Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zaproś do swojego domu design sprzed lat!

2022-02-28
Zaproś do swojego domu design sprzed lat!
  1. Już nie tylko sentymentaliści okresu lat 60-tych urządzają swój dom w stylu retro 
  2. Wyróżniki w stylu retro
  3. Oświetlenie w stylu retro

Jak najlepiej zwizualizować mieszkanie w stylu retro? Wrócić wspomnieniami do mieszkań naszych rodziców i dziadków. Przejrzeć stare fotografie, magazyny i filmy, by zobaczyć styl vintage w najczystszej postaci. To wnętrza z mocnymi akcentami żywych kolorów, nierzadko w połączeniu z geometrycznymi wzorami. Meble w stylu vintage charakteryzuje brak ornamentów, opływowość oraz obłość kształtów i często charakterystyczne drewniane nóżki. Dodatki tego okresu to kryształy, kolorowe szkło i ceramika o nieregularnych kształtach i surowej fakturze.

Retro we współczesnym wydaniu w sprytny sposób przemyca rodzinne pamiątki, lampy w stylu vintage, czy pojedynczych egzemplarzy mebli z tamtych czasów do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Już nie tylko sentymentaliści okresu lat 60-tych urządzają swój dom w stylu retro 

Dla wielu osób aranżacje vintage mogą wydawać się przytłaczające w swojej ilości kształtów i kolorów, a w efekcie stworzyć wnętrze na kształt babcinego mieszkania, lecz nic bardziej mylnego. Styl vintage nie musi kojarzyć się z lekko zagraconym babcinym mieszkaniem (jeśli połączymy go ze współczesnym minimalizmem i postawimy tylko na kilka jego wyróżników w formie dodatków, czy oświetlenia w stylu retro. ), za to może zyskać bardzo różne oblicza w zależności od tego, na ile chcemy z niego czerpać.

Pamiętajmy, że z pozoru mało znaczące detale odgrywają bardzo dużą rolę w aranżacji wnętrz. Przy aranżacji, która będzie stanowiła minimalistyczne tło dla wyrazistych dodatków, czy oświetlenia w stylu retro możemy zyskać nietuzinkowy efekt wow!

Wyróżniki w stylu retro

Aranżacja wnętrz w stylu retro jest świetną okazją do zabawy wzorami i fakturami, ale warto też pamiętać o równowadze, aby nie przytłoczyć przestrzeni ilością barw, kształtów i faktur.

Co zatem wyróżnia styl retro?

  • Przede wszystkim paleta używanych barw - lekko stłumione zielenie w odcieniu awokado i butelkowego szkła, musztardowe żółcie, brązy oraz intensywne czerwienie i pomarańcze. To właśnie one sprawiają, że wnętrza w stylu retro uznajemy za ciepłe i przytulne
  • Fantazyjne i geometryczne wzory to również domena wnętrz retro. Wzory w aranżacjach vintage powinny przykuwać wzrok - szerokie pasy, obłe kształty, a także motywy zwierzęce doskonale prezentują się różnego rodzaju tkaninach – poduszkach, zasłonach, czy tapicerkach
  • Meble o obłych krawędziach i łagodnych brzegach z toczonymi nogami z drewna to tradycja lat 60-tych. Przeszklone witryny, czy solidne komody, ale wyłącznie na charakterystycznych drewnianych nogach to symbole stylu retro
  • Nieregularne i asymetryczne kształty ceramiki, porcelany i kolorowego szkła. również nadadzą wnętrzu klimat retro

 wazon

Jeśli chcesz uniknąć przesady, postaw na pojedyncze akcenty w formie na przykład kryształowej karafki, czy wazonu z kolorowego szkła. Dobrym pomysłem jest oświetlenie w stylu retro, takie jak lampka biurkowa retro, czy retro lampka nocna.

Oświetlenie w stylu retro

 

Lampy w stylu vintage to niezwykle klimatyczne dodatki do wnętrza, które doskonale sprawdzają się w roli oświetlenia budującego nastrój. Z całą pewnością nie można ich uznać za minimalistyczne elementy wyposażenia wnętrz, a raczej za oryginalne i przykuwające wzrok dodatki. Ich wyróżnikiem jest często kolorowe szkło oraz forma, która rozprasza światło żarówki w całym pomieszczeniu dodając przytulnego i stylowego charakteru.

 Żyrandol retro

Jeśli zależy Ci na mocnym akcencie w kuchni, czy jadalni postaw na żyrandol retro. Zawieszony centralnie nad stołem jadalnym, czy wyspą kuchenną uprzyjemni spożywanie posiłków i rozświetli całe pomieszczenie, a decydując się na wersję z kolorowego szkła możemy mieć pewność, że stanie się on centralną ozdobą wnętrza.

 Lampa sufitowa retro

Dla osób chcących samodzielnie zaplanować ilość i rozmieszczenie lamp, polecamy wiszące lampy vintage. Lampa sufitowa vintage będzie doskonale prezentowała się zawieszona zarówno pojedynczo, jak i w grupie kilku lamp zawieszonych na różnych poziomach. Pojedyncze lampy sufitowe vintage pozwalają na całkowitą dowolność w aranżacji sufitowych punktów świetlnych. W naszej kolekcji znajdują się również lampy na listwie vintage.

 Lampy retro do salonu i sypialni

stołowa

Stojące lampy retro mogą spełniać funkcję dyskretnego oświetlenia i uzupełnienia działania żyrandola. Postawiona na komodzie lampa vintage nie tylko stworzy dodatkowy punkt świetlny, ale także doda wnętrzu wyjątkowego charakteru. W zależności od preferencji - do naszej lampy w stylu retro możemy wybrać biały klosz, który wyraziście rozświetli pomieszczenie, lub klosz z kolorowego szkła, który świetnie się sprawdzi w bardziej minimalistycznym wnętrzu. Do stworzenia przytulnego nastroju w pomieszczeniu nada się retro lampka nocna z ciemnym, przydymionym kloszem który stworzy delikatne światło sprzyjające wypoczynkowi w sypialni.

Lampa biurkowa retro

Lampy retro to również sposób na eleganckie doświetlenie miejsca do czytania. Postawione na stoliku bocznym obok wygodnego fotela, ze szklanym, dekoracyjnym kloszem będą nie tylko oświetlać czytaną książkę, ale staną się przysłowiową wisienką na torcie naszego wnętrza.

Kinkiet retro

Dla osób szukających oświetlenia retro do mniejszych mieszkań polecamy plafon, który podobnie jak kinkiet retro jest dyskretny, nie rzucają się w oczy, a jednocześnie skutecznie spełniają swoją rolę, oświetlając wnętrze. Kinkiety retro świetnie sprawdzają się w przedpokojach, jak również na klatkach schodowych, które wymagają często stałego doświetlenia.

Pamiętajmy, że z każdego stylu możemy czerpać te elementy, które odpowiadają naszym gustom i pasują do naszego wnętrza. Warto styl retro wprowadzać do wnętrza stopniowo, budując go dodatkami i oświetleniem, dzięki czemu uzyskamy unikalną aranżację i unikniemy efektu nadmiaru. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel