Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Reflektory na szynie – prosty sposób na skomplikowane wnętrza

2020-04-07
Reflektory na szynie – prosty sposób na skomplikowane wnętrza
  1. Nie taki diabeł straszny, jak go malują – czyli krótko o reflektorach na szynie
  2. Jak zbudowane są reflektory na szynie?
  3. Reflektory sufitowe do domu
  4. Reflektory na szynie do firmy
  5. Fazy bez tajemnic

Reflektory na szynie stanowią atrakcyjny zamiennik dla tradycyjnych plafonów i żyrandoli, nadając wnętrzom niebanalny charakter i styl. Możliwość indywidualnego dopasowania mechanizmu jest ważną zaletą, dzięki której reflektory sufitowe sprawdzą się zarówno w budynkach firmowych, jak i wnętrzach prywatnych mieszkań. Zobaczmy, kiedy warto wybrać oświetlenie szynowe i w jaki sposób najlepiej je wykorzystać we wnętrzach.

Reflektory szynowe - nie taki diabeł straszny, jak go malują

Reflektory na szynie to świetna alternatywa dla klasycznych lamp, która z jednej strony cieszy się sporym zainteresowaniem, a z drugiej nieco przeraża potencjalnych inwestorów swoim rzekomym skomplikowaniem. Okazuje się, że całkiem niepotrzebnie! W rzeczywistości reflektory szynowe to propozycja niezwykle prosta i szybka w montażu, która pozwala na wydobycie pożądanych detali wnętrza.

Systemy szynowe to oświetlenie mocowane do sufitu, w którym wiele lamp jest zasilanych za pośrednictwem jednej linii. Cały mechanizm może wydawać się odrobinę zawiły w budowie, ale lampy szynowe wcale nie są takie skomplikowane. Co prawda w pierwszej chwili myśl o konieczności prawidłowego zintegrowania ze sobą szyn, łączników, uchwytów do mocowania, zaślepek i opraw oraz podpięcia ich do źródła prądu wywołuje wizje wielogodzinnego spędzenia czasu na montażu jednego szynoprzewodu, ale to tylko pozory. Wbrew pozorom oświetlenie szynowe nie sprawia większego kłopotu w instalacji niż inne modele lamp.

Warto też wiedzieć, że lampy szynowe sprawdzają się w wielu sytuacjach, w których tradycyjne źródła światła nie mogą sprostać wymaganiom właścicieli. Zazwyczaj szynoprzewody bazują na 1- lub 2-metrowych szynach, które możemy łączyć w kwadrat, prostokąt lub wszelakie zygzaki według własnego uznania. Ważną zaletą jest także fakt, że system szynowy możemy rozbudować o kolejne elementy – szyny i reflektory.

czarne reflektory szynowebiałe reflektory szynowe

Jak zbudowane są reflektory na szynie?

System szynowy składa się z dwóch elementów czyli szyny i reflektora. Szyna oferowana w różnych długościach, pozwala na dopasowanie jej do wymagań i zamysłu inwestora. Możemy zdecydować się na wersję wpuszczaną, natynkową lub podwieszaną – zależnie od efektu, jaki mamy zamiar osiągnąć.

Aby światło mogło świecić, potrzebny jest też oczywiście prąd. Tutaj warto zwrócić się po pomoc do elektryka, który przygotuje odpowiednią, jedno- lub trójfazową instalację. Do mocowania reflektorów niezbędne będą specjalne uchwyty, a za estetyczne zakończenie szyn odpowiedzialne są dopasowane zaślepki. To tyle, jeżeli planujemy prosty, podłużny szynoprzewód.

Decydując się na oświetlenie szynowe większość osób wybiera jednak bardziej skomplikowane układy, które podkreślą nietuzinkowy charakter wnętrza. Tutaj z pomocą przychodzą łączniki, które dzielimy na elastyczne i sztywne oraz wewnętrzne i zewnętrzne. Spotkamy uniwersalne złącza proste, a także narożniki, łączniki trójdrożne i czterodrożne, które odpowiednio pozwolą nam na połączenie szyn w formie litery L, T czy X. Równie duże pole do popisu mamy przy wyborze opraw. Możemy zdecydować się na tradycyjne reflektory w formie tub lub wiszące klosze, mocowane za pomocą specjalnego adaptera.

czarna listwa z reflektoramibiała szyna z reflektorami

Oświetlenie szynowe - reflektory do domu

Reflektory szynowe to lampy, które z powodzeniem wykorzystamy we wnętrzach nowoczesnych mieszkań. Możemy zastosować je niemal w każdym pomieszczeniu:

  • lampy punktowe w kuchni zlokalizowane nad szafkami precyzyjnie doświetlą powierzchnię roboczą blatu, ułatwiając codzienne przyrządzanie potraw,

  • reflektory na szynie w salonie możemy zamocować nad strefą RTV lub kanapą, gdzie umilą relaks przy ulubionym serialu czy książce,

  • szynoprzewody to świetne rozwiązanie do garderoby; skutecznie rozjaśnią wszelkie jej zakamarki, ułatwiając wybór odzieży i dodatków,

  • źródła światła na szynie skierowane na boczne ściany długiego korytarza optycznie poprawią proporcje pomieszczenia, podkreślając powieszone obrazy czy stojące na komodzie rodzinne pamiątki.

