Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie biura i gabinetu. Jak lampy wpływają na pracę?

2020-06-16
Oświetlenie biura i gabinetu. Jak lampy wpływają na pracę?
  1. Rola światła w pracy umysłowej
  2. Jak prawidłowo oświetlić gabinet?
  3. Lampka na biurko – nieodłączna towarzyszka pracy
  4. Lampy stojące do gabinetu – obserwatorzy codziennych zmagań

Źle dobrana lampka na biurko może wywoływać bóle głowy, przemęczenie wzroku, pogorszoną produktywność i senność. Jak oświetlenie wpływa na naszą pracę oraz jakie lampy stojące najlepiej sprawdzą się w biurze?

Rola światła w pracy umysłowej

Pracownicy umysłowi stanowią znaczną część personelu, zatrudnionego w różnych branżach. Praca biurowa – choć znacznie mniej niebezpieczna niż fizyczna – wymaga starannie przystosowanego miejsca działań, które zapewni optymalną ergonomię i wygodę każdego dnia. Pracując w gabinecie, prócz lampki na biurko warto maksymalnie wykorzystywać dzienne oświetlenie. Jest ono najbardziej przyjazne dla ludzkiego wzroku, skutecznie motywując i wspierając siły witalne organizmu. W końcu kto z nas nie czuje się lepiej i ma większy zapał do pracy w bezchmurne, słoneczne dni? Aby czerpać korzyści ze słońca, dobrze jest ustawić biurko jak najbliżej okna, umożliwiając jego rozjaśnienie naturalnymi promieniami.(Więcej o sztucznym naturalnym oświetleniu przeczytasz tutaj)

Bardzo często zdarza się jednak, że jesteśmy zmuszeni pracować do późnych godzin wieczornych. Nierzadko także pochmurna, deszczowa aura niesie za sobą konieczność stosowania sztucznego światła. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą będzie lampka na biurko, postawiona na jego blacie lub lampy stojące, zlokalizowane w pobliżu stołu. Skutecznie oświetlą one dokumentację czy klawiaturę komputera, umożliwiając komfortową pracę nawet w mniej słoneczne dni. Jakie modele lamp najlepiej sprawdzą się w biurze i gabinecie, pozytywnie wpływając zarówno na naszą wydajność, jak i sam wystrój pomieszczenia?

Jak prawidłowo oświetlić gabinet?

Wybierając lampy do gabinetu pamiętajmy, że w każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się przynajmniej dwa źródła światła – żyrandol lub plafon na suficie oraz lampka na biurko. Ułatwią one codzienną pracę, zarazem tworząc odpowiedni nastrój we wnętrzach i podkreślając ich atuty. Jakie rodzaje oświetlenia warto zatem posiadać w każdym biurze?

  • Oświetlenie ogólne – czyli główna lampa sufitowa lub halogeny zamontowane w podwieszanej zabudowie. Rozjaśniają one równomiernie całą powierzchnię pomieszczenia, wspierając działanie modeli na blatowych.
  • Oświetlenie miejscowe – zwane inaczej zadaniowym. Jest ono dedykowane do pracy przy komputerze, czytania oraz wypełniania dokumentacji. Sprawdzi się tu zarówno lampka na biurko, jak i lampy stojące, które można ustawić z boku blatu.
  • Oświetlenie dekoracyjne – służące do podkreślania ozdobnych elementów wnętrza. Będą to wszelkie kinkiety, punktowe halogeny czy listwy ledowe ukryte w zagłębieniach ścian.

Wybierając lampy stojące i lampkę na biurko do gabinetu warto zwrócić uwagę zarówno na ich estetykę, jak i funkcjonalność. Im większa będzie powierzchnia biura, tym więcej punktów oświetleniowych powinniśmy w nim zastosować. Jednocześnie rozmieśćmy je tak, by ich światło nie odbijało się w ekranie komputera, utrudniając pracę. Lampy stojące i biurkowe dobrze będzie wyposażyć w żarówkę o neutralnej barwie, która jest najlepiej tolerowana przez organizm oraz nie powoduje przemęczenia wzroku. Wysokiej klasy lampa na biurko nie będzie także migotać, nie wywołując spadku koncentracji i bólu głowy.

