Reflektory na szynie – prosty sposób na skomplikowane wnętrza

07 kwietnia 2020
Reflektory na szynie – prosty sposób na skomplikowane wnętrza
 1. Nie taki diabeł straszny, jak go malują – czyli krótko o reflektorach na szynie
 2. Jak zbudowane są reflektory na szynie?
 3. Reflektory sufitowe do domu
 4. Reflektory na szynie do firmy
 5. Fazy bez tajemnic

Reflektory na szynie stanowią atrakcyjny zamiennik dla tradycyjnych plafonów i żyrandoli, nadając wnętrzom niebanalny charakter i styl. Możliwość indywidualnego dopasowania mechanizmu jest ważną zaletą, dzięki której reflektory sufitowe sprawdzą się zarówno w budynkach firmowych, jak i wnętrzach prywatnych mieszkań.

Nie taki diabeł straszny, jak go malują – czyli krótko o reflektorach na szynie

Reflektory na szynie to nietuzinkowa alternatywa dla klasycznych lamp, która cieszy się sporym zainteresowaniem, a zarazem nieco przeraża potencjalnych inwestorów swoim rzekomym skomplikowaniem. Okazuje się, że całkiem niepotrzebnie! W rzeczywistości jest to propozycja niezwykle prosta i szybka w montażu, która pozwala na wydobycie pożądanych detali wnętrza.

Systemy szynowe to oświetlenie mocowane do sufitu, w którym wiele lamp jest zasilanych za pośrednictwem jednej linii. Cały mechanizm może wydawać się odrobinę zawiły w budowie. Myśl o konieczności prawidłowego zintegrowania ze sobą szyn, łączników, uchwytów do mocowania, zaślepek i opraw oraz podpięcia ich do źródła prądu wywołuje wizje wielogodzinnego spędzenia czasu na montażu jednego szynoprzewodu. Wbrew pozorom reflektory sufitowe nie sprawiają większego kłopotu w instalacji niż inne modele lamp. Zarazem sprawdzają się one w wielu sytuacjach, w których tradycyjne źródła światła nie mogą sprostać wymaganiom właścicieli. Zazwyczaj szynoprzewody bazują na 1- lub 2-metrowych szynach, które możemy łączyć w kwadrat, prostokąt lub wszelakie zygzaki według własnego uznania. Ważną zaletą jest także możliwość rozbudowy posiadanego systemu o kolejne elementy – szyny i reflektory.

Jak zbudowane są reflektory na szynie?

Podstawowym elementem reflektorów sufitowych jest niezaprzeczalnie szyna. Oferowana w różnych długościach, pozwala na dopasowanie jej do wymagań i zamysłu inwestora. Możemy zdecydować się na wersję wpuszczaną, natynkową lub podwieszaną – zależnie od efektu, jaki mamy zamiar osiągnąć.

Aby światło mogło świecić, potrzebny jest też oczywiście prąd. Tutaj warto zwrócić się po pomoc do elektryka, który przygotuje odpowiednią, jedno- lub trójfazową instalację. Do mocowania reflektorów niezbędne będą specjalne uchwyty, a za estetyczne zakończenie szyn odpowiedzialne są dopasowane zaślepki. To tyle, jeżeli planujemy prosty, podłużny szynoprzewód.

Decydując się na tego typu oświetlenie, większość osób wybiera jednak bardziej skomplikowane układy, które podkreślą nietuzinkowy charakter wnętrza. Tutaj z pomocą przychodzą łączniki, które dzielimy na elastyczne i sztywne oraz wewnętrzne i zewnętrzne. Spotkamy tu uniwersalne złącza proste, a także narożniki, łączniki trójdrożne i czterodrożne, które odpowiednio pozwolą nam na połączenie szyn w formie litery L, T czy X. Równie duże pole do popisu mamy przy wyborze opraw. Możemy zdecydować się na tradycyjne reflektory w formie tub lub wiszące klosze, mocowane za pomocą specjalnego adaptera.

