Oświetlenie pokoju dziecka
Urządzamy pokój dziecka i nie wiemy, jakie oświetlenie zastosować. Wiemy tylko, że nie może być zbyt mocne i rażące. Czy są jeszcze jakieś zasady, którymi powinniśmy się kierować?
Pokój dziecka to swoiste królestwo każdego z naszych Maluchów i na pewno tak, jak w przypadku innych jego elementów składowych – mebli, sprzętów trzeba również trzeba również mądrze zaplanować, dobrać oświetlenie. Ten pokój spełnia różne funkcje - jest sypialnią, bawialnią i miejscem do nauki jednocześnie. Do tych funkcji powinno być również dostosowane oświetlenie pokoju dziecięcego. Ważne jest też o dziecku w jakim wieku mówimy – czy to kilkumiesięczny maluch czy kilku, kilkunastoletni osobnik J
Planując oświetlenie pokoju dziecięcego warto kierować się następującymi zasadami
Zainstalować kilka źródeł światła, lamp – rozproszone przy suficie, a punktowe tam, gdzie dziecko przewijamy, pielęgnujemy i gdzie wykazuje ono aktywność.
Źródła światła punktowe (np. reflektorki) umieszczamy z boku, tak aby nie świeciło ono wprost w oczy – np. na ścianie kierunkując je by światło rozchodziło się po tej ścianie.
Wiele dzieci boi się ciemności – pomyślmy o lampce, która nie będzie zaburzała snu, a równocześnie delikatnie oświetli pokój.
Zadbajmy o dobre oświetlenie podłogi. Ma ono szczególne znaczenie, gdy dziecko spędza większość czasu, bawiąc się lub ucząc na podłodze. Pomocne będą punkty świetlne zainstalowane tuż przy posadzce i lampy stojące z oprawami dającymi światło kierunkowe.
STREFY OŚWIETLENIA W POKOJU DZIECKA
1. Oświetlenie sufitowe
Oświetlenie ogólne to podstawa w pokoju dziecka. Najczęściej w pokojach dziecięcych stosuje się lampy sufitowe lub reflektorki na szynie, oczywiście i jedne i drugie są dostępne z dziecięcymi motywami. Zaletą reflektorków jest to, że strumień światła możesz nakierować w dowolne miejsce i oświetlić np. obraz dziecka na ścianie (ważne, by jak napisano wcześniej nie kierować reflektorków tak by oślepiać przebywające w pokoju dziecko).
2. Oświetlenie przy biurku
Dziecko w wieku szkolnym musi mieć również dodatkowo oświetlone miejsce nauki, a przedszkolak miejsce przygotowywania rysunków i wykonywania innych prac plastycznych. Źródło światła powinno być z lewej strony, jeśli dziecko jest praworęczne i z prawej strony gdy dziecko jest leworęczne, tak żeby ręka nie zasłaniała światła. ( O lampkach na biurko pisaliśmy tutaj.)
3.Oświetlenie przy łóżku dziecka
Ważne jest również oświetlenie przy łóżku. Nocna lampka jest niezbędna, jeśli czytasz dziecku na dobranoc bajki. W przypadku najmłodszych dzieci przydatne może być również światełko, które w nocy zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Takie światełka ścienne mają różne kształty i kolory, są energooszczędne, bezpieczne, nie nagrzewają się można je pozostawić włączone przez cała noc.
Na końcu praktyczne porady
1. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów oświetleniowych z motywami dziecięcymi w przeróżnych kształtach, kolorach itd. Wybierając te produkty pamiętajmy, że dziecko rośnie i może wkrótce się okazać, że oświetlenie jest „zbyt dziecinne” – wybierajmy więc bardziej praktyczne i uniwersalne rozwiązania.
2. Kupując lampki stojące czy biurkowe zwracajmy uwagę na ich zabezpieczenie przed dotknięciem przez dziecko elementu świecącego by nie było ryzyka oparzenia i czy porażenia – tutaj warto zainwestować w droższe produkty posiadające takie właśnie zabezpieczenia.