Shabby chic, stylowe oświetlenie w stylu vintage
- Shabby chic – szykowne starocie we wnętrzach
- Salon z okazałym żyrandolem w stylu shabby chic
- Kuchnia shabby chic – królestwo starych i szykownych lamp stojących
- Sypialnia w stylu shabby chic – rozważna i romantyczna
Nostalgia za dawnymi dniami nierzadko skłania nas do sięgania po elementy w stylu vintage. Staromodny żyrandol, romantyczne lampy stojące czy wszechobecne, nadszarpnięte zębem czasu dekoracje pozwalają nam stworzyć przytulne i komfortowe mieszkanie, w którym łapiemy oddech i wypoczywamy po dniu spędzonym w biurze i wśród miejskiego zgiełku. Jak zatem wykorzystać lampy i dodatki do stylizacji domu zgodnej z sentymentalnym trendem shabby chic?
Shabby chic – szykowne starocie we wnętrzach
Styl shabby chic stworzony w latach 80. przez projektantkę Rachel Ashwell jest dziś obecny w milionach domów na całym świecie. Jego urok i czar opierają się na starym, pozornie nieco zaniedbanym wyglądzie wnętrza. Poszczególne elementy wyposażenia, inspirowane stylistyką wiejskich domostw z terenów Francji i Anglii – podłogi, meble, żyrandol, lampy stojące czy dodatki - charakteryzują się wytartym, odrobinę podniszczonym wyglądem. Są to zarówno wiekowe, znalezione na targach staroci czy babcinym strychu eksponaty, jak i nowe modele, którym specjalnie nadano postarzany wygląd. Czym cechują się wnętrza shabby chic?
- Obfitują one w roślinne motywy, pobielaną i poprzecieraną fakturę, koronki, falbanki i hafty.
- Dominuje tu jasne, pastelowe wzornictwo – biel, ecru, róż, szarość i błękit, wprowadzające sielski, klimatyczny nastrój.
- Na niektórych elementach dekoracyjnych spotykane są również bardziej kontrastowe barwy: wypłowiałe brązy czy czerń.
- We wnętrzach shabby chic nie może zabraknąć odpowiednio dobranego żyrandola lub lamp stojących, które podkreślą wybrane detale, uwodząc swoim urokiem domowników tęskniących za dawnymi czasami.
Nie masz pomysłu, jak urządzić poszczególne pomieszczenia z użyciem oświetlenia i dodatków w romantycznym stylu? Skorzystaj z naszych świet(l)nych porad, które ułatwią wykreowanie przytulnego i komfortowego wnętrza.
Salon z okazałym żyrandolem w stylu shabby chic
Salon w stylu shabby chic to miejsce, które ugości nas niezwykle wygodnym kompletem wypoczynkowym na giętych nóżkach oraz podręcznym stolikiem, na którym położymy filiżankę z ulubioną kawą. Nie zabraknie w nim także postarzanej komody, stanowiącej idealne miejsce na lampy stojące, będące dekoracyjnym oświetleniem pomieszczenia.
Ważnym punktem salonu w starym stylu będzie przykuwający wzrok żyrandol. Koniecznie musi on być szykowny i bogaty, uzupełniając design zastosowanych mebli. Miłośnicy tradycyjnych modeli mogą sięgnąć po obfitujące w kryształy, ale nieco trudne w pielęgnacji złocone lampy sufitowe. Zwolennicy nieco mniej okazałych rozwiązań powinni wybrać bardziej stonowany żyrandol wzorowany na wersjach świecznikowych, stanowiący kompromis pomiędzy klasyką a nowoczesnością. Wspólnie z lampami stojącymi na blatach komód, skutecznie oświetli on całe wnętrze, wydobywając z niego staromodny, nieco romantyczny urok.
Kuchnia shabby chic – królestwo starych i szykownych lamp stojących
Tuż obok salonu najważniejszym pomieszczeniem w staromodnym, sielskim domu jest kuchnia. Nawet, jeśli planujemy urządzić ją zgodnie z nurtem shabby chic, nie musimy sięgać po typowo babcine rozwiązania. W takim miejscu sprawdzą się modne w ostatnich latach meble z jaśniejszymi frontami i ciemnym blatem, uzupełnione o dekoracje w typie vintage. Dzięki nim nie będziemy musieli przeprowadzać kosztownego remontu, a zarazem w łatwy sposób odmienimy charakter wnętrza.
Jak przyozdobić kuchnię w stylu shabby chic? Wybierzmy lampy stojące lub żyrandol w formie wieloramiennego świecznika, a wolną przestrzeń na kredensie czy blacie udekorujmy staromodnymi słoikami lub pojemnikami. Odpowiednim wyborem będzie także żyrandol z prostym kloszem, który dobrze skomponuje się z pozostałymi bibelotami, nie wprowadzając nadmiernego chaosu do bogatego w detale wnętrza.
Na bocznych półkach lub parapecie możemy zastosować lampy stojące, które starannie doświetlą roboczy blat, ułatwiając odczytanie przepisów kucharskich z książki i przygotowywanie posiłków. Ważnym elementem niech stanie się także duży, postarzany stół w wiejskim stylu, który będzie stanowił przestrzeń do spotkań w rodzinnym gronie – jak za starych czasów. Możemy ułożyć na nim lampę stojącą lub zawiesić nad jego centralnym punktem żyrandol, dzięki czemu zaoszczędzimy cenne miejsce na jego blacie.
Sypialnia w stylu shabby chic – rozważna i romantyczna
Sypialnia w stylu shabby chic może stanowić zarówno pojedyncze pomieszczenie o tej aranżacji, jak i część kompleksowego wystroju mieszkania w staromodnej koncepcji. Powinna ona zawierać okazałe, królewskie łoże ozdobione bogato haftowaną pościelą z falbanami. Obowiązkowym elementem każdej sypialni jest także odpowiednie oświetlenie – żyrandol lub lampy stojące. Ich charakterystyczną cechą jest delikatne, rozproszone światło, które w ciepły i miękki sposób otula najbliższe otoczenie. Najczęściej są one także przyozdobione materiałowym abażurem, który przytłumia bezpośredni blask żarówki, sprzyjając komfortowemu wypoczynkowi. Dzięki tym właściwościom doskonale nadają się one do zastosowania w sypialni, która ma być wygodnym, przytulnym i ułatwiającym odprężenie miejscem.
Jakie modele sprawdzą się tu najlepiej? Odpowiednie będą zlokalizowane na nocnym stoliku lub komodzie lampy stojące z tkaninowym abażurem o kolorystyce dopasowanej do reszty aranżacji. Ocieplą one wygląd pomieszczenia, jednocześnie nie rażąc naszych zmęczonych po całym dniu oczu. Aby uzupełnić ich dyskretne światło stojących lamp, na suficie warto zawiesić żyrandol, który ułatwi poszukiwanie ulubionej sukienki w czeluściach szafy lub książki, która zniknęła w ciemnościach pod łóżkiem.
Shabby chic to styl, który posiada olbrzymią rzeszę zwolenników. Może być zarówno główną koncepcją aranżacji, jak i przejawiać się w dyskretnych ozdobach, dodających przytulnego, nieco staromodnego charakteru. Odpowiednio dobrany żyrandol i lampy stojące, a także zastosowane dodatki pozwolą na stworzenie kuchni czy salonu rodem z babcinej chaty. Jeśli lubimy częste zmiany pamiętajmy jednak, by wybierać modele oświetlenia o stosunkowo uniwersalnym charakterze, które doskonale wpiszą się w każdą kompozycję wnętrza.