Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie obrazów i zdjęć – jakie lampy będą najlepsze?

2020-09-15
Oświetlenie obrazów i zdjęć – jakie lampy będą najlepsze?
  1. Dekoracyjna funkcja lamp we wnętrzach
  2. Jakie lampy sprawdzą się przy oświetlaniu dekoracji ściennych?
  3. Ścienne ozdoby warte podkreślenia

Galeria zdjęć i obrazów to jednej z ciekawszych elementów w aranżacji wnętrza. Można spotkać je zarówno w salonie czy sypialni, jak i w przedpokoju, klatce schodowej czy pokoju dziecięcym. Aby podkreślić ich wygląd i sprawić, że będą widoczne nawet po zmroku, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie obrazów, instalując w ich okolicy odpowiednie lampy. Możliwości oświetlenia obrazów jest bardzo wiele. Możesz wybrać regulowane reflektory sufitowe czy też kinkiet na wysięgniku, które uwypuklą wybrane rysunki i fotografie, zwiększając atrakcyjny wygląd całego wnętrza. Jakie modele najlepiej sprawdzą się do podświetlenia obrazów i innych ściennych ozdób w ramach.

Lampy we wnętrzach - funkcjonalność i design

Lampy służą nie tylko jako oświetlenie wnętrz po zmroku czy w pochmurne dni, choć taka była ich pierwotna funkcja. Oprócz takiego praktycznego zastosowania, pełnią one także ważną funkcję dekoracyjną. Kinkiet czy żyrandol wyposażone w estetyczne klosze przyciągają wzrok domowników i gości, a rzucane przez nie promienie światła tworzą niezwykłe wzory na ścianach czy suficie. Wybierając lampy do pokoju, salonu czy korytarza możemy z ich pomocą wykreować wyjątkowy spektakl, który ułatwi nam zaakcentowanie atutów wnętrza. Z tego względu planując aranżację pomieszczeń warto zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia, które pozwoli nam podkreślić wybrane detale – takie, jak chociażby obrazy i zdjęcia wiszące na ścianie czy dekoracyjne okładziny wewnętrzne.

kinkiet na wysięgnikubiały kinkiet nad obrazczarna lampa nad obrazbiały kinkiet na wysięgniku

 

Oświetlenie obrazów i dekoracji ściennych - jakie lampy wybrać?

Wybór lamp do oświetlenia obrazów, zdjęć czy innych bibelotów wieszanych na ścianach potrafi przyprawić o zawrót głowy. Zarówno na stronach internetowych sklepów online, jak i w stacjonarnych punktach sprzedaży zobaczymy niezwykle zróżnicowane kinkiety i reflektory, wprost stworzone do tego, by służyć oświetleniu obrazów. Prócz takich popularnych modeli możemy zaopatrzyć się także w mało znane, aczkolwiek funkcjonalne lampy obrazowe, których główną funkcją, jak sama nazwa wskazuje, jest oświetlenie obrazu.

Czym charakteryzują się poszczególne wersje dekoracyjnego oświetlenia?

  • Kinkiet to chyba najpopularniejsze rozwiązanie stosowane jako oświetlenie obrazów w celu wyeksponowania galerii fotograficznej czy ulubionych dzieł sztuki. Najlepszy efekt osiągniemy wybierając kinkiety obrazowe czyli modele na długim wysięgniku, który pozwoli na symetryczne oświetlenie obrazu. Dzięki długiemu ramieniu. kąt padania światła nie będzie zahaczał o ramę i nie spowoduje zacienienia górnej części obrazu. Dzięki temu będziemy mogli w pełni podziwiać ich piękno, a obraz będzie prezentował się w takim oświetleniu w pełnej krasie.

  • Jeżeli wolimy bardziej przylegające do ściany źródła światła, rozważmy zastosowanie do oświetlenia obrazów dwóch kinkietów rozmieszczonych po obu stronach rozjaśnianej przestrzeni. Dobrze, by miały one ruchomą głowicę, która pozwoli nam precyzyjnie nakierować promienie na wskazany obszar. Oba rozwiązania będą skutecznie oświetlać obrazy, więc wybór możesz dostosować do swojego pomysłu na aranżację pomieszczenia.

