Prowadzisz salon urody? Przeczytaj, jakie lampy warto w nim zastosować
Salony kosmetyczne i fryzjerskie to miejsca, których urządzanie polega nie tylko na wyborze odpowiedniego sprzętu, ale również lampy. Zależnie od charakteru i specjalizacji firmy, oświetlenie powinno ułatwiać codzienną pracę oraz zachęcać klientów do ponownego odwiedzenia lokalu. Jakie źródła światła warto zastosować w salonie kosmetycznym i fryzjerskim?
Salon kosmetyczny - jaka jest rola oświetlenia w jego wnętrzu?
Przychodząc do salonu urody, zawsze zwracamy baczną uwagę na jego wystrój. Lokale starannie urządzone, przyjemnie pachnące i optymalnie rozjaśnione są bowiem dodatkową wizytówką przedsiębiorstwa, przekładającą się na zadowolenie ze świadczonych usług. Jakie powinno być idealne oświetlenie gabinetu kosmetycznego?
W gabinecie medycyny estetycznej, salonie fryzjerskim czy salonie stylizacji paznokci, oświetlenie musi przede wszystkim obejmować przestrzeń wokół recepcji. Jest to bowiem pierwsza strefa, z jaką stykają się klienci umówieni na zabiegi bądź zainteresowani uzgodnieniem ich terminu. To miejsce, w którym mają oni okazję napić się kawy czy przejrzeć dostępne magazyny, oczekując na swoją kolej. Z tego względu istotne jest, by zapewnić im warunki jak najbardziej sprzyjające relaksowi. W takim miejscu jako lampa do salonu kosmetycznego najlepiej nada się okazały żyrandol, umieszczony w centralnym punkcie recepcji. Powinien on starannie rozjaśniać kontuar lub biurko recepcjonistki, zarazem nie rażąc osób w poczekalni. Dodatkowo w pobliżu kanap lub krzeseł warto również umieścić kinkiety lub lampy stojące, które dyskretnym oświetleniem umilą klientom czekanie.
Drugi, niezwykle istotny typ oświetlenia, to lampy obecne już w samym gabinecie. Wskazane, by dawały one jasne światło o chłodnym lub neutralnym odcieniu, ułatwiające specjalistom ich pracę. W takim miejscu doskonale sprawdzą się lampy sufitowe o kloszach otwartych do dołu, które bez trudu rozjaśnią całe wnętrze, sprzyjając przeprowadzaniu nawet bardziej skomplikowanych zabiegów. Warto przy tym zadbać o dodatkowe, boczne źródła światła o niewielkiej mocy. Są one niezbędne w chwili, gdy klienci będą oddawać się relaksowi z nałożoną na twarz maseczką lub zażywając odprężającego masażu całego ciała. Tę rolę dobrze spełni lampa stojąca lub kinkiety.
Jakie lampy sprawdzą się w salonie urody?
W sklepach z oświetleniem znajdziemy niezwykle zróżnicowane modele lamp sufitowych, ściennych i stojących. Ich szeroka gama sprawia, że bez większego problemu wybierzemy wersję idealnie dopasowaną do charakteru gabinetu kosmetycznego oraz oferowanych usług. W lokalach utrzymanych w nowoczesnym stylu, pięknie będą prezentować się plafony o prostej budowie, punktowe halogeny bądź reflektory na długiej szynie. Ich klosze mogą być białe – nawiązując do sterylnej czystości wnętrza, czarne – podkreślając jego innowacyjny klimat bądź srebrne, dodające pomieszczeniu nieco luksusowego sznytu. Te ostatnie są wprost stworzone do oświetlenia recepcji, będąc ważną dekoracją tej reprezentacyjnej strefy.
Nieco inne lampy powinniśmy zastosować, jeśli salon urody jest utrzymany w stylu glamour i nastawiony stricte na potrzeby kobiet. W takim miejscu – zależnie od naszych upodobań – możemy umieścić zarówno bogato zdobione żyrandole, jak i modele o bardziej ekstrawaganckiej formie. Bez względu na wybrany kształt źródła światła, pamiętajmy również o optymalnym doborze jego kolorystyki. Lampy z białym kloszem zapewnią niezbędne, skuteczne rozjaśnienie wnętrza, natomiast wersje stojące bądź kinkiety o ciemniejszym abażurze – uprzyjemnią naszym klientkom relaks z maseczką lub w trakcie masowania.
Modele lamp dobrane do typu gabinetu kosmetycznego
Jeżeli znamy już podstawowe wytyczne, które powinno spełniać idealne oświetlenie salonu urody, nadszedł czas, by zastanowić się nad doborem lamp do typu usług. Nieco inne egzemplarze będą bowiem niezbędne w salonie fryzjerskim, inne w kosmetycznym, a jeszcze odmienne – w gabinecie masażu. Jakie modele warto wybrać dla poszczególnych z wymienionych kategorii?
-
W salonie kosmetycznym zazwyczaj mają miejsce zabiegi wymagające znacznej precyzji, takie jak oczyszczanie cery czy manicure. Z tego względu niezbędne jest staranne doświetlenie każdego zakamarka, poprawiające bezpieczeństwo i dokładność prowadzonych czynności. Jednocześnie warto zadbać również o dyskretne oświetlenie dekoracyjne, uruchamiane w chwili, gdy klientka relaksuje się z maseczką na twarzy.
-
W gabinecie masażu z założenia ma panować atmosfera sprzyjająca odprężeniu. W takim miejscu doskonale sprawdzą się lampy o delikatnym, rozproszonym świetle i ciepłej barwie. Będą one w zupełności wystarczające, by prowadzić każdy typ masażu, a zarazem pozwolą jeszcze mocniej czerpać korzyści z takiej relaksującej i odstresowującej usługi.
-
W salonie fryzjerskim – podobnie jak i kosmetycznym – niezbędne jest mocne oświetlenie o neutralnej barwie. Sprawi ono, że żaden szczegół nie umknie fryzjerowi obcinającemu włosy lub wykonującemu pasemka. Jednocześnie zbliżone do dziennego światło lamp pozwoli perfekcyjnie dobrać kolor farby do karnacji klientki i podziwiać końcowy efekt pracy.
-
Nie możemy zapominać również o doborze optymalnych lamp do recepcji. Prócz żyrandola oświetlającego jej kontuar, wskazane jest zastosowanie dodatkowego oświetlenia, dopasowanego do potrzeb klientów. W poczekalni najlepiej zainstalować kinkiety o nieco przytłumionym świetle lub stylową lampkę stojącą umieszczoną na stoliku, która ułatwi przeglądanie gazet i katalogów.
Lampy w salonie urody mają niebagatelny wpływ na postrzeganie firmy przez klientów oraz poziom ich zadowolenia. Dopasowane do charakteru działalności i stylu wnętrza, umożliwią jego optymalne rozjaśnienie oraz ułatwią prowadzenie zabiegów i oczekiwanie na swoją kolej. Ciekawy żyrandol, kinkiet czy lampa stojąca może stać się także ważną dekoracją wnętrza. Zagwarantuje ona przyjemny nastrój i pozwoli jeszcze mocniej zrelaksować się podczas wykonywanych usług. A przecież taki – prócz samego efektu usługi – jest właśnie główny cel osób posiadających gabinet kosmetyczny.