Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wszystko, co musisz wiedzieć, wybierając oświetlenie do podwieszanego sufitu

2022-07-06
Wszystko, co musisz wiedzieć, wybierając oświetlenie do podwieszanego sufitu

Starannie wykonany podwieszany sufit okazuje się idealną propozycją dla osób, którym zależy na nowoczesnych i świetnie prezentujących się rozwiązaniach. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od wybranego rodzaju i wzoru tego typu sufit może z powodzeniem powiększać optycznie całe wnętrze, a także zachwycać ciekawym wzornictwem i przemyślanym wykończeniem. Mimo to ze względu na ozdobność tego typu sufitów wiele osób zastanawia się, jakie oświetlenie w suficie podwieszanym sprawdzi się najlepiej. Przedstawiamy kilka praktycznych rozwiązań, dzięki którym wnętrze będzie świetnie wyglądać.

Oświetlenie podwieszanego sufitu – czym powinno się wyróżniać?

Odpowiednio dobrane oświetlenie podwieszanego sufitu nie musi cechować się bardzo nowoczesnymi i nietypowymi do tej pory rozwiązaniami. Wiele osób decyduje się bowiem na tradycyjne lampy wiszące i żyrandole, które będą skutecznie rozświetlać dane wnętrze i bardzo dobrze się przy tym prezentować. Warto jednak wspomnieć, że tego typu rozwiązanie świetnie sprawdza się przede wszystkim wtedy gdy sufit podwieszany jest prosty i nie ma różnego rodzaju załamań i zakrzywień. Ponadto lampy wiszące mogą z powodzeniem uzupełniać oświetlenie sufitu podwieszanego wykonanego z taśmy led czy wykorzystujących oprawy wpuszczane.

Wysokiej jakości oświetlenie sufitu podwieszanego powinno nie tylko skutecznie rozświetlać dane wnętrze, ale przede wszystkim podkreślać zalety danej aranżacji i wykonanego sufitu. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że nowoczesne sufity podwieszane często cechują się różnego rodzaju załamaniami, które można w piękny sposób podkreślić za pomocą starannie dobranego światła. Z tego powodu w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się punktowe lampy wpuszczane w sufit oraz taśmy LED, które można z łatwością wkomponować w daną aranżację, a także regulować intensywność oraz barwę światła.

szara lampa do sufitu podwieszanegokwadratowe oświetlenie sufitu podwieszanegolampa do sufitu podwieszanegopodwójne oczko do sufitu podwieszanego

 

Oświetlenie sufitu podwieszanego w salonie – które rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Salon jest jednym z miejsc, w których domownicy zwykle spędzają najwięcej wolnego czasu. Służy on między innymi odpoczynkowi po pracy czy szkole, ale oprócz tego pokój dzienny jest również miejscem, w którym często spotykamy się z bliskimi nam osobami. Dlatego też salon często jest uważany za najbardziej reprezentacyjne miejsce całego domu, które powinno zapewniać domownikom jak największą wygodę i jednocześnie wyrażać ich charakter lub upodobania. W efekcie osoby, które cenią sobie styl nowoczesny lub glamour, chętnie decydują się na podwieszane sufity połączone ze starannie dobranym oświetleniem dodającym wnętrzom niezwykłego charakteru.

Jak już wspomnieliśmy, w salonie, w którym znajduje się podwieszany sufit, monraż oświetlenia led daje możliwość dowolnego regulowania intensywności czy barwy światła. Czasem oświetlenie led, zarówno taśmy led, jak i oprawy wpuszczane w sufit podwieszany led pozwalają zmieniać nie tylko natężenie światła, ale również jego barwę. Możemy dzięki temu mieć salon oświetlony na zielono, czerwono czy niebiesko, dobierając go do aktualnego nastroju i potrzeb.

Dzięki takiej funkcjonalności taśmy ledo lub lampy wpuszczane w sufit podwieszany będą godną uwagi propozycją dla osób, którym zależy na przemyślanej zabawie światłem i na stworzeniu niezwykle klimatycznego wnętrza. Co więcej, warto wspomnieć, że tego typu oświetlenie sufitu podwieszanego zamontowane w zakamarkach, na przykład w miejscach łączeń ze ścianą, nie będzie zbyt rażące ani rzucające się w oczy. Zamiast tego pozwoli ono na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery i pięknie podkreślonych sufitów.

czarna lampa do sufitu podwieszanegobiała lampa do sufitu podwieszanegoszary reflektor na sufitdesignerska lampa na sufit podwieszany

Jak podłączyć lampki w suficie podwieszanym?

W zależności od wybranego rodzaju oświetlenia możemy spotkać się z różnymi technikami jego montażu w sufitach podwieszanych. Wspomniane wcześnie taśmy LED można z powodzeniem zamontować w zakamarkach sufitu, a następnie poprowadzić do instalacji elektrycznej i podłączyć. Z kolei w przypadku punktowych lampek wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z lampami przeznaczonymi do montażu podtynkowego (lampy wpuszczane w sufit podwieszany) czy może do montażu natynkowego. W pierwszym przypadku oprawa wpuszczana led jest montowana w wywierconym w suficie podwieszanym otworze, którego rozmiar musi być dopasowany do wielkości lampy. Z kolei do montażu natynkowego najczęściej potrzebne są kołki rozporowe, które muszą być dopasowane do płyt kartonowo-gipsowych, z jakich wykonany jest sufit.

Co prawda montaż oświetlenia w suficie podwieszanym nie jest zbyt trudne, to warto skorzystać z usługi firm profesjonalnie zajmujących się remontami i elektryką. Będzie to najlepszą gwarancją, że montaż zostanie przeprowadzony zgodnie ze sztuką i jego użytkowanie będzie w pełni bezpieczne.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel