Szukasz lampy do niskich pomieszczeń? Postaw na plafon!
Wiele osób, które maja mieszkania z niskim sufitem zastanawia się, jak oświetlić niskie pomieszczenie. Wybierając lampy musisz pamiętać, by wybierać takie modele, które nie będą nam przeszkadzać w codziennym życiu, a jednocześnie staną się dekoracją każdego pokoju. Jakie sztuczki warto zastosować, by poprawić wygląd niewysokiego salonu czy sypialni? Które oświetlenie będzie w nich wyglądać najlepiej?
Aranżacja niskiego mieszkania – sprawdzone porady
Za niskie pomieszczenia uznawane są lokale, w których odległość między podłogą a sufitem wynosi mniej niż 250 cm. Taką wysokość mają często mieszkania w blokach z wielkiej płyty, w których wysokość pomieszczeń wynosi ok. 240-245cm oraz przyziemi w domach budowanych w okresie PRLu, które są jeszcze niższe i zwykle mają ok. 220cm. Oznacza to, że liczba osób mieszkających w niskich pomieszczeniach jest całkiem spora. Jak zatem można sobie poradzić z tym faktem?
Urządzając niskie pomieszczenie trzeba pamiętać, że ich projektowanie powinno być wykonywane z wielką uwagą. Aby niewysokie pokoje były atrakcyjne wizualnie i przyjazne w codziennej eksploatacji, warto starannie je zaplanować i udekorować. Odpowiednie kolory, meble i oświetlenie sprawią, że proporcje każdego salonu czy sypialni ulegną poprawie, zwiększając komfort korzystania z wnętrza. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sztuczki, które będą odpowiednie do mieszkań z niskim sufitem:
-
Ściany w niewysokim pokoju warto pomalować na jasne odcienie, które optycznie je powiększą lub położyć tapety w pionowe pasy. Jeśli płaszczyzny są gładkie lub neutralne kolorystycznie, dobrze będzie powiesić na nich barwne ozdoby – obrazy czy zdjęcia – usytuowane mniej więcej na 2/3 odległości od podłogi.
-
Zrezygnujmy z mebli o wysokości sięgającej do połowy pomieszczenia – sprawiają one, że sufit wydaje się być jeszcze niżej, niż w rzeczywistości. Znacznie lepiej sprawdzą się tutaj niewysokie komody i stoliki, przyozdobione przyciągającą wzrok lampka nocna, lub smukłe szafy sięgające maksymalnie pod strop.
-
W niskim pokoju warto zastosować wysokie zasłony, zawieszone od sufitu aż po samą podłogę, które wizualnie podwyższą pomieszczenie.
-
Na podłodze połóżmy barwny i wzorzysty dywan, który odwróci uwagę od zbyt małej wysokości lokalu.
-
Bardzo ważnym elementem jest także oświetlenie. Jasne wnętrza wydają się większe, dlatego należy zadbać o odpowiednie lampy sufitowe i boczne, które rozjaśnią każdy pokój, jeszcze bardziej go powiększając. Doskonale sprawdzi się tu płaski plafon oraz boczna lampka nocna, skutecznie zastępujące okazały żyrandol.
Najlepsze lampy do niskich pomieszczeń
Niewysokie wnętrza wymagają zastosowania starannie dobranego oświetlenia. Zbyt obszerne żyrandole czy modele na długim kablu będą nie tylko przeszkadzać w poruszaniu się po mieszkaniu, ale również zaburzać jego proporcje. Duże lampy wiszące nie sprawdzą się więc zupełnie w niskim pomieszczeniu, więc zdecydowanie nie polecamy ich używać.
Znacznie lepszym pomysłem na oświetlenie niskich pomieszczeń jest zamocowanie estetycznego plafonu, ściennego kinkietu oraz bocznych źródeł światła – lampki nocnej stojącej na szafce czy podłodze. Jeżeli bardzo zależy nam na nisko wiszących kloszach, zaplanujmy je jedynie nad stołem w jadalni. To jedyne miejsce dla lamp wiszących na długim kablu, które można wybrać do niskich pomieszczeń. Znając już podstawowe zasady doboru oświetlenia przeczytajmy, jakie jego modele sprawdzą się w poszczególnych pomieszczeniach.
Plafon do salonu i kuchni
Plafon jest niekwestionowanym zwycięzcą w oświetlaniu pomieszczeń z niskim sufitem. Stanowi on doskonałą alternatywę dla wiszących lamp sufitowych, zapewniając optymalną ilość światła, a jednocześnie nie wpływając negatywnie na proporcje wnętrza. Zamocowany na suficie plafon nie zajmuje wiele miejsca, nie przeszkadza w poruszaniu się po niskich pokojach, a zarazem nie zagraca niewielkiej przestrzeni. Światło tego typu lampy równomiernie oświetla strop, optycznie go powiększając i podwyższając. Plafony kuszą eleganckim wzornictwem i uniwersalną kolorystyką, pasując do wnętrz w każdym stylu. Znajdą one zastosowanie zarówno na suficie, jak i ścianie, pozwalając na zachowanie spójnego wyglądu całej aranżacji.
Wybierając plafony z pewnością znajdziesz modele pasujące do stylu Twojego wnętrza. W niskim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się lampy neutralne, proste i bez zbędnych ozdób, które będą wyglądać dobrze zarówno w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych, jak i klasycznych. Ich światło dobrze oświetli całe niskie pomieszczenie, a prostota formy nie będzie przyciągać wzroku, co odwróci uwagę od wysokości sufitu.
Kinkiety i lampki nocne do sypialni i biblioteki
W niewysokich lokalach dobrym rozwiązaniem jest także użycie kinkietu lub lampki nocnej. Podobnie jak plafony, które są najlepsze jako nowoczesne lampy do niskich pomieszczeń, nie utrudniają one codziennego korzystania z pokoju, a zarazem stanowią efektywne i estetyczne źródło światła. Odpowiednio nakierowany kinkiet pozwala podkreślić wybrane atuty pomieszczenia, a wysoko zamocowany – także rozjaśnia powierzchnię sufitu. (Więcej o kinkietach przeczytasz w tym artykule) Dekoracyjna lampka nocna ustawiona na komodzie czy stoliku zapewni przytulną atmosferę wieczorową porą, rzucając dyskretne światło na najbliższą okolicę. Nowoczesne ozdobne modele będą także atrakcyjnym punktem każdego pomieszczenia, odwracającym uwagę od zbyt niskiego sufitu. Wybierając boczną lub nocną lampkę pamiętajmy, by pasowała ona do głównego źródła światła w pokoju. Może zarówno pochodzić z tej samej serii, jak i nawiązywać do plafonu kolorem lub stylistyką.
Natynkowe oprawy sufitowe do gabinetu i pokoju nastolatka
Ciekawą alternatywą dla plafonu czy stojącej lampki nocnej są oprawy sufitowe w formie okrągłych lub kwadratowych tub. Poszczególne modele mocowane do stropu mogą posiadać raptem kilkanaście centymetrów wysokości, dzięki czemu sprawdzą się one w niskich pomieszczeniach. Ich nowoczesna, prosta forma sprawia, że doskonale nadają się do minimalistycznego biura czy też pokoju zbuntowanego nastolatka. Dobrym rozwiązaniem jest także montaż takich opraw nad blatem kuchennym, gdzie zastąpią one tradycyjne, wbudowane halogeny. Z uwagi na dość ograniczony obszar ich świecenia, w każdym pomieszczeniu warto zastosować przynajmniej kilka sztuk takiego źródła światła, rozmieszczonych w równych odstępach.
Odpowiednio urządzone niskie mieszkanie może stać się niezwykle komfortowym miejscem wypoczynku – dzięki sprawdzonym sztuczkom bez trudu ukryjemy jego niedoskonałości. Warto stosować w nim wykończenia i ozdoby w pionowe pasy, niewysokie meble oraz mniej okazałe plafony, które nie zaburzą proporcji pomieszczeń. Jeżeli jednak chęć posiadania tradycyjnego żyrandola jest silniejsza niż nasz zdrowy rozsądek, starajmy się wybrać nieco mniej okazałą lampę wiszącą, mocowaną na krótkim przewodzie. Dzięki temu kompromisowi będziemy cieszyć się wymarzonym żyrandolem w jadalni czy salonie, uzupełnionym o plafony i lampki nocne w pozostałych obszarach wnętrza.