Z naturą za pan brat-lampy do domku letniskowego
Piękno rodzimych stron odkrywane jest na nowo, szukamy relaksu i ukojenia w prostocie.
Domki letniskowe przeżywają swój renesans - coraz więcej osób decyduje się na urlop na
łonie natury w Polsce, co przyczynia się do coraz większego zainteresowania budową, czy
zakupem takiego domku.
Od czego zacząć projektowanie domku letniskowego, aby było jednocześnie praktyczne i estetyczne?
Rozpocznij od zaplanowania stref
Jest to jedno z większych wyzwań urządzania domku letniskowego funkcjonalne wydzielenie za pomocą ścian.
Podział przestrzeni warto rozpocząć od ustalenia co znajduje się w strefie ogólnodostępnej, a co w prywatnej.
Pierwsza często zawiera jadalnię, kuchnię, przestrzeń wypoczynkową, a druga łazienkę i sypialnię.
Pamiętajmy, że w niewielkiej przestrzeni część stref może pełnić kilka funkcji. Kanapa w salonie może być za dnia miejscem relaksu, a nocą sypialnią. Stół może pełnić za dnia zarówno funkcję jadalną, biurową, a nawet stać się przedłużeniem blatu roboczego.
Po zaplanowaniu i wydzieleniu stref możemy wybierać oświetlenie do domku letniskowego.
Oświetlenie domku letniskowego
Światłem nawet niewielkie wnętrze można znacząco powiększyć optycznie, dlatego warto zmyślnie zaplanować jego rozmieszczenie. Aby osiągnąć optymalny efekt oświetlenia wnętrza konieczne jest zastosowanie źródeł światła z każdej z 3 grup:
- oświetlenie ogólne
- oświetlenie zadaniowe
- oświetlenie punktowe
Oświetlenie ogólne służy do pełnego doświetlenia wnętrza i zawiera w sobie przede wszystkim takie elementy jak: żyrandole i lampy wiszące.
Elementy oświetlenia ogólnego warto zastosować w strefie wypoczynkowo-jadalnej oraz w kuchni - czyli w przestrzeniach tętniących życiem. To tutaj będziemy przygotowywać posiłki, spędzać czas ze znajomymi i
rodziną, czy grać w gry planszowe, dlatego konieczne jest mocniejsze doświetlenie.
Górne światło to także nieoceniony pomocnik w sprzątaniu przestrzeni. Wybierając lampy do domku letniskowego warto kierować się wytycznymi stylu rustykalnego i skandynawskiego, decydując się na modele z naturalnymi elementami: z drewna, czy wikliny.
Stylistyka współczesnych domków letniskowych nie stara się na siłę odtworzyć folkloru, ma w sobie pierwiastek minimalizmu, ale dzięki naturalnym materiałom - jest ciepła, przytulna i klimatyczna.
Oświetlenie punktowe, czyli lampy naścienne, lampy stojące i lampy stołowe. To właśnie światło z tych lamp jest w stanie wykreować klimat w naszym domku letniskowym.
Odpowiednio dobrane stworzy przytulną atmosferę, dlatego proponujemy, aby w oświetleniu punktowym zamontować żarówki o ciepłym świetle od 3500 do 4000K. W przestrzeni wypoczynkowej warto postawić lampę stojącą tuż obok kanapy czy kącika czytelniczego.
Dzięki dodatkowemu oświetleniu we wnętrzu domku letniskowego, nawet w pochmurny dzień będzie można się zrelaksować i miło spędzić czas. Czytanie ciekawej książki, słuchanie ulubionej muzyki czy granie w gry planszowe z dziećmi stanie się jeszcze przyjemniejsze, kiedy w domku będzie jasno, a pogoda panująca na zewnątrz zejdzie na drugi plan.
Oświetlenie punktowe sprawia także, że dana rzecz staje się punktem centralnym w pomieszczeniu, dlatego jeśli na ścianie wiszą ważne dla nas zdjęcia - warto oświetlić je światłem punktowym.
Planując oświetlenie w domku letniskowym nie zapominajmy o oświetleniu zadaniowym.
Są to lampy biurkowe, oświetlenie luster łazienkowych, czy listwy podszafkowe w kuchni. Ten rodzaj oświetlenia jest niezwykle ważny wszędzie tam, gdzie wykonywane są istotne zadania - kuchnia, czy łazienka, nie mogą się bez nich obyć. Jeśli w naszym domku letniskowym pracujemy zdalnie, warto zadbać o mobilną i lekką lampkę biurkową, którą w razie potrzeby postawimy na stole, gdy będziemy pracować. Dobre światło zadaniowe nie oślepia, ale też nie męczy oczu. Co ważne: jest jaśniejsze niż oświetlenie ogólne oraz chłodniejsze - od 4800 do 5000 K, co pomaga w koncentracji.
Mix wszystkich trzech typów świateł da efekt, który powiększy wnętrze i wypełni wszystkie zadania przed nim stawiane. Lampy mogą nadać stylu wnętrzu, ale nie wszystkie muszą być charakterystyczne. Często jeden mocny akcent, np. w postaci drewnianego żyrandola jest wystarczający.