Oświetlenie w małym mieszkaniu – jak rozplanować?
Rzadko myślimy o właściwym dopasowaniu lamp. Tymczasem prawidłowo wybrane źródła światła mogą znacząco wpłynąć na wygląd i nastrój w pomieszczeniach, poprawiając ich proporcje. Jak zaprojektować oświetlenie do domu o niewielkim metrażu?
Oświetlenie małego mieszkania – kilka praktycznych porad
Przystępując do wykonania aranżacji mieszkania, powinniśmy pamiętać o harmonijnym dopasowaniu wszystkich elementów. Prawidłowo dobierając wyposażenie i lampę do małego pokoju, możemy optycznie powiększyć przestrzeń oraz sprawić, że będzie ona znacznie bardziej komfortowa. Urządzając kawalerkę lub niewielkie pomieszczenie, zastosujmy w nim jasne i pastelowe barwy na ścianach czy obiciu mebli. Sięgnijmy po lustra, które będą odbijać naturalne i sztuczne światło lampy do małego salonu, dodatkowo rozświetlając wnętrze. Postarajmy się także o wpuszczenie jak największej ilości promieni słonecznych, odsłaniając okna i wybierając lekkie, transparentne zasłony. Nieodzownym elementem każdego niewielkiego pokoju będzie odpowiednie oświetlenie. Jak prawidłowo dobrać lampy do małych, a przez to trudniejszych w aranżacji mieszkań?
- Wykorzystajmy lampę sufitową do małego pokoju, która pomoże nam poprawić proporcje pomieszczenia. W niskim wnętrzu zastosujmy model oświetlający sufit, z żarówkami skierowanymi w stronę stropu. Unikajmy natomiast lamp o kloszach otwartych ku dołowi, które będą rzucać cień na sufit, powodując optyczne zmniejszenie pokoju.
- W wąskich wnętrzach na dłuższych ścianach zamontujmy kinkiety, które pomogą nam zadbać o rozjaśnienie wszystkich zakamarków oraz wizualnie poszerzą pomieszczenie. Ich światło skierujmy w stronę sufitu lub ciemniejszych wnęk.
- Jeżeli chcemy dodać pokojowi przytulnego charakteru, sięgnijmy po podłogową lampę do małego salonu, którą ustawimy w kącie. Skuteczne uzupełni ona działanie żyrandola, a wieczorem lub nocą – z powodzeniem sprawdzi się jako jedyne źródło światła.
- W miarę możliwości zastosujmy również niewielkie, dekoracyjne źródła światła, za pomocą których podkreślimy wybrane atuty wnętrza. Do tego celu świetnie nadadzą się nieduże lampy stojące, które – ustawione w rogu pomieszczenia – nie zakłócą harmonii przestrzeni.
- Aby nie stworzyć wrażenia nieładu, starajmy się dobrać lampy utrzymane w jednym, wybranym stylu. Zachowajmy umiar również w wyborze ich kolorystyki. Zbyt barwne źródła światła mogą sprawiać niezbyt korzystne wrażenie w ciasnej kawalerce lub niedużej sypialni.
W sklepach z oświetleniem znajdziemy niezwykle zróżnicowane modele, które wcale nie ułatwią nam wyboru idealnego egzemplarza. Znając jednak powyższe wytyczne, bez większego kłopotu wyselekcjonujemy źródła światła idealne do ciasnego wnętrza. Jakie lampy do małego pokoju warto zastosować w mieszkaniu?
Lampy do małego mieszkania
Jeżeli posiadamy nieduże mieszkanie, powinniśmy starannie dobrać oświetlenie każdego pomieszczenia. Prawidłowo dopasowany żyrandol do małego pokoju, a także kinkiet i lampa stojąca, pozwolą nam poprawić ogólny wygląd wnętrza oraz dodać mu przestronności. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?
Żyrandol do małego pokoju
Lampa sufitowa to podstawowe źródło światła w każdym pomieszczeniu. W niewielkich metrażem, ale stosunkowo wysokich wnętrzach najlepiej sprawdzi się niezbyt okazały żyrandol do małego pokoju, który skutecznie doświetli zakamarki, a zarazem nie będzie sprawiać przytłaczającego wrażenia. Zdecydujmy się na model o szklanym, transparentnym lub półprzejrzystym kloszu bądź chromowanym, wręcz lustrzanym stelażu, który będzie dodatkowo odbijał światło i rozpraszał je na boki. W pomieszczeniach o niskim suficie świetnym rozwiązaniem będzie natomiast modny plafon w stonowanych barwach. Stanie się on dyskretną i funkcjonalną ozdobą każdego mieszkania, pasującą do niemal każdej aranżacji.
Stojąca lampa do małego pokoju
Jeżeli w naszej kawalerce lub pokoju posiadamy wolne miejsce na podłodze bądź blacie komody, powinniśmy zainteresować się stojącą lampą do małego salonu. Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do takich wymagających wnętrz? Przede wszystkim zrezygnujmy z masywnych, bogato zdobionych modeli na rzecz oświetlenia o lekkiej formie i oszczędnej kolorystyce. Stylowa lampa stojąca umieszczona w kącie pomieszczenia rozjaśni stosunkowo dużą przestrzeń, pomagając nam w zbudowaniu przytulnego i nieco intymnego nastroju. Warto postawić ją w sąsiedztwie fotela do czytania bądź kanapy, na której najczęściej spędzamy czas. Możemy również zdecydować się na niewielką lampę stołową, dla której wygospodarujemy miejsce na parapecie lub blacie biurka. Stanie się ona nieodłącznym towarzyszem naszych posiłków czy pracy w domowych zaciszu, ułatwiając skupienie się lub delektowanie ulubionymi daniami.
Kinkiet do małego pokoju
Ostatnim, ale równie ważnym źródłem światła do ograniczonych metrażowo wnętrz są kinkiety. Takie niewielkie, funkcjonalne lampy do małego salonu pozwolą nam zaaranżować wygodny kącik relaksu lub w wizualny sposób podzielić przestrzeń na pomniejsze strefy. Wybierając kinkiety do kawalerki, zdecydujmy się na wersje z regulowanym kierunkiem światła. Zapewnią nam one optymalną swobodę użytkowania, umożliwiając precyzyjne dostosowanie do układu wnętrza. Najlepiej sprawdzą się tutaj modele skierowane do góry, które – oświetlając sufit – optycznie powiększą nieduże pomieszczenie. Jeżeli jednak w pokoju posiadamy godne uwagi elementy, takie jak ulubiony obraz czy galeria zdjęć – nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy podkreślili je za pomocą kinkietów z kloszami zwróconymi ku dołowi.
Dobór oświetlenia do małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Powinno być ono bowiem funkcjonalne i estetyczne, a jednocześnie nie przytłaczać wnętrza. W kawalerce lub niedużym pokoju najlepiej sprawdzi się oszczędny w formie i kolorystyce żyrandol lub plafon sufitowy. Ich działanie uzupełnijmy za pomocą praktycznych kinkietów lub nastrojowych lamp stojących, które ułatwią nam budowanie pożądanego nastroju. Poświęcając kilka chwil na optymalny wybór źródeł światła, skutecznie poprawimy proporcje pomieszczenia oraz powiększymy je wizualnie, co znacząco poprawi nasz komfort użytkowania takiego trudnego w aranżacji wnętrza.