  • Drugi typ lamp często stosowanych jako oświetlenie obrazu, to reflektory mocowane na suficie. Wyposażone w ruchome punkty świetlne w ilości od jednej do nawet sześciu głowic, doskonale sprawdzą się przy podkreślaniu zarówno pojedynczego dzieła sztuki, jak i rozbudowanej galerii zdjęć rodzinnych. Dzięki licznym źródłom światła bez trudu rozjaśnią wnętrze niewielkiego pokoju czy korytarza, zarazem zwracając nasze spojrzenia w stronę wysuniętych na pierwszy plan ozdób.

  • Jeżeli w pomieszczeniu planowany jest remont, warto rozważyć zamocowanie taśm led, ukrytych w zabudowie karton-gipsowej pod sufitem. To modny akcent do każdego mieszkania, a zarazem ciekawy pomysł na oświetlenie obrazów w sposób bardzo dyskretny. Pozwoli to na stworzenie niepowtarzalnej przestrzeni z wernisażem arcydzieł lub własnoręcznie wykonanych ujęć, dokumentujących miło spędzone chwile i najważniejsze życiowe wydarzenia.

  • Kolejnym sposobem na podkreślenie grafiki lub fotografii zawieszonych na ścianie będzie lampa obrazowa. To cienka, podłużna oprawa na ramieniu, najczęściej wyposażona w nowoczesne ledowe diody, której nietuzinkowy kształt dodatkowo podkreśli atrakcyjność wybranej dekoracji. Zarazem warto mieć na uwadze, że to punktowe źródło światła pomoże wyeksponować jedynie znajdujący się poniżej element, nie rozpraszając mroku w dalszej odległości od niego. Z tego względu bardziej praktycznym, a zarazem wyjątkowo estetycznym rozwiązaniem, będzie stosowanie wspomnianych wcześniej lamp – reflektorów oraz kinkietów.

czarny kinkiet nad obrazbiała lampa nad obrazczarny kinkiet na wysięgnikulampa do oświetlenia obrazów

 

Ścienne ozdoby warte podkreślenia

Chcąc stworzyć wyjątkową przestrzeń w mieszkaniu lub biurze, warto postawić na przemyślaną kompozycję odpowiednich lamp i ozdobnych elementów. Najczęściej na ścianach pomieszczeń pojawiają się różnego rodzaju obrazy – reprodukcje znanych dzieł sztuki, grafiki niszowych twórców czy pejzaże, które pomogą ożywić każde wnętrze. Bez względu na fakt, czy są one oprawione w ozdobne ramy, czy też przybierają minimalistyczną formę obrazu na płótnie – starannie oświetlone będą ważną dekoracją salonu, sypialni i gabinetu.

W prywatnych mieszkaniach często spotykanym na ścianach akcentem są kolaże zdjęć z rodziną, przyjaciółmi lub innymi ważnymi osobami. Mogą one przyjmować formę dowolnie rozmieszczonych ramek z fotografiami, bądź dużej oprawy mieszczącej nawet kilkanaście zdjęć. Niezależnie od ich formy, również one wymagają starannego oświetlenia. Zawieszone w sąsiedztwie kinkietu lub punktowej lampy sufitowej będą dobrze prezentować się o każdej porze dnia i nocy.

W wielu domach zamiast tradycyjnych, malowanych farbą ścian, coraz częściej pojawiają się także wykończenia płaszczyzn z wybraną fakturą. Okładzina imitująca kamień naturalny czy fototapeta odzwierciedlająca wygląd starodawnego, ceglanego muru będą jeszcze bardziej atrakcyjne, jeżeli podświetlimy je odpowiednim kinkietem. Padające z góry światło podkreśli wypukłości zastosowanej dekoracji, mocno eksponując jej fragmenty. Decydując się na położenie całkowicie gładkiej tapety bądź pomalowanie ścian farbą, pamiętajmy także o niezwykle starannym wygładzeniu ich płaszczyzny. Sztuczne oświetlenie – prócz funkcji dekoracyjnej – może także dodatkowo podkreślać wszelkie nierówności powierzchni, niosąc skutek całkowicie przeciwstawny do naszego zamysłu.

Obrazy i zdjęcia czy dekoracyjne okładziny ścienne to ozdoby, które wręcz potrzebują dodatkowego podświetlenia. Usytuowane w sąsiedztwie kinkietu lub lampy w formie reflektora będą przepięknie prezentować się po zmroku i w pochmurne dni, przywołując miłe wspomnienia i dopełniając całą aranżację wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel