Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oświetlenie wyspy kuchennej – modne i praktyczne propozycje

2021-04-13
Oświetlenie wyspy kuchennej – modne i praktyczne propozycje

Od pewnego czasu wyspa kuchenna to częsty element aranżacji wnętrz nowoczesnych i kuchni otwartej. Nierzadko na wyspie kuchennej zainstalowana zostaje płyta gazowa lub elektryczna, a nawet zlew, pozwalając na stworzenie ergonomicznej, zgodnej z zasadą trójkąta roboczego strefy do gotowania. Aby korzystanie z kuchennej wyspy było komfortowe niezależnie od pory dnia, powinniśmy zadbać o optymalne oświetlenie nad wyspą. Możemy osiągnąć ten cel, wybierając odpowiednie lampy wiszące nad wyspę. Jak zatem w modny i praktyczny sposób rozjaśnić powierzchnię wyspy w kuchni?

Oświetlenie wyspy kuchennej – najważniejsze zasady

Od pewnego czasu wyspa kuchenna to częsty element aranżacji wnętrz nowoczesnych i kuchni otwartej. Nierzadko na wyspie kuchennej zainstalowana zostaje płyta gazowa lub elektryczna, a nawet zlew, pozwalając na stworzenie ergonomicznej, zgodnej z zasadą trójkąta roboczego strefy do gotowania. Aby korzystanie z kuchennej wyspy było komfortowe niezależnie od pory dnia, powinniśmy zadbać o optymalne oświetlenie nad wyspą. Możemy osiągnąć ten cel, wybierając odpowiednie lampy wiszące nad wyspę. Jak zatem w modny i praktyczny sposób rozjaśnić powierzchnię wyspy w kuchni?

Oświetlenie wyspy kuchennej – najważniejsze zasady

Aby lampa sufitowa zlokalizowana nad wyspą kuchenną zapewniała skuteczne doświetlenie przestrzeni, powinna zostać dobrana i zamocowana według kilku ważnych zasad. Z uwagi na fakt, iż z blatu może korzystać nawet kilka osób jednocześnie, powinniśmy dopilnować, by został on rozjaśniony równomiernie. Taki efekt najłatwiej uzyskamy, stosując oświetlenie punktowe umieszczone centralnie. Dobrze do tego nadają się lampy sufitowe – im większa będzie wyspa, tym więcej źródeł światła musimy nad nią uwzględnić.

Możemy zdecydować się na oświetlenie bazujące na otwartych ku dołowi kloszach, lub też minimalistyczne reflektorki, które ustawimy zgodnie z naszymi wymaganiami i kształtem blatu. Miejmy jednocześnie na uwadze, że wyspa kuchenna jest elementem mocno wyeksponowanym – sprawia to, że zastosowane nad nią lampy wiszące będą wyjątkowo widoczne. Aby więc uniknąć nadmiernego przerostu formy nad treścią, wybierajmy raczej oświetlenie o stonowanej wielkości i kolorystyce. Będzie ono ciekawą ozdobą kuchni, a zarazem nie przytłoczy jej swoim rozmiarem i nadmiernie dekoracyjnym wyglądem. Jeżeli na blacie umieszczona jest płyta grzewcza, wybierzmy lampy sufitowe bez abażurów z tkaniny, które trudno będzie wyczyścić z unoszącej się pary i tłuszczu. W takim miejscu znacznie lepiej sprawdzą się lampy wiszące z metalu lub szkła, które nie sprawią nam problemów w trakcie bieżącej pielęgnacji.

lampa nad wyspę kuchenną białalampa wisząca złotalampa wisząca nad wyspę czarnalampa wisząca biała

Długość lampy nad wyspę kuchenną

Wyspa w kuchni to obszar, który powinien być ergonomiczny i wygodny w codziennej eksploatacji. Z tego względu, niezależnie czy wybieramy pojedyncze lampy umieszczone centralnie czy też lampy wiszące z większą liczbą kloszy, kupując nową lampę sufitową zadbajmy, by była ona odpowiedniej długości. Dzięki temu jej klosze nie będą przeszkadzać nam w trakcie przygotowywania posiłków, a ryzyko ich rozbicia zostanie ograniczone do minimum.

Jaką zatem długość powinny mieć lampy wiszące montowane nad wyspą kuchenną? Odległość obudowy od powierzchni blatu powinna wynosić co najmniej jeden metr. Biorąc pod uwagę standardową miarę szafek kuchennych – wynoszącą około 85 cm – dolny brzeg klosza powinien być zamieszczony przynajmniej 185 cm od poziomu podłogi. Wybierając nowe oświetlenie w sklepie, zwróćmy zatem uwagę na wersje wyposażone w kabel o długości minimalnej 1-2 metrów. Dzięki niemu będziemy mogli zawiesić lampę sufitową na optymalnej wysokości, nawet w mieszkaniach o wyżej położonym suficie.

