Wnętrza w stylu kolonialnym – jakie lampy będą do nich pasować?
- Czym charakteryzuje się styl kolonialny?
- Lampa sufitowa w stylu kolonialnym
- Kolonialne lampy stojące
Wnętrza urządzone z użyciem tkanin, dodatków oraz oświetlenia zgodnych z wytycznymi kolonialnego nurtu pozwolą na fikcyjną podróż w odległe kraje bez konieczności opuszczania własnego mieszkania. Dzięki temu będą one atrakcyjne szczególnie dla osób, które z pewnych względów nie mogą pozwolić sobie na zagraniczne wojaże. Jak zatem zaprojektować poszczególne elementy mieszkania oraz jakie lampy stojące i sufitowe wybrać, decydując się na stworzenie iście egzotycznej aranżacji?
Czym charakteryzuje się styl kolonialny?
Styl kolonialny wywodzi się z brytyjskich posiadłości zlokalizowanych w Azji i Afryce oraz użytkowanych w XIX wieku. Zamieszkiwali je Anglicy zarządzający rozległymi terenami podlegającymi pod imperium brytyjskie. Wyjeżdżając i osiedlając się w odległych od rodzinnego kraju rejonach świata byli oni zmuszeni do urządzania wnętrz swoich domów za pomocą dostępnych na miejscu materiałów oraz pomocy lokalnych rzemieślników. Tak właśnie powstał styl kolonialny, oparty o nurt wiktoriański okraszony szczyptą afrykańskiej i indyjskiej kultury. Wśród jego najważniejszych elementów możemy wymienić egzotyczne drewno, ciemne skóry, motywy zwierzęce i roślinne na tkaninach i lampach sufitowych oraz dopracowaną kompozycję kolorystyczną wszystkich zastosowanych fragmentów aranżacji.
Aby stworzyć harmonijnie urządzone wnętrze w stylu kolonialnym, niezbędne będzie zachowanie optymalnej równowagi w odcieniu podłogi, ścian oraz dodatków. Jakie kolory powinny dominować w takich pomieszczeniach?
- Salon w stylu kolonialnym będzie zachwycał feerią beżów, pomarańczy, brązów i zieleni połączonych z ciemnymi meblami.
- Kuchnia zgodna z tym nurtem powinna być oparta o modne jasne szafki z brązowym blatem, które urozmaicimy bogato zdobionymi ścianami, tematycznymi obrazami bądź wzorzystą lampą stojącą.
- Sypialnia kolonialna przyniesie dający wytchnienie wypoczynek, jeśli pomalujemy ją na bordowy kolor oraz uzupełnimy dywanem czy zasłonami w orientalny wzór.
- Omawiany styl będzie idealny także do łazienki – drewnopodobne płytki i meble oraz palmy czy draceny na ustawione na podłodze i parapecie stworzą w tym pomieszczeniu iście egzotyczny klimat.
Urządzając wnętrza kolonialne zadbajmy o to, by ciemna kolorystyka nie przytłoczyła zanadto ich przestrzeni. Pamiętajmy także o stosowaniu jasnych elementów – sufitów, podłóg oraz dodatków. Aby salon i sypialnia w tym stylu nie była zbyt ponura, obowiązkowo zaplanujmy w nich także optymalne oświetlenie. W tym celu sięgnijmy po lampę sufitową oraz boczne lampy stojące, które skutecznie rozjaśnią wnętrze, ułatwiając codzienne korzystanie z niego i podziwianie wyjątkowej, orientalnej aranżacji. Jakie modele najlepiej sprawdzą się w mieszkaniu w nurcie kolonialnym?
Lampa sufitowa w stylu kolonialnym
Oświetlenie w stylu kolonialnym powinno przede wszystkim być oparte o drewniane wstawki oraz abażury z roślinnym motywem. Poszukując lampy sufitowej, zwróćmy uwagę na żyrandole o drewnianej konstrukcji, które będą doskonale współgrać z pozostałymi, typowymi dla tego nurtu elementami. Dzięki zastosowaniu w nich żarówek świecowych, będą one świetną imitacją staromodnych świeczników, nierzadko obecnych w zagranicznych posiadłościach Brytyjczyków. Wolimy nieco mniej rozbudowane modele? W sprzedaży znajdziemy niezwykle ciekawe lampy, w których zastosowano materiałowe tuby z nadrukiem przedstawiającym egzotyczne kwiaty i liście lub jednolitą tkaninę o barwie odpowiadającej kolorom ziemi. Ich wiodącą tonację warto zestawić z wzorami i odcieniami obecnymi na zasłonach, poduszkach, a nawet dywanach – tworząc dzięki temu harmonijną kompozycję całego pomieszczenia. Doskonałą propozycją będzie także nie narzucająca się lampa sufitowa o kloszu z przejrzystego szkła, stanowiąca funkcjonalną i dyskretną ozdobę każdego wnętrza w kolonialnym stylu.
Kolonialne lampy stojące
W kolonialnym wnętrzu nie może zabraknąć lamp stojących. Takie boczne oświetlenie umożliwi stworzenie wyjątkowego nastroju, sprzyjającego wypoczynkowi po ciężkim dniu w pracy. Różnorodne rozmiary i formy tych źródeł światła sprawiają, że można ustawić je zarówno na podłodze, jak i blacie stołu czy komody. W wielu sklepach obecne są całe serie lamp sufitowych i stojących, dzięki którym można kompleksowo urządzić wybraną przestrzeń. Poszukując modelu na stół czy szafkę nocną, warto sięgnąć po wersję wyposażoną w materiałowy abażur z egzotycznym lub zwierzęcym motywem. Jeśli we wnętrzu obecnych jest wiele deseni, lepiej będzie zastosować w nim lampę stojącą o nieco bardziej powściągliwej tonacji. Do takich miejsc wprost stworzony będzie model z jednolitym abażurem wykonanym w kolorystyce ziemi – beżu, brązu, oranżu lub zieleni. W kolonialnym mieszkaniu ciekawie będą prezentować się także lampy stojące z wbudowaną donicą, które pomogą doświetlić najbliższą okolicę, a zarazem wprowadzą ożywiającą zieleń do każdego pomieszczenia.
Styl kolonialny to rozwiązanie idealnie wpisujące się w potrzeby i krąg zainteresowań obieżyświatów, ludzi zafascynowanych indyjską i afrykańską kulturą czy też osób, którym sprzykrzyła się europejska monotonia. Bogaty w naturalne barwy, orientalne wzory oraz roślinne i zwierzęce motywy, będzie doskonałą odskocznią od codziennych trosk, wielkomiejskiego zgiełku i wszechobecnej technologii. Urządzając wnętrze w stylu kolonialnym, możemy przygotować jego kompleksową aranżację bądź wykorzystać jedynie pewne elementy nawiązujące do tego nurtu. Wybierajmy zatem spośród naturalnych tkanin i barw, lamp stojących i sufitowych o odpowiednim designie oraz drewnianych dodatków, by w łatwy sposób stworzyć dające wytchnienie miejsce, w którym odpoczniemy każdego dnia.