajemy: niektóre współczesne pralki, zwłaszcza te, które mają swój najlepszy czas za sobą, po włączeniu funkcji „odwirowanie” już dziś pełnią tą rolę. Wystarczy na nich usiąść. Te „wędrujące” po łazience monstra powoli jednak nomen omen odchodzą do lamusa.  Do głosu dochodzi funkcjonalny minimalizm.

Krótko mówiąc, kabiny, sedesy, lustra, wanny – idzie ku nowemu. Dobra wiadomość jest taka, że oświetlenie już tam jest. Tu postęp jest najbardziej widoczny i jest na wyciągnięcie ręki.  Rynek daje nam już dziś szerokie możliwości wyboru. Dlatego poniżej kilka rad, na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do łazienki.     

Łazienkowa lampa sufitowa

Łazienka to, póki co miejsce z ograniczoną ilością miejsca. Dlatego w przypadku wyboru lampy głównej najlepsze będą te lampy, które zajmują niewiele przestrzeni. Można oczywiście powiesić w łazience lampę wiszącą w stylu Ludwika XVI, jednak w przypadku oświetlenia górnego lepiej tu postawić na plafony (wybór wzorów, kształtów, stylów i rozwiązań jest naprawdę imponujący) lub kilka źródeł światła wpuszczanych w sufit. Prozaiczne wycieranie ciała ręcznikiem wymaga przestrzeni, a łazienkowa lampa wisząca, czy żyrandol mógłby nam w tym zdecydowanie przeszkodzić.

Oświetlenie łazienkowe przy lustrze

Bardzo ważną kwestią jest wybór oświetlenia przy lustrze, póki co, jeszcze nie tym połączonym z komputerem, ale tradycyjnym. Warto zwrócić tu uwagę na dwie sprawy. Po pierwsze nasza twarz musi być bardzo dobrze oświetlona. Najlepiej zdecydować się na oświetlenie z dwóch stron. Możemy postawić na kinkiety, reflektorki lub plafony. Jeśli chodzi o emitowaną barwę, to zalecamy wybór barwy neutralnej. Dzięki temu kolor makijażu z lustra będzie odpowiadał temu rzeczywistemu. Jednym z dobrych rozwiązań przy wyborze oświetlenia łazienkowego jest zakup lustra z wbudowanym oświetleniem górnym.

Oświetlenie łazienkowe to także relaks i bezpieczeństwo

Zanim sterować będziemy oświetleniem z telefonu można zadbać o nastrój i relaks poprzez zainstalowanie wszelkiego rodzaju ściemniaczy. Pamiętajmy o wyborze takich lamp do łazienki, które zapewnią ciepłe światło i stworzą kameralną atmosferę, a być może i wyeksponują ciekawy architektonicznie fragment łazienki. Bo przecież oświetlenie łazienkowe może pełnić także funkcję oświetlenia, które nadaje wnętrzu styl. Niektóre lampy łazienkowe potrafią być naprawdę wspaniałymi lampami dekoracyjnymi.

Na koniec, zanim wybierzemy się w przyszłość, zejdźmy po prostu na ziemię i zwróćmy uwagę na zwykłą, ale kluczową kwestię, jaką jest jakość wykonania lamp łazienkowych. Z uwagi na wilgoć w pomieszczeniu sprawdzą się tu jedynie lampy dobrze wykonane i odpowiednio szczelne (mówi o tym symbol IP). IP44 będzie szczelnością bezpieczną. Dbajmy o bezpieczeństwo lamp i nasze własne…w końcu przyszłość czeka. W łazience trudno tam dotrzeć suchą stopą, ale może się uda bezpieczną drogą.

Oświecona łazienka przyszłości
Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixel