Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka barwa światła jest najzdrowsza dla naszego zdrowia i samopoczucia?

2023-04-05
Jaka barwa światła jest najzdrowsza dla naszego zdrowia i samopoczucia?

Otaczając się dużą ilością lamp i oświetlenia możemy zastanawiać się, jaka jest najzdrowsza barwa światła dla człowieka. W dzisiejszych czasach, kiedy w domach przebywamy coraz więcej, pracując przy komputerze czy też spędzając czas z rodziną i znajomymi, należy wziąć pod uwagę inwestycję w najlepsze światło dla naszych oczu. Będzie ono używane przez nas codziennie. 

Jakie barwy światła wyróżniamy?

Odpowiedź na pytanie, jakie światło jest najzdrowsze dla oczu, zacznijmy od poznania jego rodzajów. Wyróżniamy 3 barwy: ciepłą (poniżej 3500 K), neutralną (4000 - 4500 K) oraz zimną (powyżej 5500 K). Jak można się domyślić, naturalne światło słoneczne jest zbliżone do neutralnego sztucznego. 

Często dostosowujemy barwę oświetlenia w domu do nastroju, jaki chcemy uzyskać. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, ale jednak warto by było wziąć pod uwagę nie tylko odcień światła, ale także jego moc i wpływ na nasz organizm, samopoczucie oraz oczy. 

Jakie żarówki wybrać, aby światło nie męczyło wzroku?

Patrząc na naszą biologię, od razu można stwierdzić, że najzdrowszym światłem jest słoneczne, które niezależnie od nasilenia nie zagraża zdrowiu oczu i nie wpływa na samopoczucie. Niestety nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie takiego światła przez cały rok, dlatego należy zastanawiać się jakie światło lepsze – ciepłe czy zimne dla oczu. 

Oscylując w granicy 4000 K, uzyskamy nieco cieplejszą barwę, jednocześnie zachowując przedział światła neutralnego. Jeśli w pomieszczeniu ma być nieco „chłodniej”, warto rozważyć temperaturę barwową powyżej 5500 K. Należy pamiętać przede wszystkim o przeznaczeniu danego źródła światła w domu. Do pokoju, który służy nam jako biuro, opłaca się zainwestować w nieco zimniejsze barwy. Natomiast do salonu czy sypialni, w których najczęściej odpoczywamy, najlepiej sprawdzą się  cieplejsze tony.

Wiele możliwości oświetleniowych przy wyborze żarówek typu LED do pomieszczeń

W dzisiejszych czasach w sklepach możemy znaleźć głównie oświetlenie ledowe, które ma niezwykle wiele zalet. Przede wszystkim jest energooszczędne i bezpieczne, a także długotrwałe. Żarówki LED najnowszej generacji emitują światło cechujące się najwyższą jakością, a jednocześnie są zdrowe dla oczu. Zatem odpowiadając na pytanie, czy żarówki LED niszczą wzrok, możemy z całą pewnością powiedzieć, że nie

Wiele egzemplarzy oświetlenia ledowego ma wbudowane funkcje dekoracyjne oraz możliwości dostosowywania kolorów do nastroju za pomocą zdalnych pilotów lub nawet aplikacji w telefonie. 

Oświetlenie ledowe – rozwiązanie bezpieczne dla środowiska

Żarówki LED nie zwierają rtęci, a także innych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić środowisku naturalnemu. Bardzo długi czas pracy – od 15 000 H do 30 000 H wpływa na zmniejszenie ilości odpadów. Oszczędność energii w przypadku oświetlenia ledowego wynosi do 80%. Zwykła żarówka w ciągu godziny zużywa ok. 70 W, podczas gdy ledowa dioda emitująca taką samą ilość światła jedynie 9 W. Jakość światła emitowanego przez żarówki LED znacząco przewyższa tradycyjne żarówki. Wyróżniają się wysokim wskaźnikiem oddania barw, oraz większym zróżnicowaniem pod względem dostępności temperatur barwowych. Oświetlenie LED jest więc bezpieczniejsze nie tylko dla naszego zdrowia, ale również całej planety.

Prowadzimy sklep z oświetleniem i oferujemy naszym klientów różnego rodzaju lampy oraz żarówki, które po odpowiednim dopasowaniu stworzą niepowtarzalny i przytulny klimat we wnętrzu. Niektóre z nich mogą także optycznie powiększyć pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługują żarówki dekoracyjne, które w ostatnich czasach grają główną rolę przy nowoczesnych i industrialnych projektach kuchni i łazienek.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel