Oświetlenie wyspy kuchennej – modne i praktyczne propozycje

13 kwietnia 2021
Oświetlenie wyspy kuchennej – modne i praktyczne propozycje

Nierzadko na takiej wyspie zainstalowana zostaje płyta gazowa lub elektryczna, a nawet zlew, pozwalając na stworzenie ergonomicznej, zgodnej z zasadą trójkąta roboczego strefy do gotowania. Aby korzystanie z kuchennej wyspy było komfortowe niezależnie od pory dnia, powinniśmy zadbać o jej optymalne oświetlenie. Możemy osiągnąć cel, wybierając nowoczesną lampę sufitową o dowolnym kształcie, wpisującą się w aranżację wnętrza. Jak w modny i praktyczny sposób rozjaśnić powierzchnię wyspy w kuchni?

Oświetlenie wyspy kuchennej – najważniejsze zasady

Aby lampa sufitowa zlokalizowana nad wyspą kuchenną zapewniała skuteczne doświetlenie przestrzeni, powinna zostać dobrana i zamocowana według kilku ważnych zasad. Z uwagi na fakt, iż z blatu może korzystać nawet kilka osób jednocześnie, powinniśmy dopilnować, by został on rozjaśniony równomiernie. Taki efekt najłatwiej uzyskamy, stosując lampy sufitowe – im większa będzie wyspa, tym więcej źródeł światła musimy nad nią uwzględnić. Możemy zdecydować się na oświetlenie bazujące na otwartych ku dołowi kloszach, lub też minimalistyczne reflektorki, które ustawimy zgodnie z naszymi wymaganiami i kształtem blatu. Miejmy jednocześnie na uwadze, że wyspa kuchenna jest elementem mocno wyeksponowanym – sprawia to, że zastosowane nad nią lampy sufitowe będą wyjątkowo widoczne. Aby więc uniknąć nadmiernego przerostu formy nad treścią, wybierajmy raczej oświetlenie o stonowanej wielkości i kolorystyce. Będzie ono ciekawą ozdobą kuchni, a zarazem nie przytłoczy jej swoim rozmiarem i nadmiernie dekoracyjnym wyglądem. Jeżeli na blacie umieszczona jest płyta indukcyjna, zrezygnujmy z abażurów z tkaniny, które trudno będzie wyczyścić z unoszącej się pary i tłuszczu oraz zachlapań. W takim miejscu znacznie lepiej sprawdzą się modele z metalu lub szkła, które nie sprawią nam problemów w trakcie bieżącej pielęgnacji.

Długość lampy nad wyspę kuchenną

Wyspa w kuchni to obszar, który powinien być ergonomiczny i wygodny w codziennej eksploatacji. Z tego względu kupując nową lampę sufitową zadbajmy, by była ona odpowiedniej długości. W konsekwencji jej klosze nie będą przeszkadzać nam w trakcie przygotowywania potraw, a ryzyko ich rozbicia zostanie ograniczone do minimum. Jaka zatem będzie optymalna wysokość oświetlenia nad wyspą kuchenną? Odległość obudowy od powierzchni blatu powinna wynosić co najmniej jeden metr. Biorąc pod uwagę standardową miarę szafek kuchennych – wynoszącą około 85 cm – dolny brzeg klosza powinien być zamieszczony przynajmniej 185 cm od poziomu podłogi. Wybierając nowe oświetlenie w sklepie, zwróćmy zatem uwagę na wersje wyposażone w kabel o długości minimalnej 1-2 metrów. Dzięki niemu będziemy mogli zawiesić lampę sufitową na optymalnej wysokości, nawet w mieszkaniach o wyżej położonym suficie.

Jak modele lamp sprawdzą się nad kuchenną wyspą?

Poszukując lamp sufitowych nad kuchenną wyspę, mamy całkiem duże pole do popisu. Ich wygląd możemy bowiem dopasować zarówno do osobistych preferencji, jak i stylu, w jakim utrzymana została kuchnia. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się modele wykonane z tworzywa lub szkła, natomiast w mieszkaniach urządzonych w modnym stylu industrialnym – klosze metalowe bądź wyprodukowane z giętych prętów. Pamiętajmy przy tym, by ilość źródeł światła dobierać pod kątem wielkości blatu – dzięki temu uzyskamy staranne rozjaśnienie całej jego powierzchni. Jakie oświetlenie warto zatem zastosować nad wyspą?

  • Najczęstszym wyborem osób zainteresowanych zakupem lampy sufitowej nad wyspę jest model wyposażony w długi przewód oraz umieszczony na jego końcu ciekawy klosz. Dzięki regulowanej długości kabla można precyzyjnie dopasować położenie obudowy – tak, aby skutecznie doświetlić blat, a zarazem nie uderzać głową w osłonę.
  • Innym, ciekawym rozwiązaniem będą nowoczesne, kilkupunktowe reflektory. Ich ruchome klosze pozwalają na nakierowanie światła na poszczególne fragmenty blatu, nie pomijając przy tym żadnego jego fragmentu.
  • Wyspę kuchenną można oświetlić także za pomocą lampy na szynie. Sprawdzi się ona szczególnie w momencie, gdy blat mebla jest wyjątkowo długi lub zależy nam na mocniejszym doświetleniu jego głównej części, przy jednoczesnym nieco słabszym rozjaśnieniu skrajnych obszarów.

O czym warto jeszcze pamiętać, wybierając lampę sufitową nad wyspę? Jej zadaniem będzie oświetlenie samej powierzchni blatu, stąd nie musimy sugerować się myślą, że ma ona rozjaśniać cały obszar kuchni. Od tego będą wszakże inne, zlokalizowane nad ciągiem mebli kuchennych źródła światła. W związku z tym z powodzeniem możemy zastosować modele o punktowym świetle, które posiadają zabudowaną górną lub boczne części klosza. Najważniejsze, by wybrana lampa sufitowa zapewniała światło padające ku dołowi. Będzie ono wystarczające, abyśmy mogli w komfortowy i bezpieczny sposób korzystać z całej wyspy kuchennej.

Dlaczego warto stosować lampę sufitową nad wyspą kuchenną?

Spora część osób urządzających kuchnię nie planuje dodatkowego oświetlenia nad wyspą. Tymczasem jest to rozwiązanie, które łączy w sobie ważne zalety. Lampa sufitowa umieszczona ponad blatem skutecznie doświetla całą jego powierzchnię, ułatwiając przygotowywanie posiłków. Duża ilość światła w tym obszarze sprawia, że rejon wyspy wygląda na większy, niż jest w rzeczywistości, a samo pomieszczenie prezentuje się przestronniej. Oświetlenie w tej strefie będzie przydatne także w momencie, gdy przy wyspie kuchennej zlokalizowane są wysokie stołki – hokery – oraz odbywają się spotkania towarzyskie. Pomoże wtedy stworzyć wyjątkowy klimat, umilając wieczorne imprezy przy drinkach lub ulubionej pizzy.

Wyspa to ważny element umeblowania, oferujący cenną dodatkową przestrzeń – tak ważną i potrzebną w każdej kuchni. Abyśmy mogli w pełni wykorzystywać atuty tego rozwiązania, pamiętajmy o istotnej roli światła nad takim blatem. Odpowiednio dobrana lampa sufitowa, zamocowana na właściwej wysokości sprawi, że przygotowywanie posiłków stanie się znacznie łatwiejsze, a spotkania przy kawie lub drinku – bardziej klimatyczne.

Sprawdź następny artykuł:

Lampy na poddasze – jak oświetlić problematyczne skosy?