Oświetlenie nad blat roboczy w kuchni
- Najważniejsze zasady oświetlenia blatu roboczego
- Oświetlenie za pomocą halogenów
- Oświetlenie z użyciem taśm led
- Oświetlenie za pomocą lamp sufitowych
- Oświetlenie podszafkowe
Aby blat roboczy w kuchni był w pełni funkcjonalny, należy zadbać o jego optymalne oświetlenie. Zastosowane lampy sufitowe powinny być rozmieszczone w równych odstępach oraz prawidłowo nakierowane. Dzięki temu gotowanie będzie łatwe i przyjemne niezależnie od pory dnia. Jak zatem dobrać najlepsze oświetlenie nad blat roboczy?
Najważniejsze zasady oświetlenia blatu roboczego
Oświetlenie jest istotnym elementem każdego pomieszczenia, przeznaczonego do wykonywania określonych zadań. Będzie nim także kuchnia, w której spędzamy nierzadko długie godziny, przygotowując posiłki dla siebie, najbliższych, a niekiedy także zaproszonych lub niespodziewanych gości. Optymalnym rozwiązaniem jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego – zlokalizowanie blatu roboczego w sąsiedztwie okna. Niestety czasami układ mieszkania sprawia, że nie mamy możliwości ustawienia mebli kuchennych obok przeszklenia. Ponadto po zmroku i w trakcie pochmurnych dni ilość światła zewnętrznego jest niewystarczająca, a użycie lamp sufitowych staje się konieczne. O czym warto pamiętać, planując i wybierając oświetlenie nad blat roboczy?
- Lampy – bez względu na ich rodzaj – powinny być zlokalizowane nad blatem w taki sposób, by nasza sylwetka nie zasłaniała rzucanego przez nie światła. Dzięki temu będziemy dokładnie widzieć pole naszej pracy, a ryzyko ewentualnego draśnięcia się nożem czy użycia nieodpowiednich przypraw zostanie zminimalizowane.
- Jeśli blat w kuchni został wykonany z jasnego materiału, zastosowane halogeny czy modele wiszące powinny być wyposażone w nieco słabsze żarówki. Dodatkowo w przypadku wyjątkowo błyszczącego pulpitu wskazane jest użycie lamp sufitowych o mlecznych kloszach, które wyeliminują nieprzyjemne odbicia światła.
- Cała powierzchnia robocza powinna zostać oświetlona równomiernie. W tym celu należy rozmieścić poszczególne punkty światła w regularnych odstępach oraz na odpowiedniej wysokości.
- Nie należy zapominać o dopasowaniu lamp sufitowych nad blatem roboczym do pozostałych elementów oświetlenia w pomieszczeniu. Wszystkie źródła światła powinny zachować spójną stylistykę, utrzymując estetyczny charakter całego wnętrza.
W sklepach dostępne są różnorodne modele, które mogą sprawić trudności w doborze najlepszego rozwiązania. Pewnie nieraz zdarzyło się Wam spędzić długie godziny na dziale oświetleniowym, rozważając plusy i minusy każdego wariantu? Poniżej podpowiemy, jakie zalety niosą za sobą poszczególne typy lamp sufitowych. Dzięki naszym radom wybór optymalnego egzemplarza pójdzie Wam jak po maśle.
Oświetlenie za pomocą halogenów
Halogeny to chyba najpopularniejszy typ lamp sufitowych, obecnych nad blatem kuchennym. Zapewniają równomierne i skuteczne rozjaśnienie powierzchni szafek, zarazem będąc niemal niezauważalnym elementem pomieszczenia. Aby uzyskać bardziej dekoracyjny efekt, warto sięgnąć po modele natynkowe w formie wydłużonych tub albo oprawy o kształcie minimalistycznych kubików. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie reflektorów o ruchomych głowicach, które umożliwią precyzyjne nakierowanie na wybrane obszary mebli. Są one tak samo funkcjonalne, jak tradycyjne halogeny, jednocześnie będąc bardziej ozdobnym akcentem nad blatem roboczym w kuchni.
Oświetlenie z użyciem taśm led
W nowoczesnych domach możemy spotkać się z oświetleniem blatu kuchennego za pomocą taśm led. Ukryte w zabudowie kartonowo-gipsowej pod sufitem są stylowym dodatkiem wnętrza, który jednak nie zapewni dostatecznego rozjaśnienia powierzchni roboczej. Jeśli chcemy zastosować ledowe taśmy w swojej kuchni, zamocujmy je raczej pod linią górnych szafek wiszących. Ukryte przy ich krawędzi będą rzucać dyskretne światło odpowiednio nakierowane na nasze dłonie, ułatwiając przygotowywanie posiłków. Warto jednak pamiętać, że charakteryzują się one dość małą mocą, stąd nie powinny stanowić głównego źródła światła w pomieszczeniu.
Oświetlenie za pomocą lamp sufitowych
Stylowym sposobem rozświetlenia blatu roboczego jest zastosowanie lamp sufitowych. Jeśli w kuchni obecne są szafki ścienne, powinniśmy raczej zdecydować się na stosunkowo płaskie modele typu plafon, które nie będą nam przeszkadzać w trakcie otwierania drzwiczek. O wiele większe pole do popisu będziemy posiadać, jeśli zrezygnujemy z górnych szafek. Wtedy będziemy mogli z powodzeniem zastosować lampy sufitowe na dłuższym kablu, które będą funkcjonalne, a zarazem dodadzą pomieszczeniu wyjątkowego stylu. Takie egzemplarze będą także dekoracyjnym i praktycznym elementem nad wyspą kuchenną, służącą do przygotowywania czy podawania posiłków. Wybierając model do swojej kuchni, warto kupić oświetlenie z regulowaną długością przewodu. Dzięki temu bez trudu dostosujemy wysokość lampy do naszego wzrostu w taki sposób, by nie przeszkadzała nam ona w czasie kuchennych prac, a zarazem optymalnie doświetlała blat roboczy.
Oświetlenie podszafkowe
Praktycznym sposobem rozjaśnienia blatu roboczego jest oświetlenie podszafkowe. Pojedyncza, podłużna oprawa bądź punkty świetlne mocowane pod brzegiem szafki mogą być wyposażone w regulację położenia, dzięki czemu możliwe jest ich precyzyjne ustawienie zgodnie z potrzebami osób spędzających czas w kuchni. Stojąc przed wyborem kompleksowego zestawu lamp do pomieszczenia pamiętajmy, że modele podszafkowe są jedynie praktycznym dodatkiem. Warto zatem uzupełnić je o estetyczne lampy sufitowe, które rozjaśnią całe wnętrze, zapewniając komfortowe korzystanie z niego o każdej porze dnia i nocy.
Oświetlenie kuchenne to bardzo ważny element pomieszczenia. Zlokalizowane nad blatem roboczym znacząco ułatwia codzienne przygotowywanie posiłków, pozwalając cieszyć się własnoręcznie stworzonymi kulinarnymi dziełami sztuki. Prawidłowo dobrane lampy sufitowe lub podszafkowe powinny być umieszczone na odpowiedniej wysokości oraz nakierowane we właściwą stronę. Dzięki temu umożliwią wygodne posługiwanie się kuchennymi przyrządami, a zarazem podkreślą stylowy charakter wnętrza.