Lampy wiszące nad wyspę - jakie modele wybrać?

Poszukując lamp sufitowych nad kuchenną wyspę, mamy całkiem duże pole do popisu. Ich wygląd możemy bowiem dopasować zarówno do osobistych preferencji, jak i stylu, w jakim utrzymana została kuchnia. W nowoczesnych wnętrzach z pewnością sprawdzi się nowoczesna lampa wisząca, np. wykonana z tworzywa lub szkła. Natomiast w tak modnych ostatnio wnętrzach industrialnych, dobrze będą się prezentować wiszące lampy wyposażone w klosze metalowe bądź wyprodukowane z giętych prętów.

Pamiętajmy przy tym, by ilość źródeł światła dobierać pod kątem wielkości blatu – dzięki temu uzyskamy staranne rozjaśnienie całej jego powierzchni. Jakie oświetlenie warto zatem zastosować nad wyspą?

  • Najczęstszym wyborem osób zainteresowanych zakupem lampy sufitowej nad wyspę jest jedna lampa wisząca wyposażona w długi przewód oraz umieszczony na jego końcu ciekawy klosz. Dzięki regulowanej długości kabla można precyzyjnie dopasować położenie obudowy – tak, aby skutecznie doświetlić blat, a zarazem nie uderzać głową w osłonę.

  • Innym, ciekawym rozwiązaniem będą nowoczesne, reflektory. Ich ruchome klosze pozwalają na nakierowanie światła na poszczególne fragmenty blatu, nie pomijając przy tym żadnego jego fragmentu.

  • Wyspę kuchenną można oświetlić także za pomocą oświetlenia szynowego. Sprawdzi się ona nie tylko nad wyspą kuchenną, ale również nad kuchennym blatem, szczególnie gdy blat mebla jest wyjątkowo długi lub zależy nam na mocniejszym doświetleniu jego głównej części, przy jednoczesnym nieco słabszym rozjaśnieniu skrajnych obszarów.

O czym warto jeszcze pamiętać, wybierając lampę sufitową nad wyspę? Jej zadaniem będzie oświetlenie samej powierzchni blatu, stąd nie musimy sugerować się myślą, że ma ona dobrze oświetlać całe pomieszczenie. Od tego będą wszakże inne, zlokalizowane nad ciągiem mebli kuchennych źródła światła. W związku z tym z powodzeniem możemy zastosować modele o punktowym świetle, które posiadają zabudowaną górną lub boczne części klosza. Najważniejsze, by wybrana lampa sufitowa zapewniała światło padające ku dołowi. Będzie ono wystarczające, abyśmy mogli w komfortowy i bezpieczny sposób korzystać z całej wyspy kuchennej.

lampa wisząca 3 punktowalampa wisząca czarna 3 kloszelampa wisząca belkalampa wisząca czarna belka

Dlaczego warto stosować lampę sufitową nad wyspą kuchenną?

Spora część osób urządzających kuchnię nie planuje dodatkowego oświetlenia nad wyspa kuchenną. Tymczasem jest to praktyczny element kuchni, który łączy w sobie ważne zalety. Lampa sufitowa umieszczona ponad blatem skutecznie doświetla całą jego powierzchnię, zapewniając dobre światło podczas przygotowywania posiłków. Duża ilość światła w tym obszarze sprawia, że kuchenna wyspa wygląda na większą, niż jest w rzeczywistości, a samo pomieszczenie prezentuje się przestronniej. Oświetlenie w tej strefie będzie przydatne także w momencie, gdy przy wyspie kuchennej zlokalizowane są wysokie stołki oraz odbywają się spotkania towarzyskie. Pomoże wtedy stworzyć wyjątkowy klimat, umilając wieczorne imprezy przy drinkach lub ulubionej pizzy.

Wyspa to ważny element Twojej kuchni, oferujący cenny dodatkowy blat roboczy, tak ważny i potrzebną w każdej, nie tylko niewielkiej, kuchni. Abyśmy mogli w pełni wykorzystywać atuty tego rozwiązania, pamiętajmy o istotnej roli światła nad takim blatem. Odpowiednio dobrana lampa sufitowa, zamocowana na właściwej wysokości sprawi, że przygotowywanie posiłków stanie się znacznie łatwiejsze, a spotkania przy kawie lub drinku – bardziej klimatyczne.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel