Oświetlenie sypialni
Chcielibyśmy użyć wiszących lamp w sypialni, ale nie wiemy, w których miejscach je umieścić? Czy tylko na środku pokoju, czy może lepiej nad łóżkiem?
Oprawy wiszące w sypialni należy zaplanować w taki sposób, aby pełniły one funkcje zarówno dekoracyjne jak i praktyczne. Lampa zawieszona nad łóżkiem może stanowić przeszkodę choćby w codziennych czynnościach związanych z jego ścieleniem poza tym jaka jest funkcja takiej lampy – raczej żadna - bo przecież nie będziemy jej używać leżąc z w łóżku gdyż będzie nas oślepiać. W tym przypadku jeśli chcemy mieć górne oświetlenie skłaniał bym się raczej ku takiemu, które jest na środku sypialni niż nad łóżkiem.
Jeżeli mówimy o oświetleniu wiszącym w sypialni warto rozważyć przypadek lamp wiszących PRZY łóżku, gdzie po każdej stronie łóżka u jego wezgłowia umieszczone są 2 lampy wiszące ( po jednej z każdej strony) ze strumieniem światła skierowanym bardziej w dół i wyłącznikami w ścianie przy łóżku tak by leżąc w łóżku łatwo można było je włączać i wyłączać nie wstając z łóżka. Lampy wiszące w tym przypadku stanowią przyłóżkowe oświetlenie funkcjonalne – do czytania. Słabą stroną takiego rozwiązania jest fakt, że gdybyśmy wpadli na pomysł przemeblowania sypialni, przeniesienia łóżka w inne miejsce musimy zmienić umiejscowienie oświetlenia.
Podsumowując – w sypialni potrzebujemy oświetlenie górne jak i miejscowe. Warto mieć jedną lapę wiszącą lub przysufitowy plafon na środku pomieszczenia – do tego coś przy łóżku – kinkiety regulowane, lampy stojące lub zwisy – każde z tych rozwiązań z łatwo dostępnym wyłącznikiem i możliwością kierunkowania światła np. pod kątem czytania. Jeżeli mamy w sypialni szafę czy garderobę warto też zadbać i zaplanować dodatkowo oświetlenie tego miejsca.