Oświetlenie długiego korytarza
Czy w wąskim, długim przejściu, korytarzu można zaplanować jakąś ciekawą kompozycję oświetlenia, bez większych przeróbek instalacji? Do tej pory znajdowały się tam dwie lampy z dwoma żarówkami, jednak dawały małą ilość światła.
Oświetlenie długiego i wąskiego pomieszczenia to dość częsty problem wielu mieszkań dysponujących przejściami, korytarzami czy wnękami. Wychodząc naprzeciw temu problemowi proponowałbym przysufitowe rozwiązania reflektorowe. Możemy tutaj zastosować właściwie 3 typy produktów. Dwa zaproponowane poniżej rozwiązania nie będą wymagały zmian w instalacji – czyli przesunięcia punktów doprowadzających prąd, w przypadku trzeciego można pomyśleć o zlikwidowaniu jednego punktu świetlnego przez ukrycie go po prostu w suficie, zaszpachlowanie oczywiście po uprzednim odłączeniu w puszcze rozdzielczej doprowadzenia prądu do tego punktu.
1. Listwy halogenowe – GU10 – QR 111, LED
Praktycznie najtańsze i najpopularniejsze rozwiązanie polegające na tym, że do sufitu mocuje się podłużną listwę (w tym przypadku 2 listwy), na których znajduje się kilka (od 2 do nawet 6ciu lub więcej) regulowanych punktów świetlnych – reflektorków. Mogą tu być zastosowane tzw. halogenowe źródła światła GU10 ale także halogenowe QR111 – gdzie żarówka jest nieco osłonięta a efekt oświetlenia uzyskiwany przez odbicie od szerokiego lustra reflektora aż po źródła światła LEDowe. Sklepy oferują bardzo duży wybór tego typu produktów w cenach już od kilkudziesięciu złotych.
2. Plafony halogenowe – G9 lub QR 111, LED
To rozwiązanie polega na tym, że zamiast wyżej wspomnianych podłużnych listew z reflektorkami na suficie montuje się proste podłużne formy, w których znajdują się regulowane wychylne reflektory najczęściej ze źródłem światła halogenowym QR111, lub halogenem G9 czy źródłami światła LEDowymi. Takie rozwiązanie to wydatek rzędu od ok. 200 PLN wzwyż, jednakże wygląda bardzo efektownie i polecam je szczególnie do prostych, nowoczesnych wnętrz.
3. System szynowy – HALOGEN LUB LED
W tym przypadku należałoby się pozbyć jednego z przewodów obecnie wychodzących w korytarzu z sufitu, natomiast do drugiego przyłączyć szynę przymocowaną bezpośrednio do sufitu, do której wpina się reflektorki przesuwające się po tej szynie. To najlepsze rozwiązanie, bowiem nie dość, że bardzo atrakcyjne wizualnie, to jeszcze może być „skrojone na miarę” – szyny dobiera się w zależności od długości pomieszczenia, są one dostępne w wielu odcinkach aż po długość 2mb, można je łączyć w dłuższe odcinki, do tego jest dostępnych wiele reflektorków, które w zależności od stylu wnętrza i własnego gustu można sobie dobrać, wpięte w szynę reflektory można dowolnie regulować i doświetlać wybrane przez siebie punkty pomieszczenia. Tutaj reflektory mogą być zarówno halogenowe jak i LEDowe. To niestety najdroższe rozwiązanie bo wydatek od kilkuset do nawet kliku tys. PLN w zależności od długości pomieszczenia i wybranych reflektorków i podzespołów łączących.
Podsumowując: proponuję zastosować podłużne produkty przysufitowe z kilkoma regulowanymi punktami świetlnymi, które można kierunkować w różne punkty pomieszczenia – zarówno prosto w dół (na podłogę) jak i na ściany, dobrać je w zależności od stylistyki wnętrza i możliwości budżetowych.