Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie Galerii Obrazów

2014-12-02
Oświetlenie Galerii Obrazów

Ostatnio stworzyliśmy rodzinną galerię zdjęć na schodach. Niestety nie jest to dobrze doświetlone miejsce, a chcielibyśmy bardziej wyeksponować wszystkie fotografie. W jaki sposób możemy to zrobić?

 

 

W oświetleniu galerii obrazów czy zdjęć głównym zadaniem jest zbudowanie, kierowanie strumienia świetlnego na obrazy, fotografie itd. tak, by wydobyć je z „płaskiej” ściany, wyeksponować, zwrócić uwagę „oglądających”.  Można tego dokonać kilkoma sposobami w zależności od warunków jakimi dysponujemy w pomieszczeniu (ściany i punkty doprowadzenia energii elektrycznej na ścianach, podwieszane sufity itp.) lub też możliwości zmian istniejących już w pomieszczeniu przyłączy.

 

 

1. Zastosowanie listew przysufitowych oświetleniowych z kierunkowymi reflektorkami (halogenowymi lub LEDowymi) o małym kącie rozsyłu światła i nakierowanie poszczególnych reflektorków na obiekty, które chcemy zaakcentować.  Tutaj wystarczy jedno doprowadzenie prądu natomiast minusem jest to, że te listwy mają maksymalnie 6 punktów świetlnych więc nie da się punktowo doświetlić każdego z obrazów jeżeli jest ich wiele, ale można skupić się na kilku dla nas najważniejszych.

 

2. Użycie systemu szynowego, który można samodzielnie zbudować z elementów na zasadzie łączenia kilku szyn, do których doprowadzone jest zasilanie i w które wpięte są ruchome, przesuwne reflektory, możemy ich tutaj użyć nawet do 20 sztuk przy jednym przyłączeniu prądowym. Istnieje duży wybór różnego rodzaju reflektorków (kształt, kąt rozsyłu, rodzaj źródła światła itd.) i do tego różne długości i kolory szyn, łączników między nimi, elementów zmiany kierunku biegu szyny.

 

3. Zastosowanie systemu linkowego – gotowego zestawu lub zbudowanie własnego, gdzie rozciągamy linki przymocowane do specjalnych elementów podtrzymujących je i ewentualnie zmieniających kierunek ich biegu, w linkach płynie prąd o niskim napięciu 12V przetworzonym przez transformator doprowadzający zasilanie i do tych linek wpinamy reflektorki kierunkowe ustawiając je w ten sposób by oświetlały fotografie czy zdjęcia.

 

4. Jeżeli mamy możliwość doprowadzenia w ścianie, lub dyskretnie po ścianie przewodów zasilających to w tym przypadku można zastosować specjalne kinkiety ścienne potocznie zwane często „galerie” które są długimi płaskimi, przyściennymi formami kierunkującymi światło w dół na oświetlany obiekt. Mogą być różnego rodzaju – żarówkowe, halogenowe, LEdowe, ze świetlówką liniową.

 

5. W sytuacji gdy dysponujemy w pomieszczeniu obniżonym sufitem gips kartonowym to w suficie tym można zamontować specjalne bardzo dyskretne kierunkowe spoty ze źródłami światła o małym kącie rozsyłu, regulowanymi, wychylnymi i w ten sposób doświetlić każdy z punktów na ścianie na którym nam zależy.

 

6. Zastosować specjalny system do oświetlania obrazów i fotografii (o nazwie ULINE)  który możemy „uszyć na miarę” składając go z dostępnych różnych modułów i różnych oświetlaczy. Polega to na tym, że na ścianach montuje się specjalne szyny, do których wpina się oświetlenie wystające na wysięgnikach i świecące w dół. Do szyn należy doprowadzić zasilanie – są tutaj też różne gotowe elementy i różne możliwości – np. doprowadzenie tego zasilania ze ściennego gniazda wtykowego, w tym systemie są też dostępne specjalne linki, które wpina się w szyny a na nich można zawieszać obraz. To autorskie rozwiązanie firmy Paulmann.

 

Jak widać w przedstawionych powyżej wariantach mamy duże pole do popisu w kwestii doświetlenia naszej galerii, wszystko zależy od pomieszczenia w jakim tego dokonujemy, warunków elektrycznych tam występujących i jak zawsze naszej kreatywności. J

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2014
pixel