Reflektory sufitowe do domu

Reflektory sufitowe na szynie to lampy, które z powodzeniem wykorzystamy we wnętrzach nowoczesnych mieszkań. Możemy zastosować je niemal w każdym pomieszczeniu:

 • lampy punktowe w kuchni zlokalizowane nad szafkami precyzyjnie doświetlą powierzchnię roboczą blatu, ułatwiając codzienne przyrządzanie potraw,
 • reflektory na szynie w salonie możemy zamocować nad strefą RTV lub kanapą, gdzie umilą relaks przy ulubionym serialu czy książce,
 • szynoprzewody to świetne rozwiązanie do garderoby; skutecznie rozjaśnią wszelkie jej zakamarki, ułatwiając wybór odzieży i dodatków,
 • źródła światła na szynie skierowane na boczne ściany długiego korytarza optycznie poprawią proporcje pomieszczenia, podkreślając powieszone obrazy czy stojące na komodzie rodzinne pamiątki.

Dzięki szerokim możliwościom aranżacyjnym reflektory sufitowe to praktyczne i nieskomplikowane lampy, które uwypuklą wybrane detale wnętrza, doświetlając je, a zarazem nie męcząc naszych oczu ostrym światłem.

Reflektory na szynie do firmy

Oprócz użytku domowego, reflektory na szynie to także doskonałe rozwiązanie do obiektów firmowych. Zainstalowane w zakładzie fryzjerskim ułatwią obsługę klientów, podkreślając ich odbicie w lustrach. Zamocowane w sklepie nad wystawą zwiększą atrakcyjność ekspozycji, przyciągając potencjalnych kupujących. Reflektory sufitowe to nieodzowne rozwiązanie w galeriach sztuki i na wystawach – punktowo doświetlają poszczególne dzieła, ułatwiając ich obserwację i dostrzeganie szczegółów. Tego typu oświetlenie sprawdzi się także w biurze; zawieszone nad blatami biurek umożliwi pracę z dokumentacją, nie wpływając negatywnie na oczy pracowników. Dzięki opcji precyzyjnego ustawienia reflektora – zarówno jego miejsca na szynie, jak i kąta nachylenia, wybrane powierzchnie użytkowe lub dekoracyjne są skutecznie oświetlone. Nowoczesny charakter tego typu lamp dodaje wnętrzom pożądanego, ekskluzywnego charakteru, wpływającego na postrzeganie całej firmy.

Fazy bez tajemnic

Wybierając reflektory sufitowe do swojego domu lub firmy, musimy zdecydować się na jeden z dwóch podstawowych układów zasilania – jednofazowy bądź trójfazowy. Czym różnią się one w przypadku szynoprzewodów? Ilością równocześnie załączanych reflektorów za pomocą jednego włącznika:

 • jeżeli wybierzemy układ jednofazowy, jednym przyciskiem zaświecimy wszystkie punkty zlokalizowane na szynie,
 • w przypadku systemu trójfazowego, bazującego na trzech obwodach, z użyciem podwójnego włącznika możemy uruchomić wybrane żarówki.

Układ podłączenia poszczególnych reflektorów na szynie do obwodów faz jest niemal dowolny i zależy jedynie od naszej fantazji. Do jednego przycisku możemy bowiem przypisać skrajne lampy, co drugi z reflektorów lub środkowe źródła światła, które pozwolą nam rozjaśnić i podkreślić wybrane detale wnętrza.

Reflektory na szynie to atrakcyjny i nowoczesny typ oświetlenia, który sprawdzi się tak w domu, jak i firmie czy artystycznej galerii. Punktowe źródła światła z możliwością precyzyjnej regulacji pozwolą w łatwy sposób podkreślić atuty pomieszczeń, będąc praktycznym i dekoracyjnym elementem każdego wnętrza. Pozwalają na stworzenie wymyślnych aranżacji, a w razie potrzeby – także prostą rozbudowę całego systemu. Dzięki temu zyskują one na popularności zarówno wśród prywatnych inwestorów, jak i projektantów, coraz częściej stosujących reflektory sufitowe w swoich koncepcjach.

Sprawdź następny artykuł:

Jak rozjaśnić ciemny przedpokój