Warto zauważyć, że systemy szynowe pozwalają na montaż źródeł światła nie tylko w różnych wersjach kolorystycznych, ale również takie, które pozwalają regulować kąt świecenia. Dzięki temu dają one szerokie możliwości aranżacyjne, co pozwala na doświetlenie przestrzeni roboczej w kuchni, podświetlenie ciekawych elementów aranżacji czy stworzenie odpowiedniego klimatu w salonie. Jednym słowem reflektory szynowe to praktyczne i nieskomplikowane lampy, które uwypuklą wybrane detale wnętrza, doświetlając je, a zarazem nie męcząc naszych oczu ostrym światłem. Co ważne, liczbę punktów świetlnych oraz ich położenie możemy dopasować do potrzeb, dzięki czemu oświetlenie szynowe ma znaczącą przewagę nad lampami typu belka czy listwami z reflektorkami.

oświetlenie szynowe czarne oświetlenie szynowe białe

Oświetlenie szynowe do firmy

Oprócz użytku domowego, reflektory na szynie to także doskonałe rozwiązanie do obiektów firmowych. Zainstalowane w zakładzie fryzjerskim ułatwią obsługę klientów, podkreślając ich odbicie w lustrach. Zamocowane w sklepie nad wystawą zwiększą atrakcyjność ekspozycji, przyciągając potencjalnych kupujących. Oświetlenie szynowe to nieodzowne rozwiązanie w galeriach sztuki i na wystawach – punktowo doświetlają poszczególne dzieła, ułatwiając ich obserwację i dostrzeganie szczegółów. Tego typu oświetlenie sufitowe sprawdzi się także w biurze; zawieszone nad blatami biurek umożliwi pracę z dokumentacją, nie wpływając negatywnie na oczy pracowników. Dzięki opcji precyzyjnego ustawienia reflektora – zarówno jego miejsca na szynie, jak i kąta nachylenia, wybrane powierzchnie użytkowe lub dekoracyjne są skutecznie oświetlone. Nowoczesny charakter tego typu lamp dodaje wnętrzom pożądanego, ekskluzywnego charakteru, wpływającego na postrzeganie całej firmy.

Fazy bez tajemnic

Wybierając lampy szynowe do swojego domu lub firmy, musimy zdecydować się na jeden z dwóch podstawowych układów zasilania – jednofazowy bądź trójfazowy. Czym różnią się one w przypadku szynoprzewodów? Ilością równocześnie załączanych reflektorów za pomocą jednego włącznika:

  • jeżeli wybierzemy układ jednofazowy, jednym przyciskiem zaświecimy wszystkie punkty zlokalizowane na szynie,

  • natomiast oświetlenie szynowe trójfazowe, które bazuje na trzech obwodach, z użyciem podwójnego włącznika możemy uruchomić wybrane żarówki.

Układ podłączenia poszczególnych reflektorów na szynie do obwodów faz jest niemal dowolny i zależy jedynie od naszej fantazji. Do jednego przycisku możemy bowiem przypisać skrajne lampy, co drugi z reflektorów lub środkowe źródła światła, które pozwolą nam rozjaśnić i podkreślić wybrane detale wnętrza.

Oświetlenie szynowe to atrakcyjny i nowoczesny typ oświetlenia, który sprawdzi się tak w domu, jak i firmie czy artystycznej galerii. Punktowe źródła światła z możliwością precyzyjnej regulacji pozwolą w łatwy sposób podkreślić atuty pomieszczeń, będąc praktycznym i dekoracyjnym elementem każdego wnętrza. Pozwalają na stworzenie wymyślnych aranżacji, a w razie potrzeby – także prostą rozbudowę całego systemu. Dzięki temu zyskują one na popularności zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i projektantów, coraz częściej stosujących reflektory sufitowe w swoich koncepcjach. Nowoczesne oświetlenie szynowe led pozwoli również na oszczędność zużycia energii elektrycznej, gdyż zużyje znacznie mniej prądu niż źródło światła z tradycyjną żarówką czy wyposażona w halogeny. Dodatkowo możemy swobodnie dobrać barwę światła odpowiednią do czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu, dzięki czemu oświetlenie sufitowe będzie korzystnie wpływać na nasze samopoczucie. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
pixel