Lampka na biurko – nieodłączna towarzyszka pracy

Lampka na biurko jest obowiązkowym elementem wyposażenia w każdym gabinecie. Powinna być ona wygodna w obsłudze – tak, by jednym ruchem ręki ustawić jej wysokość czy kąt nachylenia. Musi być odpowiednio stabilna, a zarazem nie zajmować zbyt wiele miejsca na blacie. Jeżeli ciepło emitowane przez żarówkę przeszkadza nam w codziennej pracy, rozważmy zastosowanie modelu wyposażonego w diody LED, które nie nagrzewają się nawet w czasie długotrwałej eksploatacji.

W biurze najlepiej sprawdzą się stosunkowo proste modele o klasycznym wyglądzie, które będą pasować do każdego wnętrza – niezależnie od jego aranżacji. Jeśli jesteśmy zwolennikami nowoczesnych, alternatywnych rozwiązań, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić także lampkę na biurko o nieco bardziej awangardowej kolorystyce czy stylistyce. Aby zapewniła ona optymalny komfort użytkowania, u osoby praworęcznej powinna znaleźć się po lewej stronie biurka, natomiast u pracowników częściej posługujących się lewą dłonią – w prawym obszarze blatu. Jeżeli jednak lampka na biurko nie jest dla nas idealnym rozwiązaniem, zastąpmy ją jednym z modeli lamp stojących, dostępnych w sklepach z oświetleniem.

Lampy stojące do gabinetu – obserwatorzy codziennych zmagań

W sytuacji, gdy na blacie naszego biurka jest niewiele miejsca lub bliska obecność sztucznego światła lampki na biurku przeszkadza nam w codziennej pracy, warto rozważyć zastosowanie lamp stojących. Ustawione z boku stołu efektywnie oświetlą jego powierzchnię, jednocześnie nie rażąc nas w oczy. Możemy zdecydować się zarówno na podłogowe modele na odpowiednio wysokim wysięgniku, jak i na egzemplarze, które ułożymy na komodzie bądź ściennej półce, sąsiadującej z powierzchnią biurka.

Aby uatrakcyjnić charakter gabinetu lub dodać mu domowego klimatu, dobrze będzie postawić na lampy stojące o kolorowym abażurze. Będą one intensywnym akcentem dekoracyjnym we wnętrzu, pełniąc także ważne praktyczne zadanie. Ciekawym rozwiązaniem dla miłośników wszelakich roślin są także modele łączące w sobie funkcję donicy. Żywe nasadzenia będą pozytywnie wpływać na nasze samopoczucie, regenerować wzrok, a dodatkowo oczyszczać powietrze ze szkodliwych substancji wydzielanych przez urządzenia elektryczne. Pamiętajmy jednocześnie, by użyte lampy stojące nie dawały zbyt silnego światła, które zamiast pomagać w pracy – będzie nas rozpraszać.

Niezależnie, czy nasze biuro znajduje się w wielopiętrowym wieżowcu, czy też jest jedynie gabinetem wydzielonym w jednorodzinnym domu, powinno ono zapewnić optymalne, niezbędne do pracy oświetlenie. Prócz głównego, sufitowego źródła światła warto zastosować także lampkę na biurko, która skutecznie doświetli leżące na nim dokumenty. Dobrym pomysłem będą również lampy stojące, zwiększające komfort pracy umysłowej, a zarazem stanowiące ważny punkt dekoracyjny pomieszczenia. W końcu oświetlenie każdego biura powinno być nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale również estetyczne i dopasowane do całego wystroju.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
pixel