Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żyrandol wizytówką domu

2019-04-30
Żyrandol wizytówką domu
Żyrandol wizytówką domu
  1. Żyrandol to nie tylko ozdoba
  2. Na dzień dobry kawa, na dobry wieczór żyrandol

Najciekawsze i najpiękniejsze żyrandole wieszamy najczęściej w salonie. Bo salon jest przecież naszą wizytówką. Jest jak śródmieście dla metropolii. To centrum naszego życia. Tu odpoczywamy, spożywamy posiłki, spędzamy czas w gronie rodziny i znajomych. Wystarczy rzut oka na wnętrze, by przekonać się, kim jesteśmy. Wystarczy rzut oka na naszą pojedynczą lampę wiszącą-żyrandol, by wiedzieć jaka jest nasza osobowość. Jeśli wieszasz żyrandol w stylu Ludwika XVI, to z dużym prawdopodobieństwem goście mogą przyjąć, że jesteś sentymentalny, ale jednocześnie lubisz pałacowy przepych, a twoja osobowość jest eklektyczna – pomieści wiele zainteresowań, często także tych o dużych ambicjach. Jeśli twój żyrandol odznacza się prostą, geometryczną formą i jest to np. biała kostka - krótka lampa przysufitowa, to prawdopodobnie jesteś osobą, która lubi porządek i proste, czytelne reguły gry w życiu. Żyrandol w kształcie słonia ze skrzydłami lub kolorowej wiszącej lampy typu butelka zdradzi duszę artysty.  Krótko mówiąc, pokaż mi swój żyrandol, pokaż mi swoją lampę wiszącą, a powiem Ci kim jesteś.

Ważną kwestią jest, aby nasza lampa wisząca współgrała z pozostałymi meblami. By nie była tylko kwiatkiem do kożucha, ale wraz z meblami stanowiła spójną, odpowiednią całość. Jeśli poza żyrandolem planujemy w pomieszczeniu zainstalowanie więcej źródeł oświetlenia (dobrym pomysłem są np. kinkiety ścienne), to warto aby wszystkie lampy były ze sobą w jakiś sposób kompozycyjnie powiązane. Nie chodzi tu o taki sam rodzaj klosza, to nie jest warunkiem, a niektórzy uważają wręcz, że to nie jest dobry pomysł, ale o wspólny mianownik. Tym mianownikiem może być kolor, design, wzór, rodzaj użytego materiału. Żyrandol może być bazą, od której wychodzimy i do której dopasowujemy pozostałe elementy oświetlenia.

Żyrandol to nie tylko ozdoba

Trzeba jednak pamiętać o jednej zasadniczej sprawie. Wygląd lampy wiszącej to nie wszystko. Żyrandol musi być przede wszystkim praktyczny i spełniać rolę, dla której wieszamy go pod sufitem. Powinien więc w możliwie najlepszy sposób oświetlić pomieszczenie. Przed zakupem lampy warto zastanowić się, co w pokoju będziemy robić – czy głównie oglądać telewizję i jadać romantyczne kolacje, czy także będzie to miejsce, w którym dzieci będą wraz z nami odrabiać lekcje. Wygląd, rodzaj, sposób i moc oświetlenia żyrandola, warto dostosować przy tym nie do funkcji pomieszczenia, ale do sposobu spędzania czasu domowników. Co z tego, że zakupimy żyrandol do salonu, który będzie dawał rozproszone, romantyczne światło, a dobrą lampę stojącą na biurko dziecka, skoro lekcje i tak będzie ono odrabiało w salonie, przy nas, bo takie są nasze rodzinne przyzwyczajenia – odbiegające od tych rozwiązań, które idealnie zaprojektował nasz architekt wnętrz. W obrębie salonu znajdują się więc miejsca o szczególnej funkcji – służące do oglądania telewizji czy słuchania muzyki, jadalnie, biblioteczki, sekretarzyki, miejsca pracy. Warto o tym pamiętać.  Mało tego, za pomocą żyrandola odpowiednio doświetlamy sprzęty, eksponujemy zbiory, którymi chcemy się pochwalić. Różne strefy salonu wymagają zatem innego rodzaju oświetlenia.

Światłem możemy nie tylko oświetlać pomieszczenie, ale i rozjaśniać ściany. W tej roli świetnie odnajdą na przykład lampy w postaci kinkietów ściennych, świecących góra-dół. Silne światło rozlewa się po ścianie, nadając jej szyku. Jeśli postawimy na nowoczesny, nieskomplikowany design oraz dyskretną formę to oświetlenie nie będzie stanowiło konkurencji dla innych elementów wykończenia wnętrza salonu, bo przecież może zależeć nam na eksponowaniu, innych wartościowych mebli i przedmiotów. Światło może być mistrzem drugiego planu. Źródło światła, które ma eksponować przedmioty tego rodzaju, musi być skuteczne i profesjonalne. Żyrandol jest tylko jedną z możliwości oświetlania pomieszczeń. Wybór lamp jest niesamowicie bogaty.  Duże możliwości muszą jednak iść w parze z nienaganną prezencją i skrytym charakterem. Do oświetlenia dekoracji, w tym np. do wietlenia obrazów fantastycznie nadają się na przykład smukłe i minimalistyczne reflektorki kierunkowe – malutkie świetlne "główki" umieszczone na cienkich wysięgnikach w dwóch długościach. To profesjonalni i estetyczni asystenci naszych cennych zbiorów i pamiątek. Te kinkiety to okaz nienagannego stylu.

Na dzień dobry kawa, na dobry wieczór żyrandol

Nad żyrandolem warto więc pochylić się mocniej przy zakupie, bo będziemy się pod nim nomen-omen pochylać przez wiele lat. Jest jeszcze jeden ważny aspekt, o którym często zapominamy. Dobra lampa wisząca to nasz dobry nastrój. Zwłaszcza w długie, zimowe wieczory, gdy brakuje nam naturalnego światła słonecznego. Od dobrze dobranej mocy światła, od jej barwy, od jego natężenia zależy w dużej mierze to, czy uda nam się poprawić nastrój, czy nie. Co więcej, źle dobrane oświetlenie i irytująco świecący żyrandol może pogłębiać nasze złe samopoczucie. Leczenie światłem to już uznana gałąź medycyny. Nie bez powodu. Lekarze zauważyli dobroczynną moc światła już dawno temu. Gdy brakuje tego naturalnego trzeba zadbać o to nad naszą głową. Warto zadbać o żyrandol, lampę, kinkiet ścienny. Warto zadbać o własne samopoczucie. Designerskie lampy i lampy dekoracyjne to nie wszystko. Ostatecznie przecież nie liczy się tylko to, co nad głową, ale przede wszystkim to, co w głowie. Rozjaśniajmy swoje umysły. Każdego dnia, a zwłaszcza każdego wieczoru.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel